Napiszę Ci bajkę: Bajkowe Seminaria dla dorosłych Małgorzaty Abassy
„..i i żyli długo i szczęśliwie” Czyżby? Dlaczego dobrzy bohaterowie bajek nam szkodzą, a źli pomagają?

Małgorzata Abassy: ekspertka od happy-endingów / fot. archiwum prywatne
A gdybyś tak wyruszył w podróż po skarb? Spotkał Babę Jagę, zmierzył się ze Smokiem, uratował Jednorożca, przeszedł siedem gór i siedem rzek? Pamiętaj, że „droga powstaje, gdy idziesz”
O bajkach dla dorosłych, o bajkach magicznych będziemy rozmawiać w czasie najbliższego 11. Klubu Miasta Kobiet (15.09.2016) z Małgorzatą Abassy, która prowadzi „Bajkowe Seminaria dla dorosłych”. Małgorzata Abassy prowadzi seminaria bajkowe i pisze bajki magiczne na zamówienie. Właśnie w jej alchemicznej pracowni powstaje specjalna bajka dla Miasta Kobiet. Dziś poprosiliśmy ją, by opowiedziała, jak pisze bajki i czego uczy na swoich warsztatach.
Nazywam się Małgorzata Abassy. Jestem wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opowiadam studentom o stosunkach polsko-rosyjskich oraz rosyjsko-irańskich, o rosyjskiej kulturze i literaturze, śledzę pochodzenie i znaczenie słów. Uwielbiam pracę z młodymi ludźmi.
Mam też drugą wielką pasję: piszę bajki dla dorosłych i uczę ludzi jak pisać własne bajki. Wypracowałam autorską metodę „Napisz swoją bajkę”, której używam w czasie warsztatów, indywidualnych sesji pisania bajki czy tworzenia bajki na zamówienia – jako prezent dla siebie lub bliskiej osoby. Jestem właścicielką firmy „Bajkowe Seminaria Małgorzata Abassy”. Popularyzuję wiedzę o bajkach, oferuję warsztaty pisania bajek, wykłady, warsztaty edukacyjno-rozwojowe, opowiadam historie (storytelling).
Pracuję na materiale bajek magicznych z obszaru Słowiańszczyzny. Poszukuję paraleli między etapami wędrówki bajkowego bohatera, a egzystencjalnymi tęsknotami współczesnego człowieka za miłością, wolnością, poczuciem przynależności i bezpieczeństwa. Traktuję bajki jako pewnego rodzaju schematy poznawcze, które pomagają porządkować doświadczenie, rozpoznać na jakim etapie życia się aktualnie znajdujemy i jaki archetyp najsilniej realizuje się w naszym życiu, oferują nowe spojrzenie na problemy, a dzięki temu – nowe ich rozwiązania.
Jak powstawała moja autorska metoda i na czym ona polega?
Przeczytałam setki bajek słowiańskich, w różnych wariantach. Wyodrębniłam postacie główne, dokonałam ich typologii – czyli podziału pod względem cech charakteru, i zastanowiłam się nad genezą – skąd się wzięły i dlaczego są właśnie takie. Analizowałam typy relacji: które postacie się spotykają, jak się komunikują i co wynika z ich spotkań? Obserwowałam bohaterów pozytywnych i negatywnych i odkryłam, że ci źli czasami przynoszą bohaterowi wiele korzyści, a ci dobrzy – szkodzą. Wyniki swoich analiz konfrontowałam z opracowaniami na temat bajek, pracami C.G. Junga o archetypach i badaniami naukowymi na temat antropologii kultur słowiańskich oraz języka zaklęć.
To czego uczę na moich warsztatach jest poparte głębokimi studiami bajek – moimi i licznych autorytetów z dziedziny kultury i języka.
Dlaczego bajka magiczna?
Bajka magiczna to najstarszy rodzaj bajki, znany wszystkim kulturom. Bazuje na archetypach – kilku uniwersalnych, bardzo potężnych symbolach znanych całej ludzkości od wieków. Ma ona wyraźny schemat, jasno określone reguły i oferuje szczęśliwe zakończenie, jeśli bohater staje do ostatecznej walki o swój skarb jako człowiek odważny, dobry i mądry. Kiedy wyrusza w drogę ma tylko jedną lub dwie z wyżej wymienionych cech. Do zdobycia skarbu potrzebne są wszystkie trzy – zdobywa je lub rozwija po drodze.
Dlaczego obszar Słowiańszczyzny?
Jesteśmy Słowianami, tu mamy swoje korzenie, dlatego obrazy bajek magicznych z obszaru Słowiańszczyzny działają na nas najpełniej.
Najbliższe bajkowe seminaria w październiku (8.10. 2016 i 19.10.2016), więcej informacji: www.bajkoweseminaria.pl