Wednesday, June 19, 2024
Home / Kultura  / „Napój miłosny” w Operze Krakowskiej

„Napój miłosny” w Operze Krakowskiej

Jaka jest moc tajemniczego eliksiru? Przekonamy się 2 grudnia o 18:30 w Operze Krakowskiej, kiedy to odbędzie się premiera Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Perła włoskiej opery buffa opiera się na znanym od czasów średniowiecza motywie

Napój miłosny

Napój miłosny w Operze Krakowskiej/ projekt plakatu Andrzej Pągowski

Jaka jest moc tajemniczego eliksiru? Przekonamy się 2 grudnia o 18:30 w Operze Krakowskiej, kiedy to odbędzie się premiera Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Perła włoskiej opery buffa opiera się na znanym od czasów średniowiecza motywie miłosnego napoju, który łączy kochanków. Nemorino by zdobyć serce Adiny ucieka się do magii kupując od oszusta Dulcamara eliksir…

Napój miłosny

Napój miłosny w Operze Krakowskiej/ projekt plakatu Andrzej Pągowski

Warto czasem sięgnąć w naszej wyobraźni po puchar z cudownym eliksirem rozwiązującym nasze sercowe problemy i jeśli nawet okaże się być to zwykłym winem, to pamiętajmy, że już nie jeden raz zakwitła dzięki niemu piękna miłość. – fragment tekstu Andrzeja Kosowskiego z programu premiery Napój miłosny.

Twórcy inscenizacji proponują nam podróż sentymentalną i szaloną do czasów odległych choć nie tak dawnych, pamiętanych jeszcze i wspominanych, by przekonać nas, że w każdej epoce i pod każdym niebem dobro i miłość fascynują niezmiennie…. Akcja opery została przeniesiona z włoskiej prowincji do polskiej wsi lat 50. ubiegłego wieku. Henryka Baranowskiego (reżyser) zachwyciła pięknie skomponowana muzyka , która kipi radością życia i szczęścia. W dzisiejszych „szybkich” czasach, gdzie każdy gdzieś biegnie Napój miłosny pokazuje jak cieszyć się teraźniejszością. Umiejętność zatrzymania się i prawdziwego przeżycia tego, co dzieje się wokół nas jest nam dzisiaj jeszcze bardziej potrzebna niż kiedyś.

Napój miłosny

Napój miłosny/ fot. Ryszard Kornecki

Kolejne spektakle odbędą się 7, 8 i 9 grudnia. W sobotę 8 grudnia w Operze Krakowskiej odbędzie się Dzień Otwarty. W strefie spotkań będzie można poznać odtwórczynie partii Adiny w operze Napój miłosny G. DonizettiegoKatarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę i Joannę Woś oraz reżysera spektaklu Henryka Baranowskiego.

Realizatorzy:

Reżyseria: Henryk Baranowski

Kierownictwo muzyczne: Evgeny Volynskiy

Scenografia: Henryk Baranowski, Paweł Dobrzycki

Kostiumy: Dorota Morawetz

Choreografia i ruch sceniczny: Emil Wesołowski

Przygotowanie Chóru: Zygmunt Magiera

Reżyseria światła: Paweł Dobrzycki

Reżyseria obrazu cyfrowego: Alicja i Grzegorz Bilińscy

Obsada:

ADINA Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Joanna Woś

NEMORINO Vasyl Grokholskyi, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski

BELCORE Andrzej Biegun, Stanisław Kufluk, Michał Kutnik

DULCAMARA Przemysław Firek, Dariusz Machej, Volodymyr Pankiv

GIANETTA Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska

Opera Krakowska, ul. Lubicz 48, 31-512 Kraków, tel. 12 628 91 01

Więcej informacji na stronie: www.opera.krakow.pl

Autor: Agnieszka Leszczyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ