Monday, April 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Najpopularniejsze inicjatywy charytatywne w Polsce

Najpopularniejsze inicjatywy charytatywne w Polsce

Jakie akcje charytatywne cieszą się największą popularnością w Polsce i dlaczego?

1 procent

fot. materiał prasowe

Polacy chcą pomagać i robią to coraz częściej, jednak nadal jesteśmy nieufni. Jakie akcje charytatywne cieszą się największą popularnością w Polsce i dlaczego?

Badania wykonane przez OBOP w 2012 roku pokazują, że akcje charytatywne wspomaga aż 75% Polaków.

Oto, jak najchętniej pomagamy:

☑ wrzucając pieniądze na zbiórkach charytatywnych do puszek (41%),

przekazując swój 1%, gdy wykonujemy rozliczenie PIT (34%),

☑ kupując gadżet / przedmiot / zabawkę, z której sprzedaży pieniądze przeznaczane są na cel charytatywny (20%).

 

Czytaj też: Daj swój 1 procent podatku organizacjom prokobiecym!

 

Nieufny Polak? Tak czy nie?

W Polsce nadal jesteśmy nieufni wobec organizacji pożytku publicznego. Fundacje powinny być transparentne, aby każdy mógł sprawdzić sposób gospodarowania i zarządzania pieniędzmi itd., i tak w większości jest. Nieufność zaszczepiona jest w nas przez retorykę, jaką stosuje się w polityce, że nikomu nie można ufać. To przekłada się na inne sfery publiczne. Poza tym niektórzy z nas wcale nie chcą pomagać, a wtedy dużo łatwiej i głośniej można coś krytykować, aby zagłuszyć własne sumienie. Łatwiej także wówczas przyczepiać się do różnych drobiazgów, aby je dyskredytować, co można było zaobserwować niedawno jako odzew na akcje PCK „Bardzo dobre maniery”, czy w czasie słynnej akcji „Zawieszona kawa”, na której niektórzy internauci nie zostawili suchej nitki. Inni jednak są akcjami wprost zachwyceni.

Dlaczego taki, a nie inny wybór pomocy wybiera Polak?

Lubimy mieć pewność, że nasz pieniądz nie zostanie zmarnowany. Dlatego wolimy sami dawać pieniądze niż brać udział w akcjach, w których np. uczestniczy kawiarnia. Jednak coraz więcej młodych ludzi ufnie podchodzi do tego typu inicjatyw i stara się nie zastanawiać zbyt długo, czy aby na pewno nikt ich nie oszuka. Liczy się przecież, że zrobili to, co w ich mocy – pomogli, a reszta od nich nie zależy. W Polsce zaczyna panować coraz większa moda na pomaganie, również dzięki akcjom, w które zaangażowani są znani artyści, politycy itd. To jeden z niewielu trendów, który napawa wielkim optymizmem.
Wybory dotyczące pomocy innym wiążą się z naszym brakiem czasu. Dużo łatwej jest wrzucić pieniążek do puszki, kupić gadżet charytatywny, przekazać swoje nieużywane rzeczy czy podczas rozliczenia PIT przekazać swój 1% podatku. Takie inicjatywy zajmują chwilę, nie musimy angażować w to naszego czasu – bo tego robić nie lubimy.

Akcje, które nas coraz bardziej porywają

Niektóre akcje są bardzo popularne od lat, inne zaczynają być coraz modniejsze dzięki wielkim kampaniom propagującym, jak przekazywanie 1% podatku podczas rozliczenia PIT.

Najpopularniejsze akcje charytatywne w Polsce to:

– Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
– Podaruj dzieciom słońce,
– Podziel się posiłkiem,
– Pij mleko, będziesz wielki,
– Nie jesteś sam,
– Pajacyk.

 

Czytaj koniecznie: Janina Ochojska: Mistrzyni w pomaganiu

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ