Sunday, July 14, 2024
Home / Kultura  / Największe święto muzyki etnicznej w Polsce, festiwal EtnoKraków za nami

Największe święto muzyki etnicznej w Polsce, festiwal EtnoKraków za nami

Ponad 10000 widzów, stanowiących międzynarodową publiczność wydarzenia, bawiło się na blisko 50 koncertach. Zobaczcie co się działo.

EtnoKrakow Belonoga / fot. Michal Ramus www.michalramus.com

Tygodniowy superfestiwal w całości poświęcony muzyce etnicznej, powstały z połączenia dwóch renomowanych imprez – 36. edycji Euroradio Folk Festival oraz 17. edycji Rozstajów / Crossroads Festival Kraków – dobiegł końca. Ponad 10000 widzów, stanowiących międzynarodową publiczność wydarzenia, bawiło się na blisko 50 koncertach, w których udział wzięło ponad 300 artystów pochodzących z 4 kontynentów.

EtnoKrakow Belonoga / fot. Michal Ramus www.michalramus.com

EtnoKraków Belonoga / fot. Michal Ramus www.michalramus.com

Występy odbywały się na Placu Wolnica, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, Kościele św. Katarzyny, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Żydowskim Muzeum Galicja, Klubie Alchemia, Starej Zajezdni Kraków oraz na dachu Okrąglaka na Placu Nowym. Niebiletowane plenerowe koncerty na Placu Wolnica z udziałem festiwalowych gwiazd oraz Noce Tańca, podczas których do zabawy przygrywały znakomite kapele, przyciągnęły pod swoje sceny nie tylko uczestników festiwalu, ale i wypoczywających na krakowskim Kazimierzu mieszkańców miasta i turystów. Entuzjastycznie na superfestiwal EtnoKraków zareagowały krajowe i zagraniczne opiniotwórcze media tradycyjne i elektroniczne. Sukces festiwalu dowodzi prawdziwości jednego z przyświecających organizatorom haseł: siła przyciągania i oddziaływania muzyki etnicznej jest ogromna, Power of Ethno!

EtnoKrakow Kapela ze wsi Warszawa & Mercedes Peon / fot. Michal Ramus www.michalramus.com

EtnoKraków Kapela ze wsi Warszawa & Mercedes Peon / fot. Michal Ramus www.michalramus.com

Na superfestiwalu EtnoKraków wystąpiło wiele gwiazd międzynarodowej sceny world music, takich jak znakomity tablista Zakir Hussain w duecie z grającym na flecie bansouri Rakeshem Chaurasią, polska Kapela ze Wsi Warszawa we współpracy z niesamowitą Hiszpanką Mercedes Peón, francuski wirtuoz liry korbowej Valentin Clastrier, zespół Manou Gallo Groove Orchestra, fiński duet Marii Kalaniemi i Timo Alakotila, mongolsko-włoski projekt Nomadic Voices, a także projekt polsko-koreański Chopin Arirang z udziałem Marii Pomianowskiej oraz muzyków PungRyuJiAk z Korei Południowej. Z ogromnym odzewem spotkały się też koncerty w ramach sceny Sounds of the Towns w ramach której usłyszeliśmy Archipelag Joanny Słowińskiej, kolumbijski Meridian Brothers i elektroakustyczny projekt BalkAndalucia, paryskiego producenta działającego pod pseudonimem Dj Click.

EtnoKraków Kapela ze wsi Warszawa & Mercedes Peon /fot. Michal Ramus www.michalramus.com

EtnoKraków Kapela ze wsi Warszawa & Mercedes Peon /fot. Michal Ramus www.michalramus.com

Międzynarodowa publiczność bardzo dobrze przyjęła występy wszystkich polskich artystów, zarówno tych dobrze znanych – jak Kroke, Muzykanci, Agata Siemaszko Trio, Lautari, Adam Strug i zespół Kwadrofonik, Kapela Brodów, Kapela Maliszów, Warszawa Wschodnia czy Rodzina Hałasów, jak i tych dopiero rozpoczynających swoje kariery – jak Hańba!, Banda Nella Nebbia, Bum Bum Orkestar czy Kapela na Krzywych Dźwiękach.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się popołudniowe koncerty wykonawców reprezentujących rozmaite narodowe rozgłośnie zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców EBU, która przyjęła rolę jednego z organizatorów EtnoKraków.

Organizatorami superfestiwalu EtnoKraków byli Polskie Radio we współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU), Stowarzyszenie Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Miastem Kraków.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 온라인바카라 20 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] There you can find 19128 more Information on that Topic: miastokobiet.pl/najwieksze-swieto-muzyki-etnicznej-w-polsce-festiwal-etnokrakow-za-nami/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ