Thursday, April 17, 2025
Home / Moda  / Najsłynniejsze swetry ‒ jak zawojowały damską modę?

Najsłynniejsze swetry ‒ jak zawojowały damską modę?

Sweter to evergreen damskiej szafy ‒ zarówno tej minimalistycznej, jak i pękającej w szwach

swetry-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Obserwując najpopularniejsze pokazy i katalogi mody, można wysnuć wniosek, że swetry od lat są klasycznym i uniwersalnym elementem naszej garderoby. Na miano to zasługują wszystkie modele, bez względu na to, czy mówimy o krojach długich i nierozpinanych (nazywanych często „pullover”, co z języka angielskiego oznacza „ciągnąć przez” ‒ w domyśle przez głowę), o golfach, czy o kardiganach

 

Pierwsze, klasyczne swetry, to zasługa gaelickich rybaków z Aran, którzy przybyli z zimnych wybrzeży Irlandii. Późniejsze modele to wynik zmian cywilizacyjnych i społecznych, które przyczyniły się do zupełnej rewolucji w branży fashion

Historia przeciętego swetra

Cienki sweter damski bez guzików to doskonały wybór w stylizacjach sportowych, codziennych i biznesowych. Dziś pełni rolę niemalże obowiązkowego elementu damskiej garderoby, komponując się z klasycznymi koszulami, ołówkowymi spódnicami, cygaretkami i jeansami. 

Jak głosi legenda,  nazwa „kardigan” pochodzi od brytyjskiego generała Brudenella, siódmego księcia Cardigan. Przypowieść mówi, iż w XIX wieku, w czasie wojny krymskiej, książę wyruszył na front ubrany w klasyczny sweter i zbroję. Zdziwiony pogodą szybko pożałował tej decyzji. Podczas długiej wędrówki, gdy doskwierała mu wysoka temperatura, zdenerwowany rozciął sweter wzdłuż ciała i rzucił w krzaki. Chwilę później sweter znalazł chłop, który postanowił przygarnąć pozostawione odzienie. Rozdarty sweter grzał w chłodne wieczory i był niezwykle komfortowy podczas pracy na roli, dlatego też z czasem coraz więcej chłopów rozcinało swoje szaty, dając początek nowym kreacjom.

Na początku XX wieku trend ten podtrzymała francuska projektantka Coco Chanel, która zaproponowała damską wersję kardiganu. Po prawie 100 latach sweter ten nadal gości w damskiej szafie, zastępując garsonki i krótkie marynarki. 

Swetry w szafach żołnierzy 

Golf, a więc dzianinowy lub wełniany sweter z wszytą opaską dookoła szyi, powstał w XV wieku. Jego pierwotnym założeniem była ochrona przed zimnem, co szczególnie doceniali robotnicy i żołnierze, ubierający go pod elegancki mundur. Przez wiele lat golf był domeną mężczyzn, rozpowszechniając się dopiero w latach dwudziestych poprzedniego wieku. To wtedy pojawił się w damskiej garderobie, pozostając w zgodzie z panującym wtenczas dress code’em. Zakładany do długich spódnic za kostkę, dokładnie zakrywał kobiece ciało, nie pozwalając tym samym na zbyt dużą swobodę. 

Golf w modzie codziennej pojawił się dopiero po II wojnie światowej, kiedy to stał się atrybutem intelektualistów i wysoko postawionych osobistości. Zakładany pod marynarki zastępował koszule, stając się wyznacznikiem elegancji i pewnej powściągliwości. Do dziś obserwujemy zdjęcia Ernesta Hemingwaya czy Steve’a Jobsa, którzy byli szczególnie wiernymi fanami golfów. Przez wielu ci wizjonerzy i twórcy utożsamiani są z ogromną kreatywnością i intelektem, co poniekąd wzmocniło sławę swetrów z kołnierzem.

Obecnie golfy nosimy głównie jesienią i zimą, chroniąc tym samym ciało przed nieprzyjemnym chłodem. Kobiety wybierają je zarówno do jeansów, jak i pod marynarki czy wełniane płaszcze. W ofertach sklepów i na wybiegach znajdziemy zarówno klasyczne, dzianinowe propozycje, jak i modele wełniane, z wywiniętym kołnierzem lub opadającym na ramiona zwojem materiału. Ich uniwersalność pozwala na dużą swobodę stylizacji ‒ od kreacji casual po biznes. To z pewnością stanowi  główny powód  popularności. 

Źródło: materiał Partnera MK

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ