Wednesday, July 17, 2024
Home / Kultura  / New Wave Photography 2013

New Wave Photography 2013

Po sukcesie edycji 2012, New Wave Photography powraca do Krakowa z pracami nowych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. United Creativity, wyselekcjonowała tym razem dwunastu młodych utalentowanych artystów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Wystawa została już

New Wave Photography 2013 / fot. Paweł Piotrowski

New Wave Photography 2013 / fot. Paweł Piotrowski

Po sukcesie edycji 2012, New Wave Photography powraca do Krakowa z pracami nowych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. United Creativity, wyselekcjonowała tym razem dwunastu młodych utalentowanych artystów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

New Wave Photography 2013 / fot. Paweł Piotrowski

New Wave Photography 2013 / fot. Paweł Piotrowski

Wystawa została już pokazana w The Crypt Gallery w Londynie a w dniach 13 czerwca — 28 lipca będzie można ją oglądać w budynku Krakowskiego Biura Festiwalowego pod Wawelem. Projekt stawia na różnorodność: surrealizm, minimalistyczny krajobraz, klasyczne akty, guma chromianowa, lomografia oraz cyfrowy montaż, to jedynie niektóre z technik, które będzie można w tym roku obejrzeć podczas wystawy.

United Creativity to organizacja zajmująca się nie tylko promocją fotografów, ale również umożliwiająca im zaistnienie na międzynarodowych rynku sztuki poprzez sprzedaż prac w galerii on-line. Wszystkie prezentowane na wystawie prace są dostępne w limitowanych edycjach do maksimum 30 odbitek co nadaje im wartość kolekcjonerską. Niewygórowane ceny sprawiają, że nabywcą fotografii artystycznej może być każdy, kto chce wzbogacić swoje prywatne kolekcje bądź urozmaicić miejsce pracy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 13 czerwca o godz. 18:00 w księgarni Czuły Barbarzyńca przy ul. Powiśle 11 w Krakowie. Dla miłośników fotografii będzie przygotowana degustacja wina firmy Barefoot. Wystawa potrwa do 28 lipca. Wstęp wolny.

New Wave Photography 2013
Budynek KBF, ul. Powiśle 11, Kraków
13 czerwca- 28 lipca 2013

New Wave Photography 2013 / fot. Sarolta Ban

New Wave Photography 2013 / fot. Sarolta Ban

Wstęp wolny

Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 10:00 – 19:00
Sob: 10:00 – 20:00
Ndz: 12:00 – 19:00

Wernisaż: 13 czerwca, godz. 18.00

Artyści:

Węgierska artystka Sarolta Bán prezentuje fotografię surrealistyczną. Jej prace, będące serią cyfrowych montaży, przedstawiają senne opowieści. Sarolta swoje fotografie wystawiała już w Japonii, Luksemburgu oraz na Węgrzech. W roku 2012 Magazyn „Elle” przyznał jej tytuł najwybitniejszego młodego talentu.

Fotografie Benedek’a Bognar’a wprowadzają do wystawy ducha eksperymentalizmu. Jego seria prac o tytule Interrogation powstała przy użyciu urządzenia do kontroli bagażu. Benedek, czerpiąc inspiracje z Siedmiu grzechów głównych Hieronima Boscha, fotografował szereg obiektów związanych z karalnością. Powstałe w ten sposób rentgenowskie obrazy wprowadzają intrygującą narrację.

Słowacki fotograf Zoltan Bekefy jest artystą, który czerpie inspirację z klasycznych obrazów. Świetnie udaje mu się dodać swoim krajobrazom współczesnego minimalizmu. Irlandia, w której obecnie mieszka, jest dla niego największym źródłem inspiracji. Zoltan fotografuje głównie czarno-białe subtelne krajobrazy burzliwych mórz i dramatycznych przylądków.

Maciej Boksa pochodzi z Kielc i jest absolwentem Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie. Tworzy abstrakcyjne formy, koncentrujące się na enigmie, refleksji i kontraście. Jego seria Drzwi percepcji (2010–2013) jest przykładem makro grafiki. Zdjęcia mają na celu ukierunkowanie widza na odmienne postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. Kreując nowy wymiar wyobraźni, jednocześnie starają się imitować piękno sennych wizji. Zabierają widza do mikroskopijnego świata — tak ulotnego i eterycznego, że na co dzień niedostrzegalnego.

New Wave Photography 2013 / fot. Karel Vojkovsky

New Wave Photography 2013 / fot. Karel Vojkovsky

Martin Hruška pochodzi z Karlowych Warów w Czechach. Przedstawia on kolekcję zdjęć marynistycznych. Fotografia podwodna to dla nurka jedyna możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami pod powierzchnią wody z innymi. Te zdjęcia zostały zrobione w różnych rafach koralowych na Morzu Karaibskim. Ławice ryb, żółwie i płaszczki to tylko niewielka część tego kolorowego podwodnego świata. Martin fotografuje dziką przyrodę i krajobrazy od 2005 roku.

Fotografie Lucie Jestrabikov’ej zostały stworzone przy użyciu jej własnego ciała, które posłużyło do wytworzenia fascynujących abstrakcyjnych kompozycji. Techniki cyfrowe pozwoliły jej połączyć jej dwie największe artystyczne umiejętności: Moje prace bardziej przypominają malarstwo niż fotografię. Jak malarz używam ruchów własnego ciała do wytworzenia obrazów. Następnie w postprodukcji tworzę końcowe kompozycje. Lucie studiowała sztukę nowych mediów na Zachodnio–Czeskim Uniwersytecie w Pilznie. Pracuje przy użyciu różnych narzędzi, w tym fotografii, wideo, performance, malarstwa i rysunku.

Réka Koti bada kreatywne granice lomografii, analogowej techniki, zainspirowanej efektami aparatu Lomo Kompakt Automat. W jej serii fotografii Driftwoods można dostrzec wpływy fotografii mody oraz malarstwa figuratywnego. Jej prace zostały wyróżnione przez American Iconology oraz na wystawie Pecha Kucha w Ludwig Museum of Contemporary Art w Budapeszcie.

Słowaczka Veronika Otepková udowadnia, że fotografia cyfrowa może być zarówno innowacyjna jak i klasycznie piękna. Większość inspiracji czerpie ona z wydarzeń historycznych oraz poezji. Pomimo jej tradycyjnych skłonności nie zraża się wobec możliwości użycia cyfrowej manipulacji, przy pomocy której udaje się jej uzyskać efekt podobny do użycia farb olejnych.

W sąsiedztwie bogactwa cyfrowych technik prezentowanych podczas wystawy, nie zabrakło również miejsca dla tak wyrafinowanej techniki, jak guma chromianowa. Polski fotograf Przemysław Kuciński używa tej 19-wiecznej techniki do tworzenia czarno-białych aktów. Oryginalne obrazy powstawały na płótnach: Wszystko co kocham” to nie tylko tytuł serii, ale także odniesienie do techniki w które prace powstały.

Cyfrowa seria zdjęć Pawła Piotrowskiego o tytule Jasność absolutna powstawała w przeciągu trzech lat. Fotografie przedstawiają epicką perspektywę sztuki, filozofii, psychologii i religii. Główną inspirację stanowiły dla mnie procesy przyrodnicze oraz duchowość na każdej płaszczyźnie egzystencji. Dopiero po pewnym czasie zorientowałem się, jak bardzo pochłonął mnie wybrany temat. Uświadomiłem sobie, jak głęboko odzwierciedla mój wewnętrzny stan.

Karel Vojkovský specjalizuje się w studyjnej fotografii aktów. Pochodzi z Czech, gdzie przez ostatnie 10 lat pracuje jako profesjonalny fotograf w Pradze. Jego celem jest analiza dynamicznych barier ludzkiego ciała. Widzę ludzkie ciało jako maszynę umożliwiającą mi rozważenia nad formami z innego punktu widzenia. Nie szukam w nim seksualności ani pożądania, ale raczej postrzegam je jako narzędzie mojej twórczości. Jestem zafascynowany ludzkim ruchem oraz wdziękiem jego kształtów. Karel wystawia swoje prace w całej Europie. W latach 2008, 2009 oraz 2010 otrzymywał złote medale w prestiżowym TRIERENBERG SUPER CIRCUIT w kategorii aktu. W roku 2012 otrzymał złotą nagrodę PSA na Międzynarodowym Konkursie Fotografii na Ukrainie.

Seria prac Miroslava Zselinsky’ego o tytule In Bloom przedstawia kalejdoskop świata zmarłych, zwiędłych kwiatów. Moje prace zachęcają widza do łączenia ze sobą elementów. Z drugiej zaś strony do kontrastów, bo zdjęcia inspirowane są kwiatami, które kiedyś były żywe, ale później zwiędły, teraz odradzają się w nowych formach organicznych. Miroslav pochodzi ze Słowacji i oprócz Fotografii zajmuje się również grafiką. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na Węgrzech, Słowacji, we Włoszech i Belgii. Jest członkiem Studia Młodych Fotografów.

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę: www.unitedcreativity.org lub dołącz do wydarzenia na Facebooku.

pod naszym patronatem

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ