Wednesday, April 17, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Natalie Portman przyjedzie do Krakowa

Natalie Portman przyjedzie do Krakowa

Ruszyły zapisy na 10. Plenery Film Spring Open. Natalie Portman będzie uczyć młodych filmowców w Krakowie.

Sławomir Idziak i Natalie Portman na planie jej debiutu reżyserskiego / fot. materiał prasowy

Ruszyły zapisy na 10. Plenery Film Spring Open. Organizowane przez Sławomira Idziaka interdyscyplinarne warsztaty audiowizualne odbywać się będą w krakowskich Przegorzałach od 26 września do 5 października. Gościem specjalnym jubileuszowej edycji ma być Natalie Portman.

Sławomir Idziak  i Natalie Portman na planie jej debiutu reżyserskiego / fot. materiał prasowy

Sławomir Idziak i Natalie Portman na planie jej debiutu reżyserskiego / fot. materiał prasowy

Być razem to słowo klucz, warunek sukcesu – mówi Sławomir Idziak, przedstawiające ideę Plenerów Film Spring Open, które wychodząc naprzeciw dynamicznie postępującym zmianom w branży audiowizualnej, pomagają młodym twórcom z całego świata zdobyć umiejętności praktyczne i najnowszą wiedzę teoretyczną. – Chcąc pracować z sukcesem w tej trudnej branży musimy już teraz myśleć o tym, czego jeszcze nie ma, dlatego na Plenerach nie ograniczamy się do zawodów stricte filmowych. Zapraszamy wszystkich, którzy swoją przyszłość wiążą z szeroko pojmowaną sztuką audiowizualną: reżyserów, scenarzystów, aktorów i operatorów, kompozytorów, ale także programistów, producentów i techników produkujących narzędzia oraz filmoznawców.

Adepci stawiający pierwsze kroki w różnych profesjach branży audiowizualnej, mogą zgłaszać swoje ekipy filmowe do 30 lipca, zapisy indywidualne potrwają do 4 września. Aby zgłosić chęć udziału należy założyć  swój profil na portalu http://www.filmspringopen.eu/ i uzupełnić go o dotychczasowe portfolio. Podczas tegorocznej edycji, która będzie trwać od 26 września do 5 października w krakowskich Przegorzałach, powstaną dwie nowe grupy twórcze. – Stworzymy grupę previsów filmów fabularnych pod opieką Bodo Koxa i grupę scenariuszy, którą koordynować będą Marcin Lech i Krzysztof Rak, scenarzysta nagradzanego filmu „Bogowie” – mówi Magdalena Goszczyńska, producentka warsztatów.
Dwa lata temu, cyklem dyskusji i wykładów podczas Plenerów, zapowiedziano nowy model produkcji filmowej. W tym roku on praktycznie powstaje – mów Idziak. W fabryce Solaris rozpoczyna się właśnie budowa Cinebusa, który będzie służył zarówno edukacji jak i produkowaniu filmów. Według modelu zaproponowanego przez polskiego operatora pracowała już Natalie Portman, którą Idziak zaprosił na tegoroczne warsztaty. Natalie Portman osobiście wyraziła ochotę przyjazdu i wierzę, że jej zobowiązania na to pozwolą. Chciałbym, by podzieliła się z uczestnikami doświadczeniem, jakie zdobyła na planie swojego debiutu reżyserskiego – mówi operator.

Film Spring Open 2014, wykłady / fot. materiał prasowy

Film Spring Open 2014, wykłady / fot. materiał prasowy

Wykładowcami i koordynatorami grup artystycznych podczas Plenerów są najwybitniejsi specjaliści w swojej dziedzinie. Dotychczas byli to m.in. laureaci Oscara: Neil Corbould, Mia Bays, Zbigniew Rybczyński, Allan Starski, Ewa Puszczyńska, a także Lech Majewski, Krzysztof Krauze, Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart, Bodo Kox, Jan Komasa, Maciej Pieprzyca oraz wielu innych.

Warsztaty Idziaka to także rewia najnowszego sprzętu, który dla nikogo w Polsce do tej pory nie był dostępny, a na którym podczas Plenerów pracują uczestnicy. Wierzymy, że jak w zeszłym roku będziemy mieli sprzęt do realizacji filmów wartości 4,5 miliona złotych – mówi Idziak.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ