Tuesday, January 14, 2025
Home / PARTNER MK  / Nauka angielskiego dla dzieci – najważniejsze aspekty

Nauka angielskiego dla dzieci – najważniejsze aspekty

Poznaj sposoby na naukę angielskiego i pomóż swojemu dziecku

fot. materiały prasowe

Nauka angielskiego wśród dzieci jest bardzo popularna a propagują ją przede wszystkim rodzice zatroskani i umiejętności dziecka. Zdając sobie sprawę z tego jak ważną rolę pełni angielski w naszym życiu i jak potrzebną jest umiejętność komunikacji w języku angielskim wielu rodziców zaczyna edukacje językową bardzo wcześnie, nie rzadko jeszcze wcześniej niżeli naukę czytania, pisania. Mimo iż nauka angielskiego wygląda z pozoru łatwo to wcale taka nie jest. Przede wszystkim nie może być chaotyczna, warto mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne do nauczania angielskiego, a zwłaszcza wiedzę językową i samodzielnie w języku angielskim mówić. Problemem w nauce dzieci dla wielu profesjonalnych lektorów jak i amatorów jest brak skupienia dziecka na zagadnieniu, jego nieustanna dekoncentracja i potrzeba ruchu

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Nie tylko dzieci nadpobudliwe mają trudność w uczeniu, ale większość maluchów wymaga urozmaicenia nauki zabawą i wiele cierpliwości od nauczyciela. Efekty w nauce przychodzą często bardzo późno lub nie są widoczne, co nie oznacza ze ich nie am wcale. Może być to frustrujące dla rodziców, którzy zwykle mają rozbudowane ambicje co do nauki języka własnego dziecka i wygórowane oczekiwania. Jak zatem uczyć dzieci angielskiego?

Po pierwsze nie powinno się dziecka zmuszać do nauki języka, a rozbudzać ciekawość i motywację do nauki, na tyle aby samo sięgało po wiedzę, chciało się nauczyć i dostrzegło korzyści z tej wiedzy. Małe dzieci są żądne nowości, bardzo chętnie badają i poznają świat, są wszystkiego ciekawe, co za tym idzie łatwo jest wykorzystać to zainteresowanie na korzyść angielskiego. Najczęściej nauka języka przy okazji poznawania przedmiotów, zjawisk nie stanowi trudności i nie powoduje wysiłku u dziecka a jest radością i okazją do zabawy, stad też warto dziecku od razu pokazywać świat w dwóch językach. Jeśli obserwujemy, iż dziecko niechętnie słucha angielskiego, nie chce powtarzać warto jest odpuścić na jakiś czas naukę a zapewnić mu jedynie delikatny kontakt z językiem przemycając w otoczenie dziecka piosenki w języku angielskim, czy bajki. W miarę możliwości warto jest zapewnić dziecku otoczenie anglojęzyczne, tak poprzez zabawki anglojęzyczne i książki jak również kolegów, znajomych native speakerów. Mówiąc do dziecka w języku angielskim nie musimy poświęcać czasu na naukę, a przy okazji uczyć. Po drugie warto jest dopasować formę i zakres nauki do możliwości dziecka. Jeśli maluch ma trudności z wymową, nauką, słuchem fonemowym nie warto jest zbyt wcześnie rozpoczynać nauki angielskiego, gdyż zamiast dziecko wspomóc w rozwoju można mu zaszkodzić – jak podaje preply.com (platforma do nauka angielskiego dla dzieci)

Przeciwwskazaniem do nauki angielskiego jest opóźniony rozwój mowy oraz niedosłuch. Zbyt duża ilość informacji może dziecko dezorientować i nastręczać trudności. Warto jest wtedy zaczekać z nauką. Mimo iż mówi się o plastyczności umysłu kilkulatka to wiek ten nie jest jednorodny dla wszystkich maluchów. Jest wiele czterolatków dla których wprowadzenie angielskiego może okazać się zbyt wczesne a i sporo dwulatków które doskonale sobie z językiem obcym radzą. Należy obserwować dziecko i samodzielnie podjąć decyzję, czy dziecko jest już gotowe na naukę anielskiego. Warto jest wiedzieć, iż nauka angielskiego rozwija nie tylko kompetencje komunikacyjne ale również wiele cech pożądanych jak kreatywność, zdolność logicznego myślenia itd. Co więcej nauka angielskiego dla dzieci to przede wszystkim zabawa. Na naukę z podręcznikiem w ręku i słownikiem przyjdzie jeszcze czas, dlatego też skupmy się na rozwijaniu słownictwa, niekoniecznie na gramatyce której kilkulatek nie zrozumie nawet w języku ojczystym, gdyż nabywa umiejętność gramatycznie poprawnych wypowiedzi wyłącznie poprzez obserwację, nie zaś analizę części mowy i zdania oraz reguły języka polskiego. Podobnie jest z gramatyką angielską. Jesteśmy w stanie nauczyć kilkulatka wypowiedzi w języku angielskim jednak nie poprzez reguły a poprzez używanie języka, przykłady i ćwiczenia. Często do takich właśnie przykładów przydają się filmy, bajki czy piosenki, wówczas dzieci zapamiętują rytm języka i całościowe wypowiedzi bohaterów. W internecie dostępnych jest całe mnóstwo pomocy do nauki języka, zwłaszcza angielskiego. Do najpopularniejszych zabaw należą zabawy ruchowe w pokazywanie znaczeń, wyliczanki, wierszyki, zgadywanki jak również puzzle i gry karciane, czy to w memory czy też inne wariacje jak chociażby dubble. Im dziecko jest starsze tym łatwiej jest urozmaicić naukę poprzez gry planszowe, gry online, w tym aplikacje do nauki języka oraz quizy. Na etapie przedszkola pomagają w nauce kolorowanki i historyjki obrazkowe. Nauka angielskiego dla dzieci obejmuje najczęściej poznawanie elementarnego słownictwa dotyczącego otoczenia, świata zwierząt, pożywienia, środków transportu, kolorów i liczebników.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Kreatywnych pomysłów na zabawy z dziećmi z angielskim w tle dostarczają same mamy pisząc blogi i zamieszczając swoje pomysły na zajęcia językowe. Sprzyjające domowe środowisko, rodzinna atmosfera najlepiej rozwijają, tym samym nie musimy wozić dziecka na zajęcia z angielskiego, ani tez wynajmować guwernantki, wystarczy wspólnie spędzony czas. Rozmaite grupy tematyczne, jakie można spotkać w portalach społecznościowych pomagają w zorganizowaniu angielskiego dla dziecka w każdym wieku. Z poszanowaniem indywidualności dziecka nauka angielskiego dla dzieci może być atrakcyjna również dla rodziców. Kreatywność rodziców nie zna końca, a przecież to oni znają dziecko najlepiej, nie nauczyciel ani korepetytor angielskiego. Dzieci również szybciej i chętniej uczą się od rodziców, chociaż nauka w grupie rówieśniczej dziecku także jest potrzebna, gdyż wyzwala ducha rywalizacji jak i pozwala na naukę na własnych błędach.

Dzieciom starszym, szkolnym i nastolatkom polecana jest nauka poprzez zanurzenie w formie obozów językowych w Anglii, jak również otoczenie się angielskim możliwie na każdym kroku, co w obecnych czasach nie jest trudne. Korzystając z sieci można zapewnić sobie dostęp do kursów online, korepetycji zdalnych jak również konwersacji przez Skype z native speakerami z całego świata. Portale społecznościowe dla nastolatków to kopalnia inspiracji i znajomości, kontaktów międzynarodowych, podobnie jak blogi językowe, platformy edukacyjne i aplikacje mobilne do nauki. Dzięki tak wielkiemu wyborowi oraz wieli możliwościom nauki, bez inwestycji, również poświęcania dużej ilości czasu można opanować angielski w stopniu bardzo dobrym już na etapie szkoły podstawowej, gimnazjum. Wystarczy systematyczność i przemyślany sposób nauki, harmonijny rozwój umiejętności zapewnianych przez szkołę i kompetencji językowych oferowanych przez internet, w tym naukę języka potocznego, slangu i idiomów.

Bezsprzecznie nauka angielskiego dla dzieci jest wskazaną inwestycją w przyszłość, to w jaki sposób ją zorganizujemy jako rodzice, jak pokierujemy dzieckiem zależy od nas, a co za tym idzie jej efekty, skuteczność i owoce w dużej mierze zależą od nas. Pamiętać należy, iż nauka języka to proces, złożony z wielu etapów, których nie można pomijać i nie można uczyć się wybiórczo, niezależnie do tego czy uczymy dziecko, nastolatka czy osobę dorosłą systematyka w nauce jest ta sama.

Autor: Preply Polska, 2016, Sprawdź jak nauka angielskiego dla dzieci może być efektywna i zabawna!
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Marta 20 marca, 2016

    Moim zdaniem na naukę języka nigdy nie jest za wcześnie. przecież już od urodzenia, a nawet wcześniej uczymy się języka ojczystego i nic nam w tym nie przeszkadza, ani niedosłuch ani opóźniony rozwój mowy. opóźniony rozwój mowy to opóźnienia w mowie, nie w rozumieniu mowy (jeśli jest on samoistny, jeśli niesamoistny, znaczy że towarzyszy mu jakieś inne opóźnienie). naukę języka zawsze zaczyna się od nauki rozumienia. mówienie przychodzi dużo później.

    poza tym Helen Doron, twórczyni metody nauki angielskiego maluszków, trafnie zauważyła kiedyś, że to tylko my w Europie żyjemy, jak na jakiejś wyspie, gdzie Niemiec mówi tylko po niemiecku, Francuz po francusku, a Polak po polsku. wystarczy przyjrzeć się krajom na innych szerokościach geograficznych, a od razu widać, że dzieci od urodzenia są wielojęzyczne i nic nie przeszkadza im w nauce kilku języków na raz. Na przykład w Indiach jest kilka języków urzędowych i przeciętny Hindus mówi w hindi, po angielsku i często jeszcze w jednym z języków regionalnych.

    nic zatem nie ogranicza. warto przypomnieć też przypadek Helen Keller, kobiety, która była dzieckiem straciła wzrok, słuch i częściowo możliwość mówienia, ale to nie przeszkodziło jej w nauczeniu się języka, byciu działaczką społeczną, pedagogiem i pisarką.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ