Saturday, March 2, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Największe zaskoczenia Grammy 2017!

Największe zaskoczenia Grammy 2017!

Przełamana statuetka, polityka i prawa osób transpłciowych

Wielkie nagrody świata kultury i sztuki rzadko są przyjmowane wyłącznie z pięknym uśmiechem i słowem ,,dziękuję”. Grammy 2017 nie było wyjątkiem

Adele, Grammy 2017, nagroda, laureatka

Adele to niekwestionowana zwyciężczyni tegorocznego Grammy – dostała aż pięć statuetek /fot. Wikipedia

Niekwestionowaną zwyciężczynią tego wieczoru została Adele, która wygrała aż pięć statuetek (,,25” to najlepszy album roku i najlepszy popowy album roku, a ,,Hello” najlepsze nagranie roku, najlepsza piosenka roku i najlepszy popowy występ roku). Piosenkarka nie uważała jednak, że to ona zasłużyła na wszystkie laury i nieustannie zwracała się w stronę Beyoncé – najpierw powiedziała, że ją kocha i chciałaby, żeby była jej matką (Beyoncé jest w ciąży), a później po odebraniu najważniejszej nagrody tego wieczoru – za płytę roku – przełamała statuetkę na pół i poświęciła całe swoje przemówienie ukochanej artystce.

The QUEEN A?? #grammy2017#adele#winner#congratulations#domination#loveu

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hiphopmagz (@hiphopmagz)


Dziękuję wam z całego serca. Pięć lat temu, kiedy ostatnio tu byłam, także byłam w ciąży, ale jeszcze o tym nie wiedziałam. Moją największą nagrodą było dowiedzenie się niedługo później – to największe błogosławieństwo mojego życia. Jednak podczas ciąży i bycia matką straciłam wiele siebie. Było mi bardzo trudno i nadal jest mi bardzo trudno być mamą. Bardzo, bardzo trudno. Ale wygrana dzisiaj sprawia, że czuję, że coś wróciło na swoje miejsce – tak, jakby kawałek mnie do mnie wrócił.
Mimo to, nie wiem jak mogłabym przyjąć tę nagrodę. Jestem zaszczycona i bardzo wdzięczna. Ale artystką mojego życia jest Beyoncé. Album ,,Lemonade” jest dla mnie monumentalny. Beyoncé, on naprawdę jest monumentalny. Tak przemyślany, tak piękny, obnażający duszę i dający nam okazję zobaczenia innej strony ciebie – tej, której zwykle nie pokazywałaś. Doceniamy to. Wszyscy artyści tutaj cię uwielbiają. Jesteś naszym światłem.
Sprawiasz, że ja i moi przyjaciele, szczególnie moi czarnoskórzy przyjaciele czujemy się pełni mocy. Dajesz im siłę, żeby walczyli o swoje prawa. A ja cię kocham. Zawsze cię kochałam i zawsze będę.

Warto jednak pamiętać, że jej słowa nie oznaczają oficjalnej rezygnacji z nagrody – tak naprawdę Adele ją przyjęła.

Beyoncé, mimo dziewięciu nominacji zdobyła tylko dwie statuetki (Best Urban Contemporary Album i Best Music Video), ale i tak daje jej to drugą pozycję w rankingu artystek, które mają w swojej kolekcji najwięcej nagród Grammy (wygrywa z nią tylko Aretha Franklin, a Adele jest czwarta). W swoim przemówieniu zdecydowała się poruszyć tematy polityczne i społeczne, choć nie wymieniła nazwiska prezydenta Trumpa.

Describe this picture with a smiley ? #wavesmagazine #grammys2017 #Grammys #Grammy #grammy2017

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Waves Magazine (@wavesmagazine247)


Moim celem było stworzenie filmu i płyty, która pozwoli wyrazić nasz ból, wysiłek, ciemność i historię. Skonfrontować się ze sprawami spoza naszej strefy komfortu.
Przywiązuję wagę do pokazywania moim dzieciom obrazów, które odzwierciedlają ich piękno, tak żeby mogły dorastać w świecie, w którym patrzą w lustro – najpierw poprzez swoje własne rodziny, a później także i poprzez newsy, Super Bowl, Olimpiadę, Biały Dom i Grammy – i widzą siebie, i nie mają wątpliwości, że są piękne, inteligentne i zdolne. To jest to, czego chcę dla dzieci każdej rasy. I czuję, że to konieczne, żebyśmy uczyli się na błędach przeszłości i rozpoznawali tendencje do ich powtarzania. Dziękuję za nagrodzenie ,,Lemonade”. Pięknego wieczoru. Dziękuję za dzisiaj, to jest niesamowite.

Mniej subtelny był raper Busta Rhymes, który wprost oskarżył prezydenta o utrwalanie zła. Katy Perry podczas swojego występu miała na ramieniu opaskę z napisem ,,PERSIST” (Nie ustępuj), która prawdopodobnie była wyrazem solidarności z senatorką Elizabeth Warren.

Aktorka Laverne Cox, zapowiadając występ Lady Gagi i Metalliki zdecydowała się wykorzystać swoje pięć minut na scenie, żeby stanąć w obronie osób transpłciowych: kazała uczestnikom wpisać w Google ,,Gavin Grimm”. To imię i nazwisko należy do chłopaka, który pozwał swoją szkołę za zakaz korzystania z męskiej łazienki. Z kolei Neil R. Portnow, prezydent National Academy of Recording Arts and Sciences (Narodowej Akademii Rejestracji Sztuki i Nauki) wypowiedział się w obronie praw artystów.

Na tegorocznym rozdaniu Grammy nie zabrakło również polskiego akcentu – i nie chodzi tu bynajmniej o pochodzenie męża Adele, tylko o Krzysztofa Pendereckiego, który wygrał nagrodę w kategorii Muzyka Chóralna za album ,,Penderecki conducts Penderecki, vol. 1″.

Biorąc pod uwagę sławę Grammy i obecną sytuację polityczną w Ameryce wiele osób spodziewało się jednak większych skandali… Czyżby to była cisza przed burzą?

Wiktoria Aleksandra Barańska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ