Sunday, May 19, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Narty czy Snowboard?

Narty czy Snowboard?

Co wybrać? Czym kierować się podczas wyboru sportu zimowego?

Sezon narciarski i snowboardowy zaczyna się w Polsce dopiero w listopadzie, jednak niektóre osoby już zaczynają planowanie swoich śnieżnych szaleństw. Do sezonu zawsze lepiej przygotować się wcześniej, czasem można trafić nawet na wyprzedaże, dzięki którym zmniejszymy nasze wydatki na sprzęt i ubranie. Gdy zaczyna padać śnieg, a Ty zastanawiasz się co mógłbyś robić, warto zwrócić swoją uwagę na dwa najpopularniejsze zimowe sporty czyli narciarstwo i snowboarding. Co jednak wybrać? Czym kierować się podczas wyboru sportu zimowego?

Bezpieczeństwo

Jeśli należycie do osób obawiających się upadków, stłuczeń czy nawet złamań powinniście zrezygnować ze sportów zimowych. Wypadki zdarzają się w każdym sporcie, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pod postacią kasku i ochraniaczy. Oczywiście nasz zdrowy rozsądek to podstawa. Który ze sportów jest jednak bardziej niebezpieczny? Według ostatnich badań narciarze częściej ulegają poważnym wypadków niż snowboardziści. Natomiast,  o 70% więcej snowboardzistów doznaje różnego rodzaju kontuzji niż sprawni narciarze. Powody wypadków to oczywiście brawura i nieprzygotowanie do sezonu, dlatego na samym początku warto podejść do tematu z głową i nie zapominać o tym, że stok to zarówno miejsce świetnej zabawy, jak i niebezpiecznych wypadków.

Narty a deska

Wiele osób nie wyobraża sobie jeżdżenia na desce ze względu na uczucie unieruchomienia nóg. O dziwo statystyki pokazują, że łatwiej jest się nauczyć jazdy na desce snowboardowej niż na nartach. Różnice między sportami są widoczne na pierwszy rzut oka. Jazda na nartach polega na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego (nart i kijków). Narty jak wiemy są mocowane do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań. Snowboard różni się tylko tym, że zamiast dwóch osobnych nart poruszamy się na desce.

Narciarstwo jest starszym, bardziej elitarnym sportem uprawianym od dawna, jednak dopiero od XIX wieku zaczęto używać nart w celach rekreacyjno-sportowych. Snowboard jest bardzo młodą dyscypliną sportową, która jest uwielbiana przez młode, dynamiczne osoby. Oficjalnie powstała dopiero w połowie XX wieku, choć wcześniej próbowano już tego typu zjazdów.

4f-2

Narciarstwo jest starszym, bardziej elitarnym sportem uprawianym od dawna, jednak dopiero od XIX wieku zaczęto używać nart w celach rekreacyjno-sportowych. / fot. materiał prasowy

Zdrowie

Oba sporty działają korzystnie na nasze zdrowie. Wzmacniamy mięśnie całego ciała, w szczególności naszych nóg. Zimowe szaleństwo poprawia również kondycję, wytrzymałość i ogólną koordynację ruchową. Narciarstwo i snowboard wpływają pozytywnie na obniżenie poziomu złego cholesterolu, na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz na lepsze samopoczucie. Sport na świeżym powietrzu jest zbawienną dawką endorfin, świeżego górskiego powietrza oraz witaminy D, której powinniśmy zażywać.

Niestety sporty te obciążają stawy kolanowe i nadgarstkowe. Narciarstwo znacznie obciąża stawy kolanowe, a snowboard poza stawami kolanowymi wpływa na nadgarstki. Wybierając te sporty należy być ostrożnym, zażywać regularnie suplementy diety i trenować, aby nie uszkodzić i nie przeciążyć stawów. Ważna jest również każdorazowa rozgrzewka i rozciąganie po treningowe, które ustrzegą nas przed kontuzjami i nieprzyjemnymi zakwasami.

Zawsze w grupie

Oba sporty najprzyjemniej uprawia się w grupie. Można się spodziewać, że wypady snowboardowe będą odbywały się raczej w młodym, odważnym gronie a zjazdy narciarskie razem z naszym partnerem lub rodziną. Oczywiście nie jest to reguła, jednak zasadniczo takie kombinacje można obserwować na stoku. Najciekawsze jest oczywiście połączenie grupy narciarzy i snowboardzistów, którzy wspólnie spędzają czas na stoku. Sporty te są idealne dla większej grupy osób, jednak nie ograniczają ani pod względem wieku ani chęci zażycia adrenaliny. Już 4-5 letnie dzieci mogą uczyć się jazdy na desce czy na nartach. Snowboard na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej ekstremalny, jednak w narciarstwie również możemy wykonywać wszelakiego rodzaju ewolucje i slalomy.

4f-3

Snowboard na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej ekstremalny, jednak w narciarstwie również możemy wykonywać wszelakiego rodzaju ewolucje i slalomy. / fot. materiał prasowy

Sprzęt i ubranie

Ubranie do obu aktywności wygląda bardzo podobnie. Ma przede wszystkim zapewnić ciepło, oddychalność skóry i ochronę przed śniegiem oraz wilgocią. Istnieją różne niuanse między ubraniami przeznaczonymi dla jednych i drugich sportowców, jednak wiele osób używa odzieży przeznaczonej zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Spodnie używane podczas jazdy na snowboardzie mają najczęściej dłuższe nogawki oraz są luźniejsze od spodni narciarskich. Podobnie sprawa wygląda z kurtkami – kurtki snowboardowe są po prostu szersze i luźniejsze od narciarskich. Podstawowe wyposażenie, które powinniśmy dobrać pod względem funkcjonalnym w obu sportach to kurtka, spodnie i rękawiczki. Ubrania są najczęściej dość barwne i jaskrawe, aby zapewnić lepszą widoczność na stoku.

Kolejnym etapem kompletowania wyposażenia jest zakup akcesoriów typu kask i ochraniacze, które w obu dyscyplinach zapewniają bezpieczeństwo podczas zjazdu. W snowboardzie wystarczy nam deska, wiązania oraz buty. Oczywiście buty mocujemy wiązaniami do deski snowboardowej. W narciarstwie na podstawowy zestaw składają się zestaw nart, wiązania, buty oraz kijki. Można także zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, maski czy kominiarki narciarskie aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed srogimi warunkami atmosferycznymi. Porównując cenowo oba zestawy nie widać szczególnych różnic, jeśli nie chcemy kupować nowego sprzętu możemy postawić na używany, który sprawdzi się zwłaszcza podczas nauki. Istnieje również opcja wypożyczenia całego wyposażenia w wypożyczalniach przy stoku, jeśli nie chcemy na wstępie inwestować dużych pieniędzy.

I jak…decyzja podjęta?

Wybranie między snowboardem, a narciarstwem wcale nie jest taką prostą sprawą. Jeśli nie możemy zdecydować się na jedną opcję, dobrym pomysłem jest wzięcie jednej lub dwóch lekcji z każdej dyscypliny i przekonanie się na własnej skórze w czym czujemy się lepiej i pewniej siebie. Niektórzy z nas posiadają naturalne predyspozycje do danych dyscyplin sportowych, ale przecież bez spróbowania nie przekonamy się w czym jesteśmy naprawdę dobrzy. Nie można również przerażać się możliwością stłuczeń i niegroźnych obrażeń – to zupełnie normalne, a z czasem będziemy coraz lepsi i pewniejsi siebie na stoku.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sportowym 4F, który oferuje kurtki narciarskie i snowboardowe, spodnie snowboardowe oraz inne potrzebne ubrania w opisanych w tekście dyscyplinach sportowych.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Majka 2 lutego, 2016

    Ja zaczynałam od nart, ale jak przesiadłam się na snowboard to już tylko jeżdżę na desce. 🙂 Niedawno zamówiłam sobie nowy sprzęt z Intersnow i nie mogę doczekać się, aż go wypróbuję. W marcu mam wyjechać na tydzień do Austrii.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ