Nerwobóle ‒ przyczyny, objawy, leczenie
Jeśli miewasz nawracające bóle głowy, ten materiał może cię zainteresować
Ataki nerwobólów (inaczej neuralgii) zwykle są silne, nagłe i pojawiają się w różnych okolicznościach, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie . Wiele osób zmagających się z tym problemem zastanawia się, co powoduje i jak się objawiają nerwobóle. Co zrobić, aby złagodzić tego rodzaju dolegliwości bólowe o charakterze napadowym [1]?
Skąd się biorą nerwobóle? Przyczyny neuralgii
Istnieje wiele przyczyn neuralgii, mogą mieć charakter samoistny (etiologia dolegliwości bólowych nie jest znana, mówimy wówczas o tzw. neuralgii idiopatycznej) lub objawowy (odczuwany ból jest symptomem procesu chorobowego, który rozwija się w organizmie). Do potencjalnych czynników sprawczych zaliczana jest m.in.:
• cukrzyca,
• borelioza,
• toczeń rumieniowaty,
• zmiany zapalne w obrębie nerwów (np. w przebiegu półpaśca),
• guzy nowotworowe (ból pojawia się, ponieważ zmiany uciskają nerwy),
• toksyczne uszkodzenia nerwów (przez leki, tlenek węgla lub metale ciężkie),
• ucisk/uszkodzenie nerwów spowodowane urazem mechanicznym, infekcją wirusową lub bakteryjną, stresem,
• ogólne osłabienie organizmu (np. w związku z niedoborem witamin z grupy B, chorób metabolicznych lub autoimmunologicznych) [2].
Jakie rodzaje neuralgii wyróżniamy? Najbardziej powszechna jest neuralgia nerwu trójdzielnego i międzyżebrowa. Do innych postaci nerwobólów, z jakimi spotykają się pacjenci, zaliczamy neuralgię nerwu językowo-gardłowego, neuralgię nerwu podpotylicznego, amiotroficzną neuralgię ramieniową (tj. zespół Parsonage-Turnera) i nerwoból w przebiegu półpaśca [1]. Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny neuralgii [3]. Jak rozpoznać nerwobóle?
Jak się objawiają?
Nerwobóle (neuralgie) najczęściej mają związek z uszkodzeniem nerwu obwodowego, który przenosi bodźce zmysłowe do mózgu. Są to dolegliwości bólowe o charakterze nawracającym z napadami mrowienia, kłucia lub drętwienia. Dają o sobie znać niespodziewanie, najczęściej atakiem silnego, palącego, ostrego lub kłującego bólu (częstotliwość i długość trwania neuralgii jest kwestią indywidualną). Pacjenci niekiedy skarżą się też na osłabienie siły mięśni, czasami pojawia się również chwilowy niedowład. Każdy nerwoból objawia się nieco inaczej, ze względu na funkcję nerwu, który jest uszkodzony lub uciskany [4].
Jak leczyć nerwobóle? Najlepsze sposoby na neuralgie
Jako że wyróżniamy kilka rodzajów nerwobólów, terapia lecznicza zależy od typu neuralgii. Ogólnie wyróżniamy dwie metody leczenia: farmakologiczną i chirurgiczną (stosowana w szczególnych przypadkach). W zależności od postaci neuralgii, lekarz może wdrożyć trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe lub opioidy. Elementem terapii mogą być też zabiegi fizjoterapeutyczne [1]. Złagodzenie dolegliwości bólowych może przynieść miejscowe leczenie laserem stymulującym, akupunktura. Zdarza się, że neuralgie przechodzą samoistnie lub wystarczy zastosować paracetamol, diklofenak, niesteroidowe leki przeciwzapalne z grupy analgetyków nieopioidowych, które mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe (w przypadku bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu) [5]. Jeśli chodzi o naturalne sposoby łagodzenia bólu, przydatny może być wywar z korzenia wetiwerii pachnącej, rośliny o właściwościach kojących i przeciwzapalnych. Innym, naturalnym środkiem wspomagającym może być arnika, która wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Podsumowując, nerwobóle potrafią skutecznie upośledzić codzienne funkcjonowanie. Chcąc poprawić jakość swojego życia i zapobiec kolejnym atakom – warto udać się do doświadczonego neurologa, który zdiagnozuje chorobę i ustali optymalny plan leczenia. Może okazać się, że odczuwany ból wcale nie ma podłoża neurologicznego. Pamiętajmy, aby nie odkładać konsultacji neurologicznej na później, ucisk na nerw powodujący dolegliwości bólowe może świadczyć np. o zmianach nowotworowych. Jak wiadomo, w takich przypadkach szybkie podjęcie leczenia ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia chorego [3].
Źródła:
[1]https://ktomalek.pl/blog/nerwobole-neuralgia-czym-sa-i-co-je-powoduje/w-1335
[2]https://www.medme.pl/artykuly/co-to-sa-nerwobole-i-skad-sie-biora-czy-istnieje-ich-skuteczne-leczenie,69926.html
[3] https://lekarzebezkolejki.pl/blog/skad-sie-biora-nerwobole-i-jak-z-nimi-walczyc/w-1235
[4]https://stronazdrowia.pl/nerwobole-neuralgia-czym-sa-co-je-powoduje-jak-sie-objawiaja-i-jakie-sa-sposoby-leczenia/ar/c14-14138533
[5]https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/neuralgia-miedzyzebrowa/
[6] https://krokdozdrowia.com/nerwobole-poznaj-3-naturalne-srodki-ktore-pomoga-ci-je-zwalczyc/