Jednym z najbardziej demotywujących elementów nauki jest zapominanie nieużywanych informacji. Niestety w przypadku nauki języków obcych, których nie używamy na co dzień, zjawisko to jest nagminne. I często, nawet wtedy, gdy nauczymy się obszernego słownictwa, jeśli nie będziemy go używać, to po prostu o nim zapomnimy. Rozwiązaniem tego problemu mogą być fiszki. Dlaczego? Na czym polega nauka języków obcych z fiszek i czy faktycznie przeciwdziała zapominaniu?
Fiszki i sekret ich skuteczności
Nauka niezależnie czy to języka, czy czegokolwiek innego, to nie tylko zapamiętywanie informacji, ale również walka z ich zapominaniem. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę Sebastian Leitner, niemiecki psychodydaktyk, metodyk i publicysta, który stworzył podręcznik dla ludzi chcących uczyć się skutecznie. Jego dzieło pod tytułem „Naucz się uczyć” to prawdziwy kamień milowy, który zmienił podejście do edukacji w myśl Leitnerowskiej zasady mówiącej, że: „Nie ma złych uczniów, są tylko mierne metody nauczania.”.
To właśnie Leitner dostrzegł potencjał edukacyjny fiszek. Wykorzystał go do zorganizowania systemu nauki bazującego na zapamiętywaniu i regularnym powtarzaniu już zapamiętanego materiału. Metoda niemieckiego psychodydaktyka okazała się niezwykle skuteczna. A co najważniejsze, nauka języków obcych z fiszkami to jedno z jej najpopularniejszych zastosowań. Jak to wygląda w praktyce?
Nauka języków obcych z fiszek w praktyce
Do nauki języka obcego z fiszek wykorzystuje się fiszki i kartotekę autodydaktyczną. Jeśli ktoś nie wie, czym są fiszki, to są to po prostu kartoniki, które pozwalają uczyć się w formie quizu. Na jednej stronie kartonika jest pytanie, a na drugiej odpowiedź. W przypadku nauki języków obcych z fiszek na awersie znajdujemy zazwyczaj słówko lub zwrot w języku rodzimym, a na rewersie jego odpowiednik w języku obcym. Natomiast kartoteka służy do powtarzania materiału w taki sposób, aby go skutecznie utrwalić w pamięci.
Do zalet nauki z fiszek należy zaliczyć ich:
• łatwą dostępność (fiszki i kartotekę można zrobić samodzielnie)
• niskie koszty (zrobienie fiszek czy ich kupienie nie wiąże się z wysokimi kosztami)
• elastyczność (system nauki można dostosować do swoich możliwości i potrzeb)
• wygoda (fiszki są małe, można je zabierać ze sobą, a nauka i powtórki nie zajmują dużo czasu).
To jednak nie wszystko! Dzisiaj do wyboru jest wiele rodzajów fiszek do nauki języka obcego, które obejmują różne stopnie zaawansowania językowego – w tym szeroka oferta fiszek tematycznych obejmujących przykładowo język biznesowy, rozmówki turystyczne czy nawet zasady gramatyczne.
Fiszki plus aplikacje online
Ciekawą propozycją są również fiszki dostępne wraz z aplikacją online. Takie rozwiązanie pozwala zarówno na wykorzystanie tradycyjnych fiszek do nauki języka obcego, jak i fiszek online. Co ważne fiszki online są również dostępne w formie audio, co pozwala także ćwiczyć wymowę poszczególnych słów czy zwrotów. Tym samym jest to rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale także bardzo kompleksowe.