Saturday, June 15, 2024
Home / Zdrowie  / Medycyna naturalna  / Naturopatia ‒ jaki wywiera wpływ na funkcjonowanie organizmu?

Naturopatia ‒ jaki wywiera wpływ na funkcjonowanie organizmu?

Leczenie bliższe źródeł

Naturopatia

fot. Pixabay

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania naturalnymi metodami poprawiającymi zdrowie organizmu. Naturopatia jest także nazywana medycyną niekonwencjonalną, lub medycyną holistyczną, która opiera się na założeniu, że poszczególne sfery życia człowieka stanowią niepodzielną całość .Mówiąc o symptomach choroby, naturopata doszukuje się ich przyczyn w braku równowagi w organizmie

 

Charakter medycyny holistycznej opiera się także na wierze w obecność uniwersalnej energii życiowej, która w różnych rejonach świata przybiera różne nazwy. Nazywana jest maną, praną, qi a także iskrą bożą, która swobodnie przepływając przez ciało gwarantuje mu witalność i długowieczne zdrowie. Medycyna holistyczna dociera do przyczyn schorzenia, nie skupia się na symptomach choroby, niwelując nieprawidłowości na każdym poziomie występowania.

Wizyta u naturopaty jako remedium na choroby przewlekłe

Podobnie, jak podczas standardowej wizyty u lekarza, spotkanie z naturopatą rozpoczyna się bardzo szczegółowym wywiadem z pacjentem, na podstawie którego specjalista kompletuje zestaw informacji na temat jego przebytych chorób, bieżących dolegliwości, aktualnym leczeniu i jego skutkach, rodzajach stosowanych diet i ich efektach, a także o rodzaju wykonywanej pracy i trybu użycia prowadzonego przez chorego.
Następnym etapem jest dokładnie zbadanie pacjenta, po którym stawiana jest diagnoza w oparciu o mądrości ajurwedy, medycyny chińskiej, tybetańskiej i irydologii. Sposób leczenia ustalany jest po określeniu dolegliwości pacjenta. Zazwyczaj ten proces wymaga szerszych konsultacji z wieloma specjalistami medycyny naturalnej, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość podczas oczekiwania na konkretne działania uzdrawiające.

Naturopatia skupiająca się na aktywności fizycznej i nawykach zdrowego odżywiania

Sięganie do doświadczeń tradycyjnych systemów medycznych pochodzących niemal z całego świata wyróżnia naturopatię na tle innych metod niekonwencjonalnej medycyny. W trosce o zdrowie pacjenta naturopatia opiera swoją skuteczność na zastosowaniu jednej lub kilku metod, jakie są wykorzystywane także w medycynie naturalnej. Należą do nich:

 

dietetyka ‒ leczenie poprzez zmianę przyzwyczajeń żywieniowych oraz diety
ziołolecznictwo ‒ leczenie lekami pochodzenia roślinnego
fizjoterapia/kinezjoterapia ‒ ćwiczenia usprawniające ciało
ćwiczenia fizyczne typu joga, tai-chi, gigong
akupresura, refleksologia oraz akupunktura ‒ mają na celu odblokowanie przepływu energii przez ciało
reiki i bioenergoterapia ‒ metody uzdrawiania duchowego
hydroterapia ‒ polega na terapeutycznym zastosowaniu wody

 

Naturopaci swym pacjentom rekomendują także korzystanie z hipnozy, aromaterapii, koloroterapii i innych nieinwazyjnych, naturalnych metod, które pomagają im wrócić do pełni zdrowia i sił.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ