Saturday, December 9, 2023
Home / Ludzie  / Prawdziwe historie  / Nie chciałam dziecka. Unieszczęśliwiłam męża i zawaliłam jako człowiek

Nie chciałam dziecka. Unieszczęśliwiłam męża i zawaliłam jako człowiek

Mąż uważa, że jak z biedy wyrośliśmy, to w tej biedzie powinniśmy zostać

Smutna kobieta

Żałuję, że nie zostałam matką / fot. Canva

Znak rozpoznawczy – ciężka biżuteria, z charakterem, przywożona z dalekich i bliskich podróży. I głos – niski, dźwięczny, z doskonałą dykcją; taki, o którym się mówi „radiowy”. Natalia opowiada, że nareszcie jest w miejscu, w którym zawsze chciała być. Bardzo dobrze zarabia, otaczają ją przyjaciele, podróżuje. Poukładała się nawet z rodzicami, których wspiera finansowo na tyle mocno, że wytrąciła im z ręki argument, że „nic nie osiągnie w życiu”. Jeden tylko klocek nie pasuje do tej układanki. Mąż.

– Nie powinnam była wychodzić za mąż. Wiedziałam, że należę do kobiet, które nie są stworzone do małżeństwa. Powtarzałam Mariuszowi, że na pewno go unieszczęśliwię. O tym, że nie chcę dzieci, też uprzedzałam. Ale on się uparł, myślał pewnie, że się zmienię. Żałuję, że dałam się przekonać.

Może Cię zainteresuje:
Kocham moje dzieci, ale żałuję, że je urodziłam

Wyjście za mąż to pierwszy błąd, za który dziś Natalia płaci. Będą jeszcze trzy inne. Mariusza poznała na pierwszym roku studiów ekonomicznych. On ich nie skończył. Według Natalii, nie wytrzymał presji egzaminów, chociaż po latach zarzucił jej, że ktoś z nich dwojga po prostu musiał zrezygnować i pójść do pracy, żeby ich utrzymać. Jednak żadne z nich długo nie potrafiło wystarczająco dobrze zarabiać, ani ona ze studiami, ani on bez studiów.

– Byliśmy biedni. A nawet skrajnie biedni. Chwytaliśmy się każdej pracy, ale średnio nam wychodziło zarabianie. Nawet wyjazdy za granicę tego nie zmieniły, a może zmieniły, ale na gorsze, bo uwierzyliśmy, że możemy kupić mieszkanie na kredyt. Tyle tylko, że był to kredyt we frankach. Ale kochaliśmy się, tak myślę, że to była naprawdę miłość, więc trudności w tamtym momencie tylko cementowały nasz związek.  Znalazłam w końcu dobrą pracę, kredyt spłaciliśmy.

Dobra praca oznaczała harówę, ale Natalia podkreśla, że dla stabilizacji, czyli stałej pensji na koncie, warto było ją znosić. Przez kilka lat miotała się między poczuciem, że ciągle niewiele potrafi w pracy zrobić, a przekonaniem, że daje się wykorzystywać. Kiedy wygrało to drugie i postanowiła się zwolnić, okazało się, że jest niezbędna. Szef jej nie wypuścił, awansował ją i podwoił pensję. A to i tak był dopiero początek jej dobrej finansowej passy. Dzisiaj przez jej ręce przechodzą wielomilionowe kontrakty, a w dobrym miesiącu spływa na jej konto czasem więcej niż kiedyś była w stanie zarobić w ciągu roku. Dzięki temu mogli z Mariuszem nareszcie zrealizować swoje podróżnicze plany. Zaczęli od weekendów we wszystkich stolicach Europy, aż w końcu poniosło ich dalej, Meksyk, Galapagos, Kenia, Malediwy. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie pragnienie Mariusza, by zostać ojcem, które z wiekiem było coraz mocniejsze. Natalia jednak – jak to nazywa – nie miała w sobie „genu matki”, co traktuje jako poważny defekt, a Mariusz poznał kobietę, która tego defektu nie miała. Rozwiedziona, z dwójką dzieci, ciepła, gotowa do stworzenia Mariuszowi domu, jakiego pragnął.

– Kiedy chciał ode mnie wtedy odejść, powinnam była mu pozwolić, a ja go zatrzymałam. To był drugi błąd. Nie wiem, czy zrobiłam to z miłości, czy z poczucia… odpowiedzialności za niego. Byłam przekonana, że związanie się z tamtą kobietą to zły pomysł, że zrobi sobie krzywdę, że to mu nie wyjdzie, że beze mnie sobie nie poradzi. Do pewnego momentu był nieprzejednany, ale walczyłam mocno. Nie jestem pewna, co go w końcu przekonało. Może to, że mu powiedziałam, że tamte dzieci nie są jego biologicznymi, i zapytałam, jak się będzie czuł, kiedy nie pokocha ich jak swoich. A może, gdy zapytałam, co zrobi, gdy tamten związek nie wyjdzie, czy weźmie wtedy odpowiedzialność za emocje tych dzieci. Żałuję, że nie pozwoliłam mu odejść. Może dziś bylibyśmy obydwoje bardziej szczęśliwi.

Zobacz koniecznie:
Ja zarabiam, mój mąż jest szczęśliwy. Nie przeszkadza ci to?

W firmie Natalia doszła najwyżej jak się dało. Zmniejszyła też dwunastogodzinny dzień pracy do standardowego ośmiogodzinnego. Bardzo pilnuje, aby nie przekroczyć granicy między „wydaję tyle, by zaspokoić swoje potrzeby” a „rozbuchanym konsumpcjonizmem” i trochę się wstydzi, gdy kupuje kolejną torebkę, która nie jest jej niezbędna do życia. W ramach uspokojenia sumienia to, czego już nie używa, oddaje mniej zasobnym znajomym. Przekazuje też co miesiąc stałą kwotę na różne fundacje i raz w tygodniu chodzi do hospicjum jako wolontariuszka. A oprócz tego korzysta z życia – podróżuje (coraz częściej bez Mariusza, bo jemu się znudziło), zapisała się na kolejne studia podyplomowe, wieczorami chodzi na zumbę lub pilates, w weekendy spotyka się z przyjaciółmi lub rodzicami. Im więcej ona ma energii, tym bardziej ubywa jej Mariuszowi. Żadna praca, ani pasja nie rozgrzała go wystarczająco, by nadać sens jego życiu. Za to przynajmniej raz w roku wracał temat dziecka. Mariusz był tak zdeterminowany, że gdy Natalia uświadomiła mu, że nawet, gdyby zmieniła zdanie, to po czterdziestce nie zaryzykuje ciąży, zaproponował adopcję.

– Był nieszczęśliwy. Coraz bardziej. I coraz bardziej wyżywał się na mnie. Gdyby jakakolwiek kobieta opowiedziała mi, że jej mąż odnosi się do niej, jak Mariusz do mnie, poradziłabym jej – zakończ ten związek. Rok temu byłam zdecydowana na separację, ale zmieniłam zdanie, i to był trzeci błąd. Mariusz zatrzymał mnie zdaniem: „zmarnowałaś mi życie, a teraz, co, zostawiasz mnie?” Wie jak uderzyć w moje poczucie winy. Żałuję, że mimo wszystko nie zdecydowałam się wyjść wtedy z mieszkania, bo byłam gotowa odejść, a teraz nie wiem, czy znajdę siłę, by podjąć ten wysiłek ponownie.

Wtedy miała już rozpracowany ten temat dogłębnie. Mieszkanie do wynajęcia na oku. Zgodę w sobie, że zostawi mu to, na które w rzeczywistości ona bardziej zarobiła niż on. Dzisiaj już nie jest pewna, czy chce wyprowadzić się z mieszkania, które tak bardzo lubi, czy ma siłę budować życie od nowa i czy poradzi sobie z jeszcze większym  poczuciem winy, niż ma teraz.

– Poszłam nawet do psychoterapeuty. I usłyszałam, że ja już wszystko wiem, i nawet mam narzędzia do pracy ze sobą, tylko ich nie używam. Drugi raz się nie spotkaliśmy, bo według niego przydałaby mi się terapia prowadzona dwutorowo – grupowa i indywidualna. A ja przecież nie przyszłam do tego terapeuty dla siebie, tylko zapytać go, co mam zrobić, żeby Mariusz był szczęśliwy. Dowiedziałam się tego, co tak naprawdę wiedziałam, że nie mam takiej mocy.

Natalia postanowiła zostać w związku, który ja uwiera, i że uznała, że podjęła tę decyzję już raz na zawsze. Wszystko się w jej życiu, poza Mariuszem, dobrze układa, co to więc za problem żyć dalej swoje dobre życie obok niego. Ale plan nie do końca działa, bo coś co miało być ledwie małym dyskomfortem, jak kamień w bucie, na co dzień okazuje się nie do zniesienia. Dlatego Natalia do domu przychodzi coraz później, i jeśli się zdołają bezkolizyjnie minąć, on spędza wieczór z książką lub Netfliksem, a ona ze swoimi papierami lub wykładami ze studiów, i jest znośnie. Gorzej, gdy wchodzą w interakcję. Wtedy boli każde wypowiedziane słowo.

– Mariusz uważa, że jak z biedy wyrośliśmy, to w tej biedzie powinniśmy zostać i że wszystkie moje wydatki są moralną porażką. Kiedy proszę go, aby zajął się kranem, który nie działa w łazience od paru miesięcy, mówi, że próbuję go ustawiać, i że dyrektorować to mogę u siebie w firmie, a nie w domu. Ale gdy proponuję, że po prostu wezwę fachowca od tego, to zabrania mi, mówiąc, że to jest jego mieszkanie i sobie nie życzy, żeby ktoś obcy bez jego zgody wchodził do niego. Gdy proponuję, żeby poszedł do lekarza, bo może ma depresję, mówi, że się go czepiam jak zwykle. Nie ma w nim życia, ambicji, czegokolwiek. W pracy odmówił ostatnio awansu, tłumacząc, że to byłoby nie w porządku wobec jego kolegów, gdyby nagle zaczął im wydawać polecenia.

Polecamy też:
Nienawidzą dzieci, żałują bycia matkami, gardzą ideą rozmnażania. Słyszą, że nie są prawdziwymi kobietami

Natalia została z Mariuszem z poczucia winy. Nie dała mu upragnionego dziecka, uczyniła go przez to głęboko  nieszczęśliwym, czy ma więc prawo go zostawić? Ale, a propos dziecka, dochodzimy w rozmowie do ostatniego błędu.

– Ten mój czwarty błąd to dziecko właśnie. Żałuję… niemacierzyństwa. Gdybym cofnęła się 20 lat, zdecydowałabym się na dziecko, pomimo tego braku genu macierzyństwa. Zrobiłabym to z rozsądku. Z tym, co wiem dzisiaj, nie mam wątpliwości, że z dzieckiem łatwiej byłoby mi żyć, odnajdować codzienny sens i wewnętrzny spokój. Mam poczucie winy, że zawaliłam jako człowiek, zarówno biologicznie, ekonomicznie, społecznie, etycznie. Jestem jak pasożyt społeczny, i tak się czuję. Nic po mnie nie zostanie, nic. Bardzo mnie wkurza lansowanie przez kobiety wolności wyboru, czy chcą być matką, czy nie chcą. Robi się to w sposób nieodpowiedzialny i beztroski. Te kobiety, które dzisiaj mają po trzydzieści lat i tak łapczywie korzystają z tej swobody wyboru, za dwadzieścia lat będą żałowały, że nie zostały matkami, tak jak ja dzisiaj żałuję.

TAGI

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ