Thursday, November 14, 2024
Home / PARTNER MK  / Naturalne sposoby na przeziębnie

Naturalne sposoby na przeziębnie

Pokonaj objawy sama

Naturalne sposoby na przeziębnie

Co powinnaś wiedzieć o przeziębieniu? / fot. materiały prasowe

W przypadku przeziębienia nie zawsze musimy spieszyć się z wizytą u lekarza, choć są osoby, które wolą chuchać na zimne. W wielu przypadkach jednak dobre efekty mogą dać naturalne, domowe metody. Wyjaśniamy, czym jest przeziębienie i podpowiadamy, jak sobie z nim radzić

 

Czym jest przeziębienie i jakie są jego objawy?

Przeziębienie jest jedną z najczęściej spotykanych infekcji wirusowych. Szczególnie często występuje w sezonie jesienno-zimowym. Wywoływana bywa przez różnorodne wirusy przenoszone drogą kropelkową, przede wszystkim rhinovirusy i koronovirusy. Zachorowanie może spowodować również jednocześnie kilka z tych wirusów.  

 

Przeziębienie jest chorobą, która rozwija się stopniowo. Na początku występuje przemęczenie i apatia, później drapanie w gardle i kichanie. Przeziębieniu często towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka, nie powinna być jednak ona bardzo wysoka, raczej nie przekracza 37,7 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może oznaczać, że mamy do czynienia nie z przeziębieniem, a z grypą lub inną niebezpieczną infekcją. Typowymi objawami przeziębienia są także ból gardła, silny katar lub kaszel (suchy lub mokry), wydzielina zalegająca w drogach oddechowych, ból mięśni i stawów, ból głowy, ogólne osłabienie. Wiele z tych objawów występuje również przy innych, poważniejszych chorobach, dlatego warto zachować czujność.

 

Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Naturalne sposoby na przeziębienie

Ponieważ wirusy wywołujące przeziębienie nie są na dłuższą metę groźne, leczenie przeziębienia polega głównie na leczeniu objawów. W tym celu warto sięgnąć po tradycyjne, domowe metody. Dzięki nim rozgrzejesz się, pokonasz zapchany nos, ból gardła i gorączkę. 

 

Domowy sposób na przeziębienie – czosnek

Dzięki zawartości fitoncydów (substancji siarkorganicznych) jednym z najbardziej skutecznych domowych sposobów na przeziębienie jest czosnek. Możemy spożywać go w różnych formach, najlepsze efekty uzyskamy jednak, gdy będzie świeży, surowy. Na skutek obróbki cieplnej czosnek traci swoje właściwości. Bardzo skutecznym lekarstwem jest szklanka ciepłego mleka z dodatkiem czosnku (ząbek najlepiej pokroić w plasterki) i miodu.

 

Cebula i chrzan

Podobne właściwości do czosnku posiadają również inne rośliny zawierające duże ilości fitoncydów. Wśród nich do najczęściej używanych w naszej kuchni należą cebula i chrzan. W czasie przeziębienia warto w większej ilości dodawać je do wszelkiego rodzaju kanapek i sałatek. Jednym z najbardziej znanych i tradycyjnie polskich sposobów na przeziębienie jest syrop z cebuli. Otrzymamy go poprzez zasypanie drobno posiekanej cebuli cukrem. Miksturę należy położyć w ciepłym miejscu i spożywać 1-2 łyżeczki kilka razy na dobę.

 

Witamina C

Pozytywny wpływ na zdrowie może mieć również spożycie dużych ilości pokarmów zawierających witaminę C –  należą do nich przede wszystkim owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, czy porzeczki. Witaminę C znajdziemy również w wielu mniej oczywistych źródłach, jak papryka czy młody jęczmień.

 

Olejki eteryczne

Są często stosowane w przeziębieniu ze względu na właściwości pobudzające, antyseptyczne i wykrztuśne. Wiele osób docenia również fakt, że mogą znieczulać podrażnione śluzówki, co powoduje dodatkową ulgę. Olejki eteryczne takie jak eukaliptusowy, sosnowy, anyżowy, miętowy czy cytrynowy warto wcierać w klatkę piersiową u dorosłych. W przypadku dzieci zaleca się skropienie ubrań.

 

Więcej na temat metod radzenia sobie z przeziębieniem można znaleźć w artykule: Jak leczyć przeziębienie?

 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Niebezpieczna grypa

W przypadku gdy przeziębienie przeciąga się i trwa dłużej niż kilka dni, powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdyż bardzo prawdopodobne jest, że chorujemy na grypę lub inną niebezpieczną infekcję. Zaniepokoić powinna nas również bardzo wysoka temperatura (powyżej 38 stopni), lub inne nietypowe objawy. W niektórych przypadkach grypę łatwo mylnie wziąć za przeziębienie, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.

 

 źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ