Thursday, July 18, 2024
Home / Seks  / Te nawyki zabijają twój popęd seksualny. Lepiej na nie uważaj!

Te nawyki zabijają twój popęd seksualny. Lepiej na nie uważaj!

Każdy z nas popełnia choć jeden z tych seksualnych grzeszków

poped seksualny

Czy wiesz, co zabija twój popęd seksualny? / fot. ROMAN ODINSTOV / Pexels

Straciłaś ostatnio ochotę na seks? A może nie masz jej już od dłuższego czasu i zaczynasz myśleć, że tak już musi być? Pamiętaj, że na libido można wpływać nie tylko zjedzeniem truskawek przed seksem. Zobacz, które z tych 11 nawyków rujnują twój popęd seksualny

 

Psycholodzy mawiają, że seks jest odzwierciedleniem tego, jak wygląda relacja z partnerem. Warto więc popatrzeć nieco szerzej i przyjrzeć się też temu, jak wygląda twój dzień. Szybkie jedzenie na mieście? Papieros w pracy dla rozluźnienia, a na koniec dnia lampka wina przed telewizorem? Jak podaje CBOS, niemal co dziesiąty Polak w wieku 25-34 często sięga po alkohol. W tym samym przedziale wiekowym (25-34) jedynie 7 proc. kobiet to abstynentki. Statystyki zwracają uwagę także na wiele innych niezdrowych upodobań Polaków. Chociaż często wiemy, że są one dla nas złe, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to od nich pogarszać może się także seks. Które nawyki niszczą nasz popęd seksualny?


Przeczytaj koniecznie:

Zabójcy seksu

 

1. Palenie papierosów

Ten nawyk nie tylko sprawia, że skóra na twarzy robi się wiotka, a zęby żółte. Trucizny zawarte w papierosach niszczą także libido. Zmiany te odczuwalne są szczególnie u mężczyzn, którzy mogą zauważyć pierwsze braki erekcji z powodu palenia papierosów jeszcze jako młode osoby. Jeżeli chcesz więc cieszyć się wspaniałym seksem, niech twoim ideałem mężczyzny nie będzie już macho z cygarem…

2. Picie alkoholu

Wiele osób decyduje się na alkohol przed seksem, ponieważ wtedy zachowują się bardziej śmiało. Nad pewnością siebie można jednak pracować na wiele innych sposobów. Lampka wina czy innego niskoprocentowego alkoholu nie powinna wpłynąć na libido, jednak upicie się może zdecydowanie spowolnić nasze reakcje i osłabić funkcjonowanie. W efekcie spadnie nasze libido – a więc będziemy odczuwać zdecydowanie mniejszą przyjemność z seksu. Dodatkowo, jeżeli nasz partner jest trzeźwy, nasz zapach po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu może osłabić jego libido…

3. Popęd seksualny a niezdrowa dieta

Częste jedzenie na mieście, nieregularne godziny posiłków, niedojadanie lub przejadanie się mogą okazać się szkodliwe nie tylko dla zdrowia. Na niezdrowej diecie cierpi również seks. Przyczynia się do spadku energii, wzdęć, zaparć, osłabienia i szybszego przemęczania się. Seks automatycznie kojarzy nam się więc z wysiłkiem i zaczynamy go unikać… A przecież mógłby dawać nam tyle radości, gdybyśmy tylko najpierw zadbali o swoje ciało. 

4. Zbyt mało snu

Niedobory snu powodują wytwarzanie większych ilości kortyzolu, który może obniżać testosteron u mężczyzn, a u kobiet powodować dodatkowe napięcie. Kobiety, u których występują trudności z zasypianiem rzadziej proponują seks. Z resztą nie tylko seks – z reguły są dużo bardziej niechętne do jakichkolwiek aktywności fizycznych. By cieszyć się udanym seksem, warto zadbać o odpowiednią higienę snu. Około godziny przed snem postaraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych. Stwórz też swój wieczorny rytuał, który będzie przygotowywał twoje ciało do snu. 

5. Nierozładowany stres

Stres psuje zabawę – także w łóżku. Seks czesto jest odzwierciedlenniem tego, jak wygląda relacja z partnerem. Jezeli wracając z pracy jesteś zbyt spięta nawet by szczerze porozmawiać, nie spodziewaj się wieczorem gorącego seksu. Aby zapobiec takim sytuacjom, spróbuj regularnie rozładowywać napięcie. Codziennie medytuj, zapisuj swoje myśli lub wprowadź w życie aktywności fizyczne, które pozwolą ci zostawiać napięcie w innym miejscu. Dzięki temu poprawi się twoja relacja z partnerem, a w konsekwencji także i seks.

6. Niskie libido a mało aktywności fizycznej

Ciągłe siedzenie utrudnia przepływ krwi w ciele – mniej krwi otrzymują więc także nasze narządy płciowe. Aby temu zapobiec, wprowadź w swoje życie trochę ćwiczeń. Zapisz się na siłownię, trenuj energiczny taniec lub spróbuj ćwiczeń w domu. Wybierz na to konkretną porę, najlepiej po zakońćzeniu innej czynności – np. pracy. Podczas ćwiczeń nie tylko zyskasz więcej energii, lecz także pobudzisz swoje ciało do produkcji endorfin. A szczęśliwy człowiek dużo chętniej inicjuje seks…

 

Zobacz także: Jak pieścić piersi, aby sprawić kobiecie przyjemność?

 

7. Smartfony niszczą popęd seksualny?

Oczywiście. Ciągłe korzystanie ze smartfona w celu rozrywki nie tylko oddala cię od partnera. Nadmiar niebieskiego światła sprawia, że nie możesz zasnąć, a przez kilkusekundowe, głośne i kolorowe filmy wszystkie inne, pozainternetowe aktywności zaczynają wydawać się nużące. Przestymulowani mniej chętnie proponujemy seks, a jeżeli już, traktujemy go strasznie mechanicznie. Nie jest to już świetna zabawa i zbliżenie do partnera, a sposób na wyładowanie stresu. Sprawdź, jak długi jest twój czas przed ekranem i spróbuj ogrniczać go chociaż o 15 minut. 

8. Brak pewności siebie

Nie każdy rozumie ten problem, ponieważ po kilku latach w związku stres zwiazany ze współżyciem wielu osobom oswoił się w sposób naturalny. Po drodze pojawiają się jednak kompleksy i zmiany w ciele, które nie każda kobieta potrafi zaakceptować z dnia na dzień. Nie pomaga też próba czytania w myślach partnerowi i powtarzanie sobie „Skoro tak wyglądam, na pewno już mu się nie podobam”. Popracuj nad swoją pewnością siebie poza łóżkiem – wypisz swoje zalety lub zapytaj partnera o to, co mu się w tobie najbardziej podoba. Rozwiejesz w ten sposób swoje wątpliwości i być może przywrócisz ochotę na seks. Możesz też spróbować zrobić sobie prezent w postaci seksownej bielizny czy nowej zabawki seksualnej.

9. Zapach a libido

Popęd seksualny mogą rujnować nawet szczegóły, takie jak nieodpowiendi zapach. Zmysł węchu u niektórych osób potrafi być bardzo czuły. Jeżeli konsekwentnie spotyka się on z nieprzyjemnym zapachem, może dać ciału sygnał do unikania sytuacji, w której musi się z nim mierzyć. Jeśli czujesz, że w sypialni brakuje ci odpowiedniego zapachu, weź sprawy w swoje ręce.  Swoje libido możesz rozbudzić przez zakup odpowiedniego olejku zapachowego – np. rozmarynowego (może przywrócić ochotę na seks) czy olejku z drzewa sandałowego (wzmacnia libido).

10. Leki a ochota na seks

Istnieją leki, przez które popęd seksualny jest trwale sztusznie obniżany – są to np. leki na depresję. Z tym faktem nie możemy zbyt wiele zrobić. Możemy jednak zadbać o to, by – gdy już uprawiamy seks – był on wyjątkowy i dobrze się nam kojarzył. Porozmawiaj z partnerem i powiedz mu o tym, jak wyobrażasz sobie ten dzień. Zapal świece, załóż ulubioną bieliznę, włącz muzkę. Zrób wszystko, co lubisz, by tylko ten czas kojarzył ci się z odpoczynkiem i relaksem, a być może mimo braku ochoty będzie to dla ciebie choć trochę przyjemniejsze doświadczenie.

11. Brak świadomości swojego ciała

Obniżone libido może występować także, gdy nie jesteś świadoma tego, czego właściwie chcesz. Twój partner nie będzie wiedział, jak może cię zadowolić, jeżeli nie dasz mu jasnych wskazówek – a jak masz to zrobić, kiedy sama nie wiesz, czego chcesz? Spróbuj poeksplorować swoje ciało samodzielnie, korzystając z różnego rodzaju bodźców. Jeżeli coś ci się spodoba, zapisz to. Stwórzcie z partnerem listę rzeczy, które lubicie i miejcie ją zawsze pod ręką. 

 

Sprawdź też: Wspaniały seks oralny: jak przygotować się do deep-throatingu?

Erotyka, seks, tabu, ciało. Piszę o sprawach, o których inni wolą milczeć.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Julie 14 maja, 2022

    Dr Alashira jest naprawdę super …. on ma pomóc mi uratować moje życie od twardych narkotyków (kokainy) Ja jestem teraz wolny, prosimy o kontakt … Dr Alashira email dralahalah@gmail.com Whatsapp +234811570823 … i będą dzielić Twoje doświadczenie również …..

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ