Dyskomfort związany z podrażnieniem gardła to jedna z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej uciążliwych dolegliwości, które dotyczą każdego z nas. Przyczyny podrażnienia gardła mogą być różne, różny też bywa przebieg dolegliwości. Niestety zdarza się też, że dyskomfort uporczywie nawraca. Przedstawiamy naturalne, bezpieczne sposoby na poratowanie gardła, idealne do stosowania w domu
Podrażnione gardło? Pierwsze sygnały
Błona śluzowa gardła to jedna z pierwszych linii obronnych układu immunologicznego. To właśnie tam trafiają drażniące czynniki z zewnątrz, takie jak pył, kurz czy dym papierosowy. Podobnie jest z atakującymi organizm drobnoustrojami, które nie zawsze zostają zwalczone przez komórki nabłonka. Bakterie, wirusy i grzyby namnażają się i doprowadzają do zapaleń gardła. Dolegliwości ze strony gardła towarzyszą więc często infekcji i są jednym z jej objawów.
Możliwe przyczyny podrażnienia gardła
Możliwych przyczyn podrażnienia gardła jest jednak znacznie więcej niż infekcja, tym bardziej, kiedy taki stan uporczywie nawraca. Problem może być związany np. ze złymi warunkami pracy, wiążącymi się z narażeniem na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Inne czynniki mogące powodować dolegliwości to:
• Zbyt suche powietrze,
• Źle serwisowana klimatyzacja,
• Dym papierosowy,
• Lotne związki chemiczne,
• Przyjmowanie niektórych leków,
• Nadwyrężanie gardła spowodowane zbyt intensywnym czy zbyt głośnym mówieniem.
Warto jednak wiedzieć, że przyczyna może być też z poważniejsza, np. zapalenie dziąseł, choroby przewlekłe, a nawet nowotwory. Jeśli więc dolegliwości nie mijają przez dwa tygodnie, a wręcz się nasilają, należy zasięgnąć pomocy specjalisty.
Domowe sposoby na podrażnione gardło
Bardzo istotną rolę ogrywa regularne nawilżanie gardła. Lepiej więc odpuścić sobie wysuszające płukanki z soli kuchennej na rzecz herbaty z miodem lub naparu z lipy. Pomocne będą również pastylki nawilżające na gardło, takie jak Fiorda Vocal (więcej informacji o produkcie znajdziesz na stronie http://fiorda.pl/fiorda-vocal/). W walce z podrażnionym gardłem nieceniony jest też znany tradycyjny sposób – syrop z cebuli. Stosując wymienione środki, nie zapominajmy też o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu oraz o wyeliminowaniu innych czynników zewnętrznych pogarszających nasz stan, chociażby dymu tytoniowego czy niewłaściwie czyszczonej i użytkowanej klimatyzacji.
Pastylki do ssania na gardło – pomoc dla podrażnionego gardła
Chrypka i uczucie suchości w gardle może dopaść nas naprawdę znienacka. Szybką ulgę mogą przynieść dostępne w każdej aptece pastylki, których zadaniem jest nawilżanie gardła. Warto jednak czytać skład takich produktów i wybierać te o jak najbardziej naturalnym składzie, na przykład Fiorda Vocal. Naturalne składniki zawarte w produkcie dbają o dobrą kondycję krtani i strun głosowych oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani. Działanie pastylek oparte jest na właściwościach specjalnie dobranych składników, takich jak porost islandzki, kwas hialuronowy i prawoślaz.
Jeśli podrażnienie utrzymuje się zbyt długo
Wszystkie wymienione w artykule sposoby na kłopoty z gardłem są naturalne, bezpieczne, a w wielu przypadkach wystarczające, by szybko uporać się z dolegliwością. Nie można jednak zbagatelizować sytuacji, kiedy pomimo zastosowania powyższych wskazówek dolegliwości nie mijają przez dwa tygodnie. Wówczas warto udać się na wizytę do specjalisty, który zleci odpowiednie badania, by znaleźć przyczynę przewlekłych lub nawracających problemów z gardłem. Może to bowiem być objaw chorób przewlekłych, a nawet nowotworu gardła lub krtani. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu, stosowanie wszelkich domowych sposobów z należytą rozwagą oraz szybkie reagowanie na wszelkie pojawiające się problemy ze zdrowiem.