Saturday, March 2, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Nasiona ogórka – dlaczego warto posadzić je w ogrodzie warzywnym?

Nasiona ogórka – dlaczego warto posadzić je w ogrodzie warzywnym?

Z myślą o kolejnym sezonie, który dla ogrodników zaczyna się wcześnie

nasiona ogórka

fot. Yay Images

Ogórek to jedno z popularniejszych warzyw w Polsce. Niezależnie od pory roku można go nabyć w sklepach warzywnych i supermarketach. Potrawy z dodatkiem ogórków są klasyką kuchni polskiej i nie tylko. Jeżeli chcemy czerpać z tych warzyw tylko to co najlepsze, zdecydujmy się na samodzielne posadzenie nasion ogórków

 

Nasiona ogórka – inwestycja w nasze zdrowie

Samodzielną uprawę ogórków można potraktować jako inwestycję w nasze zdrowie. Warzywa te wchodzą w skład wielu polskich potraw i przez dużą część społeczeństwa są spożywane bardzo często. Choć możemy kupić ogórki w sklepach, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności czy są one wysokiej jakości. Jako, że polskim rolnikom płaci się za ilość, a nie jakość sprzedawanych warzyw, możemy przypuszczać, że sklepowe ogórki nie mają tak korzystnego wpływu na nasze zdrowie jakbyśmy sobie tego życzyli.

 

Ogórki są roślinami jednorocznymi wchodzącymi w skład rodziny dyniowatych. Na świecie uprawia się kilkadziesiąt gatunków tych warzyw. W Polsce dużą popularnością cieszą się między innymi ogórki gruntowe. Jako, że ogórki są bardzo wrażliwe na mróz, uprawia się je głównie z rozsady. Nasiona ogórka (zamów w sklepie Legutko) wysadzamy do pojemników znajdujących się w ogrzewanych pomieszczeniach. Najbardziej dorodne sadzonki można przesadzić do gruntu w drugiej połowie maja (wówczas ryzyko przymrozków jest już znikome).

 

Ogórek należy do warzyw o dużych wymaganiach glebowych. Idealne podłoże jest zasobne w składniki odżywcze, stale wilgotne, przepuszczalne, próchnicze, o obojętnym pH. Doświadczeni ogrodnicy odradzają uprawę ogórków bezpośrednio po warzywach zaliczanych do rodziny dyniowatych i psiankowatych (będą one wtedy w większym stopniu narażone na szkodniki i choroby roślin). Ogórki dobrze jest uprawiać w pierwszym roku po oborniku.

 

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku ogórków należy nawadnianie (rośliny te są niezwykle wrażliwe na niedobór wody), nawożenie (do tego celu wykorzystuje się głównie kompost i obornik), odchwaszczanie (chwasty dobrze jest usuwać na bieżąco, gdyż stanowią one poważną konkurencję dla ogórków jeżeli chodzi o dostęp do wody i składników odżywczych).

Ogórki posiadają krótkie, ale bardzo rozłożyste korzenie, dlatego zaleca się sadzić je w większej odległości od siebie.

Dlaczego uprawa ogórków w przydomowym ogrodzie to znakomity pomysł?

Samodzielna uprawa ogórków to dobry pomysł, gdy zależy nam na stałym dostępnie do warzyw, które są zasobne w witaminy, minerały i inne prozdrowotne substancje. Ogórki w dużej mierze składają się z wody, dzięki czemu bardzo dobrze nawadniają organizm. Związki zawarte w ogórkach charakteryzują się działaniem przeciwnowotworowym, a dodatkowo spowalniają procesy starzenia się naszego organizmu. Regularne spożywanie ogórków to niezawodny sposób na obniżenie ciśnienia tętniczego. Warzywa te posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być praktycznie bez ograniczeń spożywane przez osoby zmagające się z cukrzycą.

 

Prozdrowotne substancje obecne w ogórkach pomagają oczyszczać organizm z toksyn, chronią przed obrzękami, zmniejszają stany zapalne, działają ochronnie na stawy. Za sprawą wysokiej zawartości błonnika ogórki zapewniają nam uczucie sytości, dlatego warto uwzględnić je w jadłospisie, gdy jesteśmy na diecie redukcyjnej (zawierają minimalną ilość kalorii). Kolejnym argumentem przemawiającym za posadzeniem nasion ogórka w ogrodzie jest fakt, że warzywo to znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce – ma dobroczynny wpływ na kondycję naszej skóry i włosów.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ