Tuesday, March 5, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / W styczniowe weekendy zawitaj do NCK

W styczniowe weekendy zawitaj do NCK

Zobacz jakie atrakcje przygotowało Nowohuckie Centrum Kultury na rozpoczynający się rok.

Nowa Huta / fot. A. Kaszowski

Przed nami doroczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta, otwarcie wystawy fotografii Krakowskiego Klubu Fotograficznego poświęconej naszej dzielnicy i 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta / fot. materiały prasowe

Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta / fot. materiały prasowe

Warto w ten weekend zaglądnąć do NCK.

14 stycznia (sobota), g. 17.00, Scena NCK
Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA – doroczny koncert
Tradycyjnie w drugą sobotę stycznia Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA zaprasza na Doroczny Koncert dedykowany jak co roku swoim wychowankom, sympatykom oraz rodzicom i opiekunom. W koncercie zaprezentują się wszystkie grupy pracujące obecnie w ramach Zespołu: grupy dziecięce, grupa młodzieżowa, grupa zaawansowana oraz kapela ludowa. Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA przedstawi polskie tance narodowe i regionalne m.in. tańce regionu rzeszowskiego, łowickiego, przeworskiego, Beskidu Śląskiego i krakowskiego.
bilety: 15 zł

15 stycznia (sobota), g. 16.00-18.00, Scena NCK
25. FINAŁ WOŚP – Gramy dla dzieci i seniorów
Po raz kolejny Nowohuckie Centrum Kultury włącza się w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Orkiestra zebrane pieniądze chce przeznaczyć na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W Nowohuckim Centrum Kultury będzie działał sztab wolontariuszy pod kierunkiem Jerzego Kujawskiego „Szpinaka”, który będzie prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Orkiestry.
Tradycyjnie, jak co roku zapraszamy na uroczysty koncert z udziałem grup i zespołów artystycznych Nowohuckiego Centrum Kultury, który odbędzie się na sali teatralnej NCK w godz. 16-18.
Bilet wstępu w postaci cegiełki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Liczymy, że będą Państwo z nami 15 stycznia i wspólnymi siłami wesprzemy
25.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagrajmy razem!

18 stycznia (środa), godz.18.00, sala kameralna
Klub Podróżników Navigator
Zakryte piękno – Czeczeńcy po dwóch stronach Kaukazu
Relacja z wypraw i prezentacja – Beata Rudnik -Tulej, Konrad Tuleja, Mikołaj Tulej
Wstęp wolny
Czeczeni klękają tylko przed ojczystą ziemią, swoją matką oraz matką, która zrodziła bohatera. Mówią o sobie Nuachczi, co znaczy potomstwo Noego. Ich kultura sięga korzeniami czasów pierwszych cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Dziś dla świata zachodniego Czeczeńcy to fanatyczni bojownicy muzułmańscy i międzynarodowi terroryści. W powszechnej opinii odpowiedzialni za atak na moskiewski teatr na Dubrowce, atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie czy też krwawe walki w Abchazji, Osetii Południowej oraz obecnie w Syrii. To lud, który przeżył wieloletnie wojny z caratem, stalinowskie wysiedlenie do Kazachstanu i na Syberię, a także dwie wojny z Rosją. Zawsze dumni, zawsze waleczni, ceniący wolność jak wilki.
Rodzina podróżników prowadzących bloga http://www.5kierunek.pl – Beata Rudnik -Tulej, Konrad Tulej, Mikołaj Tulej odpowiedzą o ludziach spotkanych w górach Czeczeni. Będzie o dzikości natury, o Kistach i uchodźcach w Wąwozie Pankisi (Wąwozie Ludojadów), o historii i kamiennych wieżach – o „zakrytym” pięknie Kaukazu. Ich prezentacja to pokłosie wędrówek w latach 2013-2016 – pieszo i autostopem.

19 stycznia (czwartek), godz. 11.30, sala kameralna
Klub Super Mama
Pozwól dziecku poczuć FLOW – pływanie niemowląt bez tajemnic.
Prowadzący: Natalia Wielgus – założycielka szkoły FLOW, instruktorka pływania, metody Pilates’a i ruchu rozwijającego metodą Sherborn, wieloletni członek Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt.
Podczas spotkania dowiecie się skąd w ogóle powstał pomysł pływania niemowląt, jakie wrodzone odruchy wykorzystujemy, czego Mały Pływak może się nauczyć, jakie są przeciwwskazania i jak przygotowywać się do pływania w domu już od pierwszych dni życia.
Natalia Wielgus – założycielka szkoły FLOW, instruktorka pływania, metody Pilates’a i ruchu rozwijającego metodą Sherborn, wieloletni członek Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Prywatnie mama kilkumiesięcznej Maliki. Zajęcia oswajania z wodą i nauki pływania dla najmłodszych prowadzę od 9-ciu lat, czerpiąc z tego mnóstwo radości i osobistej satysfakcji. Każdą lekcję staram się urozmaicać nowymi ćwiczeniami i przyborami, dlatego szukam wciąż inspiracji i zdobywam wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach w Polsce i za granicą. Wspieranie rozwoju psychoruchowego Małych Pływaków, wprowadzanie ich w sposób przyjazny w wodny świat jest dla mnie połączeniem działania przyjemnego z pożytecznym. Wierzę, że to czego uczę małe dzieci na zajęciach jest podarunkiem dla nich na całe życie.
wstęp wolny

19 stycznia (czwartek), godz.18.00, sala kameralna
Religia-Filozofia- Kultura
Dziedzictwo ideowe Józefa Tischnera odczytane dzisiaj cz. II.
Wykład i dyskusja wokół książki „W kręgu schorowanej wyobraźni”.
Prowadzenie dr nauk humanistycznych Elżbieta Wawro
Celem wykładu jest wprowadzenie do dyskusji na tematy wzajemnych relacji między państwem a Kościołem , istotą totalitaryzmu, pojęciem narodu i nacjonalizmu na podstawie książki ks. prof. Józefa Tischnera „W kręgu schorowanej wyobraźni”.
Publicystyka filozoficzna ks. prof. Józefa Tischnera prowokowała elity intelektualne w trudnych czasach transformacji do głębszej refleksji i powinna prowokować nadal.
Osią filozoficznych rozważań Tischnera są zawiłe meandry polskiej świadomości po okresie zniewolenia totalitarnego. Przejawiają się one w stosunku do wolności obywatelskiej, do demokracji liberalnej, patriotyzmu i nacjonalizmu oraz miejsca religii w życiu społecznym. Tischner dostrzega wiele zagrożeń wynikających z chęci zawładnięcia świadomością Polaków przez różnego rodzaju totalizmy. Jednym z takich zagrożeń są roszczenia religii do panowania nad wszelkimi aspektami życia obywateli. Taka postawa według Tischnera nosi znamiona integryzmu. Ale również wolność liberalna stwarza zagrożenia, wtedy, gdy nie odnosi się do wartości fundamentalnych, które są zawarte w nauce Kościoła i w nauczaniu Jana Pawła II.
Ścieranie się różnych poglądów i światopoglądów jest nieodłączną cechą demokracji.
Tischner zachęca do prowadzenia dialogu. W przeciwstawnych poglądach poszukuje ziarna prawdy. Twórczość Tischnera nadal powinna inspirować do rzetelnej wymiany poglądów i stanowisk również w sferze politycznej.
Zachęcamy Państwa do lektury książek Tischnera i do dyskusji o sprawach istotnych dla Polski i Polaków.
Wstęp wolny

20 stycznia (piątek) g.17.30 i 20.30, Scena NCK
KABARET PARANIENORMALNI „Pierwiastek z trzech”
PIERWIASTEK Z TRZECH to program pełen postaci i tematów niespotykanych dotąd na scenie kabaretowej. To właśnie tutaj łączą się nowe perypetie bohaterów znanych fanom dobrej rozrywki w całej Polsce, z zupełnie nowymi wątkami i motywami odnoszącymi się do tych najbardziej bieżących. Żadne z aktualnych społecznych tematów nie umknie Paranienormalnym. Relacje międzyludzkie, zdrowy tryb życia i sport to wszystko zostanie przez nich przedstawione w niezwykłym paranienormalnym świetle. Nie zabraknie tych wszystkich, dzięki którym Paranienormalni stali się tak popularni i lubiani – Mariola, Balcerzak i Kryspin napiszą kolejne rozdziały swoich absurdalnych historii. Jeśli szukasz wzoru na niepowtarzalny wieczór, śmiech do łez i zaraźliwą energię płynącą ze sceny, wynik jest tylko jeden – PIERWIASTEK Z TRZECH.
bilety: 80 zł

21 stycznia (sobota), g. 18.00, Scena NCK
Zespół Góralski HAMERNIK – Koncert Noworoczny
Gościnnie wystąpią: Zespół Regionalny MAŁA HELENKA oraz Dziecięcy Zespół Góralski MALI HAMERNICY.
W programie – SZOPKA HAMERNICKA – żywe i barwne przedstawienie autentycznego folkloru okresu „Godnych Świąt” na Podhalu. Bogata podhalańska obrzędowość wypełnia cały program Szopki. góralskie zwyczaje, kolędy, pastorałki, muzyka i oryginalne tańce, góralskie stroje, kolędnicy i niepowtarzalny klimat Skalnego Podhala – a wszystko to wiernie przeniesione na scenę przez Zespoły Góralskie HAMERNIK i MALI HAMERNICY.
W programie również tańce Lachów Sądeckich w wykonaniu Zespołu Regionalnego MAŁA HELENKA z Chełmca koło Klęczan, oraz śpiew, muzyka i tańce góralskie, pasterskie i zbójnickie w programie: „Na hali” – w wykonaniu Zespołu Góralskiego „HAMERNIK”.
Koncert poprowadzą: Monika Lassak i Aleksandra Kopeć.
Reżyseria i choreografia koncertu: Anna i Kazimierz Lassakowie.
bilety: 10 zł

21 stycznia (sobota), g. 19.00, Scena Studio KCC
Wieczór tańca współczesnego – rezydencje Krakowskiego Centrum Choreograficznego
„Jestem Helena” Agata Meyer-Lüters, Agnieszka Bednarz
„PERSonaL braNding” Sylwia Bloch-Sternik, Katarzyna Krzysztofek, Sabina Pyka
„Bagaż” Agnieszka Janicka, Katarzyna Myrda

„Jestem Helena” Agata Meyer-Lüters, Agnieszka Bednarz
koncept i reżyseria: Agata Meyer-Lüters
choreografia i wykonanie: Agata Meyer-Lüters, Agnieszka Bednarz
czas trwania: 25 minut

„PERSonaL braNding” Sylwia Bloch-Sternik, Katarzyna Krzysztofek, Sabina Pyka
Choreografia: Sylwia Bloch-Sternik, Katarzyna Krzysztofek, Sabina Pyka
tańczą: Sylwia Bloch-Sternik, Katarzyna Krzysztofek, Sabina Pyka
czas trwania: 25 minut
Dopasowanie biustonosza to częstokroć bardzo złożone przedsięwzięcie, prawdopodobnie niejedna z kobiet boryka się z tym problem. Trywialne? Dopasowanie gotowego produktu do naszego wyjątkowego ciała może stanowić nie lada wyzwanie. Próbujesz się dopasować do algorytmicznych schematów czy raczej starasz się stworzyć własny produkt, własną markę, a może nie wszystko zależy od Ciebie? Decydujesz się na zakup najnowszego modelu stanika push-up? Wybierasz filuterne koronki czy kultowe bardotki? A może preferujesz stanik sportowy? Spójrz jak świat Marek, Schematów i Przynależności, widzą nasze bohaterki.

„Bagaż” Agnieszka Janicka, Katarzyna Myrda
choreografia i wykonanie: Agnieszka Janicka, Katarzyna Myrda
muzyka: Rene Aubry, Marcin Stan
czas trwania: 25 minut
Jak pachną wspomnienia kiedy stają się Twoim bagażem…
Spektakle „Bagaż”, „Jestem Helena” oraz „PERSonaL braNding” to prace z obszaru tańca współczesnego, powstałe podczas zeszłorocznej edycji BalletOFFFestival 2016. W ramach festiwalu artystki z Krakowa i Polski odbyły kilkutygodniową rezydencję taneczną w Nowohuckim Centrum Kultury – Krakowskim Centrum Choreograficznym, która zakończyła się premierą trzech spektakli. Po raz drugi krakowska publiczność ma okazję zapoznać się z efektem ich pracy.
bilety: 20 zł

21 stycznia (sobota), g. 19.30, studio teatralne 209
MIŁOŚĆ DON PERLIMPLINA – spektakl premierowy Teatru Ab Intra
na podstawie dramatu „Miłość don Perlimplina do Belisy w jego ogrodzie” alleluja erotyczna w 4 obrazach Federica Garcii Lorki
Teatr Ab Intra spektaklem „Miłość don Perlimplina” rozpoczyna romantyczny cykl poświęcony problematyce miłości partnerskiej.
Perlimplin jest starzejącym się kawalerem, który nigdy nie zaznał romantycznego uczucia. Pierwsze etapy swojego życia dzielił z matką. Po jej śmierci opiekę nad nim przejęła Marcolfa – bezgranicznie oddana mu służąca. Sąsiedztwem tej pary jest temperamentna panna na wydaniu – Belisa, mieszkająca wraz z łaknącą majątku i prestiżu matką. Marcolfa i matka Belisy czując się głosem rozsądku doprowadzają do zawarcia małżeństwa swoich podopiecznych.
Te pospolite wątki nie są jednak istotą historii. Wchodzimy w wewnętrzny świat ludzi poszukujących uczuć najwyższych: namiętności, intymności, zaangażowania i wzajemności- składowych miłości. W dziewiczych ciałach i duszach nieznanych sobie małżonków, jako pierwsza budzi się namiętność. Na dalszej drodze ku odwzajemnieniu miłości wkraczamy w obsesyjny umysł mężczyzny, który wikła swą młodziutką żonę w karkołomny eksperyment.
W onirycznym, zmysłowym i niepokojącym ogrodzie Perlimplina stajemy się świadkami konsekwencji wypieranych potrzeb, manipulacji, nieakceptacji siebie, iluzorycznych lęków, paraliżującej nieśmiałości i obezwładniającej mocy cielesnej żądzy. Uczestniczymy w wewnętrznej przemianie człowieka stając przed próbą odpowiedzi na pytania między innymi o wolną wolę i determinizm ludzkiego losu.
Spektakl adresowany do wszystkich, którzy cenią sobie w teatrze metafizyczną atmosferę z nutą komizmu oraz emocjonalność i szczerość przekazu. To wszystko prowadzi nas do przeżycia katharsis.
Reżyseria: Marlena Topolska
bilety: 15 zł

22 stycznia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.
Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.
Prowadzenie: Wojciech Dąbrowski
wstęp wolny

22 stycznia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
Życie dla tańca – koncert poświęcony pamięci prof. Janiny Strzembosz
W koncercie udział wezmą m.in.
Balet Dworski CRACOVIA DANZA
Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA
Szkoła Baletowa w Krakowie
Zespół Taneczny Form Nowoczesnych IMPET z Rzeszowa
Studio Baletowe Opery Krakowskiej
Zespół Pieśni i Tańca MAŁE SŁOWIANKI
Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH KRAKUS
Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACY
Od 25 lat w NCK organizowane są koncerty poświęcone pamięci prof. Janiny Strzembosz – tancerki, dyrygenta, choreologa, wykładowcy plastyki i gestu scenicznego w Państwowej Szkole Dramatycznej, wykładowcy Instytutu Choreograficznego w Zawodowej Szkoły Choreograficznej, pedagoga Studia Dramatycznego przy Teatrze Groteska, pedagoga Studium Tańca Artystycznego, wykładowcy Działu Operowego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pedagoga Studium Baletowego Opery Krakowskiej, wykładowcy kursów choreograficznych i teatralnych w całej Polsce, działaczki Krakowskiego Towarzystwa Operowego i cenionego pracownika Krakowskiego Domu Kultury. Na podstawie badań pani profesor powstał instruktażowy film na temat polskich tańców historycznych. Dzięki profesor Janinie Strzembosz niezliczona ilość pasjonatów tańca uzyskało zawód instruktora tańca. Wielu z nich zostało wybitnymi choreografami. Każdy z nich kontynuuje dziedzictwo otrzymane od pani profesor. Być uczniem profesor Janiny Strzembosz to rzecz wyjątkowa i zaszczytna. Prace tych wielu uczniów będzie można zobaczyć podczas tego koncertu, bowiem ich grupy artystyczne przedstawią duże spektrum taneczne od tańca klasycznego, przez współczesny i charakterystyczny do ludowego włącznie.
bilety: 15 zł

25 stycznia (środa), g. 17.00,  sala kameralna
DZWONIĄ DZWONKI SAŃ – koncert Młodych Muzyków
Cykliczny  wieczór muzyczny w wykonaniu uczniów fortepianu, gitary, skrzypiec, ukulele, akordeonu. Koncert wieńczy naukę gry na instrumentach w I semestrze oraz umożliwia zaprezentowanie umiejętności muzycznych przed publicznością. W repertuarze znajdą się kolędy, a także popularne szlagiery muzyczne.
wstęp wolny

27, 28, 29 stycznia (piątek, sobota, niedziela), g. 19.00, Scena NCK
Kryptonim 27 – spektakl Art Color Ballet
Magia i tajemniczość obrazów Mistrza Beksińskiego przeniesiona na scenę!
Muzyka, taniec, wizualizacje, wszystko, by spróbować odczytać ukryte znaczenie dzieł. Widz wniknie w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, niesamowitych figur tanecznych, wykonywanej na żywo muzyki. Między jawą i snem, w galerii i na deskach sceny – w niejasnym planie fantastycznych wizji, ukrytych lęków, nadwrażliwej wyobraźni…
Premiera spektaklu miała miejsce w październiku 2016r. – z okazji otwarcia Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie.

Choreografia, reżyseria, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska – Art Color Ballet
Muzyka: Nikola Kołodziejczyk
Animacja: Paweł Kamykowski, Szymon Kamykowski
Produkcja: Nowohuckie Centrum Kultury
bilety: 90 zł

30 stycznia – 10 lutego
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI KRAKÓW 2017
Festiwal Teatrów dla Dzieci to z pewnością najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci podczas ferii zimowych, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz imprez w Krakowie. W trwającym dwa tygodnie Festiwalu wezmą udział teatry z Polski, prezentując na scenie NCK starannie dobrane i najciekawsze spektakle teatralne dla dzieci. Edycja 2017 festiwalu przypomni przygody dobrze znanych i lubianych bohaterów m.in. Tomcia Paluszka, Kota w butach i Brzydkiego kaczątka….
Niezwykłe spektakle to nie wszystko! W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się także kilkanaście artystycznych wydarzeń towarzyszących: spektakle najnajowe, wystawy i warsztaty.
Podczas Festiwalu zapraszamy także dzieci do wzięcia udziału w plebiscycie na najciekawszy spektakl prezentowany w ramach Festiwalu. To forma zabawy, w ramach której zachęcamy najmłodszych widzów do rozmawiania o świecie sztuki teatralnej, wsłuchujemy się też w głos dziecięcej publiczności i jej gusta.

30 stycznia (poniedziałek), g. 11, Scena NCK
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI KRAKÓW 2017
BRZYDKIE KACZĄTKO – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin
bilety: 20 zł

31 stycznia (wtorek), godz.10.00, sala 3, budynek C
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI KRAKÓW 2017
BAM-BAM – Teatr „CHRZĄSZCZ W TRZCINIE”
Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch… Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami.
Reżyseria: Marta i Cezary Skroccy
Scenografia: Marta Skrocka
Dźwięki: Piotr Kolecki
Występują: Cezary Skrocki i Marta Skrocka
czas trwania: 30 min + 15 min zabawy
bilety: 20/10 zł

31 stycznia (wtorek) g. 11, Scena NCK
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI KRAKÓW 2017
PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH – Teatr Zagłębia – Sosnowiec
bilety: 20 zł

Informacje i zamówienia:
Biuro Organizacji Widowni – tel. 12 644 02 66 wew. 55, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
Kasa – tel. 12 644 02 66 wew. 56

NCK WYSTAWY – wystawy w styczniu 2017

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa prac
wystawa czynna w g. 11.00-19.00
bilety: 10/8 zł

12 stycznia – 12 lutego, Galeria Podróżników
Oblicza Kaukazu – Konrad Tulej -wystawa fotografii
wstęp wolny

12 stycznia – 26 lutego , FOTO-GALERIA
O Nowej to Hucie… – wystawa fotografii Krakowskiego Klubu Fotograficznego
otwarcie wystawy 12 stycznia, g. 18.00
wstęp wolny

14 stycznia – 13 lutego , Biała Galeria CENTRUM
OGÓLNOPOLSKA POPLENEROWA WYSTAWA MALARSTWA SIROS 2015
wernisaż wystawy 18 stycznia o g. 18.00
koordynator projektu Michał Baca

Nowa Huta / fot. A. Kaszowski

Nowa Huta / fot. A. Kaszowski

„O Nowej to Hucie…”
Z przebytego dystansu prawie siedmiu dekad, które nas dzielą od momentu wbicia w ziemię pierwszych łopat na budowie Nowej Huty, można lepiej uświadomić sobie złożoność procesu, który jej towarzyszył „od zawsze”. Nowa Huta wzniesiona w latach 50. ubiegłego wieku wciąż się rozbudowuje. Ma walory lepiej dostrzegane dopiero teraz, gdy wyrosły kolejne pokolenia mieszkańców. Jest fenomenem w skali europejskiej ze względu na czas i miejsce narodzin, dynamikę rozwoju oraz wydarzenia jakie odcisnęły tutaj swój ślad. Posiada specyficzny charakter, który dawniej wyraźnie odróżniał ją od starego Krakowa, a obecnie, mimo postępującej integracji rozumianej jako „proces wyrównywania się wzorców kulturowych, przezwyciężania barier regionalnych, narastania więzi społecznej, tworzenia się różnych grup i jednolitego społeczeństwa”- wciąż w świadomości zbiorowej zachowuje cząstkę własnej odrębności. Ma w sobie tajemniczy „Genius loci”, który nieustannie intryguje historyków, socjologów, demografów, pisarzy, dziennikarzy i artystów próbujących się zmierzyć z tym osobliwym tematem. Nowa Huta dawniej określana jako miejsce pozbawione duszy, po latach ukazała swoje inne, niż zakładano oblicze, co jest wyrazem przeciwwagi dla ciążących stereotypów i obiegowej opinii. Dziś nakładają się na to wszystko nowe możliwości, ale i wyzwania. To miasto absorbuje również ludzi, którzy ukazując jego wyrazisty obraz mają coś konkretnego do zaoferowania w dziedzinie kultury, a przykładem tego jest Krakowski Klub Fotograficzny posiadający siedzibę, opiekę i wsparcie w Nowohuckim Centrum Kultury.

Nowa Huta / fot. B. Sulikowska

Nowa Huta / fot. B. Sulikowska

Ryszard Kapuściński, mistrz pióra, autor słynnego reportażu o wczesnej Nowej Hucie, a także znakomity fotograf powiedział:
„Fotografować to przede wszystkim utrwalać, rzeczywistość, która nas otacza. Ludzi, których twarze chcemy zachować. Pejzaże, które chcemy uwiecznić. I wydarzenia, których jesteśmy świadkami. A także całe skomplikowane życie wraz z jego złożoną obyczajowością. Fotografować wszystko. Wszystko, co jest żywe i martwe, żeby po prostu utrwalać, zatrzymywać.”

Nowa Huta / fot. A. Gryczyński

Nowa Huta / fot. A. Gryczyński

Ta ogólna, uniwersalna wykładnia dobrze odzwierciedla motywy, które od 1955 roku inspirują i zachęcają kolejne pokolenia członków Klubu do własnej działalności, o czym świadczą dziesiątki wystaw, folderów i katalogów, a zwłaszcza zachowane zdjęcia znakomitych twórców jak Jerzy Suberlak, Witold Michalik, Wiktor Pental, Czesław Odo Mostowski, Robert Kosieradzki, Franciszek Partyka, Zbigniew Kot i in.

Nowa Huta / fot. R. Tatomir

Nowa Huta / fot. R. Tatomir

Fotografia jest tą dziedziną sztuki, którą można podzielić na wiele nurtów, a sam sposób jej tworzenia i pojmowania przeszedł wiele zmian i transformacji. Dla jednych fotografia stanowi narzędzie tworzenia dokumentacji, zaś dla innych jest nośnikiem wartości indywidualnych, społecznych i kulturowych, odzwierciedlających wizualne bogactwo otaczającego świata. Fotografia współczesna stała się bardzo popularna wraz z rozwojem technologii cyfrowej i jest świadectwem wszechstronności, różnorodności i żywiołowości, które ma na celu pokazywanie rzeczywistości oczami fotografa, rejestrowanie wydarzeń, przekazywanie jego poglądu, emocji i przemyśleń. Kadr, moment, kreacja, umiejętność pokazywania piękna (jakkolwiek je pojmujemy) jest własnością intelektualną.

Nowa Huta / fot. S. Gacek

Nowa Huta / fot. S. Gacek

Jeżeli w danej fotografii widać przejaw indywidualnej myśli, formy, gdzie twórca za pomocą dzieła pokazuje swój światopogląd, subiektywne odczucia dotyczące wydarzeń, osób, życia codziennego, to wówczas ona zaczyna budzić emocje, zadawać pytania, albo na nie odpowiadać. Fotografia może być wtedy próbą i drogą do zrozumienia świata, do własnego wnętrza, do rozwoju świadomości i osobowości, wreszcie do poczucia sensu i satysfakcji, czego życzyć należy wszystkim autorom biorącym udział w dorocznej, przeglądowej wystawie fotograficznej.

Adam Gryczyński

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ