Friday, December 6, 2024
Home / PARTNER MK  / Nie bagatelizuj reumatoidalnego zapalenia stawów

Nie bagatelizuj reumatoidalnego zapalenia stawów

Bywa, że początki choroby dają o sobie znać w młodości, po czym ustępują by uderzyć ze zwielokrotnioną siłą w wieku podeszłym.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą, znaną jako gościec stawowy. Ulokowana jest także w sąsiednich więzadłach, ścięgnach oraz powięziach mięśni. Postępuje stopniowo w ciągu miesięcy, a nawet kilku lat. Zaostrzenie objawów może przeplatać się z okresami, w których dolegliwości słabną. Bywa, że początki choroby dają o sobie znać w młodości, po czym ustępują by uderzyć ze zwielokrotnioną siłą w wieku podeszłym.

Dotychczas zgromadzona wiedza medyczna nie podaje jednoznacznego źródła tej choroby. Za najbardziej prawdopodobne uchodzi podłoże genetyczne.

choroba-zwyrodnieniowa-stawow

Niepodjęcie leczenia przy chorobie zwyrodnieniowej stawów skutkuje deformacją stawów, kalectwem, możliwe są uszkodzenia serca, płuc, nerek, oczu lub układu nerwowego. / fot. materiał prasowy

Grupy ryzyka oraz podłoże reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów przeważnie dotyczy osób, które przekroczyły 40. rok życia. Płeć piękna jest szczególnie narażona na to schorzenie, wśród chorych przypadają trzy kobiety na jednego mężczyznę z RZS. Najbardziej prawdopodobnymi bodźcami są wirusy, bakterie i inne niekoniecznie zauważone czynnki wewnętrzne, bądź zewnętrzne. Urazy układu ruchu, przebywanie w chłodzie i wilgoci, przewlekłe zakażenia przyśpieszają postęp choroby.
Zdarza się, że choroba bywa rozpoznana u dzieci lub w wieku młodzieńczym. Paciorkowce odpowiedzialne za anginę mogą prowadzić do stanu, gdy we krwi i w płynie stawowym dostrzega się istnienie atypowych białek, będących czynikiem reumatologicznym.

Autoimmunologiczny charakter RZS

Układ odpornościowy sam wytwarza przeciwciała, które atakują tkankę własnego organizmu, a w konsekwencji prowadzą do jej zniszczenia – w tym wypadku dotyczy to torebek stawowych.

Co nas powinno zaniepokoić?

– wahania temperatury ciała – bywa, że na wstępie choroba uderza wraz z wysoką gorączką,
– uczucie rozbicia, przesadne pocenie się,
– objęcie drobnych stawów (przeważnie rąk) na początku choroby – zdarza się jednak, że od razu obejmuje duże stawy kończyn górnych i dolnych,
– występowanie symetrycznych zmian w stawach (ból stawów, obrzęk i sztywność), zwłaszcza w godzinach porannych,
– wysięki do stawów,
zniekształcenia stawów,
guzki reumatoidalne ulokowane m.in. na łokciach i stawach,
ograniczenie ruchomości stawów,
– zaburzenia czucia w kończynach.

Niezbędne kuracja

Konieczne jest zażywanie leków przeciwzapalnych, zmniejszających ból oraz rehabilitacja: specjalnie dobrana gimnastyka, leczenie zimnem lub masaże. Trwałe rezultaty może przynieść kuracja balneo-uzdrowiskowa. Pomocne jest wprowadzenie diety antyreumatycznej. Niepodjęcie leczenia skutkuje deformacją stawów, kalectwem, możliwe są uszkodzenia serca, płuc, nerek, oczu lub układu nerwowego.
Zobacz ZnamLek.pl - rzetelne opinie o lekach

Zobacz ZnamLek.pl – rzetelne opinie o lekach

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Pingback:lek | SAuserReviews 14 maja, 2015

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ