Po sukcesach, jakie odnosi Iga Świątek, coraz częściej w Polsce można usłyszeć rozmowy na temat tenisa ziemnego. Doprowadziło to do momentu, w którym zainteresowanie kobiecym tenisem jest na bardzo wysokim poziomie. W historii tej dyscypliny dawno nie mieliśmy takich sukcesów. Były też lub wciąż są jednak tenisistki, które zapowiadały się także bardzo dobrze oraz osiągnęły mniejsze lub większe sukcesy. Przedstawiamy Wam listę najbardziej znanych i najlepszych zawodniczek tej dyscypliny w historii
Magda Linette, czyli ciężką pracą można zajść wysoko
Choć początkowo nie zapowiadała się na wielką tenisistkę (niezbyt dobre wyniki w karierze juniorskiej), to dziś, dzięki wielkiemu wysiłkowi oraz poświęceniu, znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce rankingu WTA (Women’s Tennis Association). Zawodniczka z Poznania ma za sobą niemałe sukcesy, grała m.in. w czterech finałach turniejów WTA, wygrywając w 2019 r. w Nowym Jorku i ostatnio także w Hua Hin.
W tym roku, z powodu kontuzji kolana, Magda Linette dość późno rozpoczęła swój sezon. Zagrała dopiero pod koniec marca w turnieju w Miami. Wystąpiła pięć razy na kortach ziemnych, jednak cztery razy poniosła porażkę. Podczas turnieju, który odbywał się w Rzymie, pokazała się ze swojej lepszej strony, pokonując m.in. dwunastą rakietę świata, Czeszkę Petrę Kvitovą. Sprawdź, jak radzą sobie polskie tenisistki, śledź najnowsze informacje ze świata tenisa na sport.betfan.pl.
Jadwiga Jędrzejowska ‒ polski tenis w formie od ponad 80 lat
Przenosimy się w czasy przed II wojną światową. Urodzona w Krakowie Jadwiga Jędrzejowska była w stanie zagrać trzykrotnie w finałach turniejów wielkoszlemowych (w 1937 roku w Wimbledonie oraz US Open, dwa lata później we French Open). Wygrała mistrzostwa Londynu, została także mistrzynią Węgier, Austrii czy Walii. W latach 1927-1966 zdobyła 65 tytułów mistrzyni kraju (w singlu, deblu i mikście). Została także nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Trzeba pamiętać jednak, że tenis w tamtym czasie był zupełnie inny. Węższy był dostęp do kortów oraz treningów, a większe znaczenie miał talent oraz pieniądze. Wygrane polskiej tenisistki można by było porównać w tych czasach do wygranych na turniejach wielkoszlemowych. W latach 30’ każde takie mistrzostwo miało wielkie znaczenie i zdobycie go nie było łatwym zadaniem.
Agnieszka Radwańska ‒ tej przygody nie da się zapomnieć
Wracamy do naszych czasów i do najbardziej rozpoznawalnej tenisistki w Polsce. Agnieszka Radwańska zapadła w pamięci wielu Polaków oraz fanów tenisa. Miewała chwile chwały, ale także słabsze momenty. Osiągnęła w historii polskiego kobiecego tenisa naprawdę wiele, co potwierdza fakt, że przez ponad dekadę utrzymywała się na światowym poziomie.
Wiceliderka i najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę, w historii rankingu WTA Tour ma za sobą 20 wygranych turniejów WTA w singlu. Udało się jej także dwukrotnie wygrać turniej WTA w deblu. W 2012 roku „Isia” wystąpiła w finale Wimbledonu, w którym uległa Serenie Williams 6:1, 5:7, 6:2. Oprócz tego brała udział w wielu półfinałach turniejów wielkoszlemowych. W 2018 roku zdecydowała się zakończyć swoją bardzo bogatą karierę i przejść na sportową emeryturę.
Iga Świątek nadzieją na przedłużenie świetności polskiego tenisa?
Nie jest tajemnicą, że młoda polska tenisistka Iga Świątek ma przed sobą wielkie chwile. Osiągnęła już bardzo dużo przed ukończeniem 20 roku życia ‒ w 2020 roku zwyciężyła we French Open, ma za sobą także trzy wygrane turnieje WTA w singlu. Jest również triumfatorką wielu turniejów juniorskich, m.in. Wimbledon (2018r.) w grze pojedynczej oraz French Open (2018 r.) w damskim deblu, w parze z Caty McNally. Ale co najważniejsze, najlepsze jest jeszcze przed nią. Obecnie zajmuje 9. miejsce w rankingu WTA, co jest jej najwyższą lokatą. Coraz częściej mówi się jednak o awansie Polki w tej klasyfikacji.