Natalia de Barbaro, Czuła Przewodniczka, Kręgi Kobiet i wielka transformacja Polek
Natalia de Barbaro napisała książkę, w której odnajduje się większość Polek
Po przeczytaniu „Czułej Przewodniczki” miałam w głowie obraz kobiet, które siadają w Kręgach i rozmawiają o swoich Potulnych, Królowych Śniegu, Męczennicach i… Dzikich Dziewczynkach.
Nie czekałam długo, aż ta wizja zaczęła się urzeczywistniać. Natalia de Barbaro, psycholożka i autorka książki, założyła na fb grupę „Czuła Przewodniczka” (w tej chwili nazwa została zmieniona na „Czuła Przestrzeń”), w której ponad 10 tys. kobiet dzieli się swoim odbiorem książki, a jednym z często pojawiających się wątków, są Kręgi Kobiet.
Zainteresowanie Kręgami postrzegam jako skutek uboczny „Czułej Przewodniczki”, skutek niezwykły, bo pozwalający w przyspieszonym tempie przejść temu zjawisku, wciąż jeszcze niszowemu, do mainstreamu.
Zaczęłam do Kręgów, bo to temat mi bliski, zasiadam w nich od sześciu lat i postrzegam je jako najcenniejszą ideę, którą rdzenne tradycje podarowały współczesnemu światu. Natalia też siada w Kręgach i przywołuje je kilka razy w „Czułej Przewodnicze”, ale książka nie jest oczywiście o Kręgach, tylko o rolach-wzorcach-personach, które kobiety przyjmują w swoim życiu.
Zobacz też artykuł o tym, czym są Kręgi Kobiet: Tanna Jakubowicz-Mount – Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet
Potulna, Królowa Śniegu i Męczennica
Kim jesteś?
Potulną, która pragnie wszystkich zadowolić, wykonuje polecenia bez szemrania, schodzi z drogi, by zrobić miejsce dla innych i nie sprawiać kłopotu swoją osobą, nie stawia granic i nie ma własnych potrzeb?
Czy Królową Śniegu, niezniszczalną, perfekcyjną, zawsze nienagannie ubraną, która nie histeryzuje, nie traci kontroli, nie okazuje emocji; która ukształtowana na obraz i podobieństwo iluzji, że kiedyś zadowoli siebie i innych, skrywa głęboko poczucie, że jest niekochana i niedoskonała?
A może Męczennicą, która tyle robi dla innych, dla rodziny, dla dzieci, dla męża, a oni nie doceniają jej poświęcenia; która wzbudza w nich poczucie winy, bierną agresję myli z miłością i w centrum uwagi stawia swoją krzywdę, a nie siebie?
Natalia de Barbaro napisała książkę, dzięki której zdiagnozujecie w sobie te postaci – role, w które wchodzicie w życiu. Czasem któraś z nich będzie dominująca, czasem będą przejmować stery w różnych momentach waszego życia.
Kim jest Czuła Przewodniczka?
Jak wydostać się z tych ról i nie dać się im zdominować? Natalia de Barbaro proponuje by zwrócić się po pomoc do Czułej Przewodniczki – wewnętrznej struktury, mądrości, która mieszka w każdej z nas, i jeśli się tylko w nią wsłuchamy, pomoże ona poszerzyć nasz własny obszar wolności. Czuła Przewodniczka ma moc, by poprowadzić Królową Śniegu do Dorosłej, w Potulnej odkryć Dziką Dziewczynkę, a Męczennicę przetransformować w Serdeczną.
Natalia pisze z serca, z odwagą, nawet wtedy, gdy któraś z jej wewnętrznych postaci próbuje podważać jej kompetencje. Pisząc o odkrywaniu Czułej Przewodniczki w sobie, sama jest dla czytelniczek taką przewodniczką, czułą, uważną, autentyczną, z ogromną wrażliwością (jest wysoko wrażliwą introwertyczką). Jest też taka we wspomnianej grupie. Czule zadaje pytania, które otwierają przestrzeń do reinterpretacji powszechnych skojarzeń. Bardzo inspirujące były rozmowy o słitfociach karmiących ego (i proszących o głaski) naszych Potulnych, Królowych Śniegu i Męczennic. Albo niedawna dyskusja o sformułowaniu: „nareszcie mam chwilę dla siebie”, które budzi niepokój Natalii, bo skoro dla ciebie jest chwila, to dla kogo jest reszta?
Kim jest Natalia de Barbaro
Gdy dwa lata temu Natalia przyjęła zaproszenie na nasze spotkanie, poprosiła tylko o jedną rzecz, żeby nie przedstawiać jej, że jest Gościnią Specjalną, jak to mamy w zwyczaju w odniesieniu do osób, które zapraszamy, chciała być po prostu zwykłą „gościnią”. I to właściwie mogłoby wystarczyć do pokazania, jaka jest Natalia de Barbaro.
O tym spotkaniu przeczytasz tutaj: 27. spotkanie Klubu Miasta Kobiet: Natalia de Barbaro
Więc już tylko dla poszukujących faktów, dodam krótką notkę biograficzną: Psycholożka i socjolożka, szkoli z komunikacji i przywództwa. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet „Własny Pokój”. Felietonistka „Wysokich Obcasów”. Chodzi na jogę, luterańskie nabożeństwa i Kręgi Kobiet. Mieszka pod Krakowem, razem z mężem i synem.
Natalia wśród wielu talentów ma wrażliwość na słowo (pisze wiersze!) i umiejętność przekładania skomplikowanych krajobrazów psychiki człowieka na zrozumiałe pojęcia.
W „Czułej Przewodniczce” swoją wiedzę psychologiczną przekuła w symbole, obrazy, sceny w taki sposób, że jej książka zmieniła się uniwersalną opowieść o życiu kobiet. Przede wszystkim jednak w opowieść transformującą – kobiety masowo deklarują porzucanie swoich Potulnych, Męczennic i Królowych Śniegu.
Jestem przekonana, że „Czuła Przewodniczka” stanie się nie tylko książka tego roku, ale wejdzie do kanonu lektur obowiązkowych dla kobiet i stanie na półkach pewnie gdzieś obok „Biegnącej z wilkami”. Z tą różnica, że przez Biegnącą nie każda kobieta jest w stanie się przedrzeć, a w „Czułej Przewodniczce” odnajdzie się większość z nas.