Tuesday, June 18, 2024
Home / POLECAMY  / Najpopularniejsze imiona męskie – co oznaczają?

Najpopularniejsze imiona męskie – co oznaczają?

U Mateusza szukaj pomocy, a na Tomasza lepiej uważaj

najpopularniejsze imiona męskie

W ostatnich latach do łask wracają imiona staropolskie/ il. Canva

Imiona męskie i ich wybór dla potomka zmieniają się wraz z biegiem lat. Zależy to od popularności danych imion i panujących obecnie trendów. Od kilku lat powraca moda na staropolskie imiona, takie jak Antoni, Jan i Franciszek lub wybierany w latach 90. – 00. Jakub czy Wojciech. W 2023 roku najczęściej nadawanym chłopcom imieniem był Nikodem, w pierwszej dziesiątce znalazły się również takie imiona, jak Aleksander, czy Leon. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze imiona męskie i poznaj ich znaczenie

Imiona męskie – jakie są najpopularniejsze ?

Dane statystyczne pokazują, że w 2023 roku dużą popularnością cieszyły się imiona staropolskie. Jan i Antoni znaleźli się w pierwszej trójce. Pierwsze miejsce zajęło imię Nikodem oznaczające tego, który zwycięża dla ludu. W TOP 10 najpopularniejszych imion znalazły się również takie imiona jak Franciszek, Jakub i Stanisław.

TOP 10 imion najczęściej nadawanych chłopcom w 2023 roku [1]

  1. Nikodem (6532) – imię greckie ten, który zwycięża dla ludu
  2. Antoni (5663) – imię łacińskie oznaczające wspaniałego, wybitnego, doskonałego
  3. Jan (5638) – oznacza tego, który cieszy się boską łaską, pochodzi od hebrajskiego Jehu – Jahwe i channah – sława
  4. Aleksander (5625) – imię greckie pochodzące od słowa „aleksandros” i oznacza obrońcę ludzi, tego, który odpiera ataki (od alekso – bronię się, andros – mężczyzna)
  5. Franciszek (4965) – germańskie imię pochodzące od słowa „frank” – wolny
  6. Leon (4916) – z łac. leo – lew, oznacza mężczyznę silnego i odważnego jak lew
  7. Jakub (4474) – oznacza tego, którego strzeże Bóg
  8. Ignacy (4166) – z łac. ignis – ogień, oznacza mężczyznę o gorącym sercu
  9. Mikołaj (4081) – z greckiego oznacza zwycięzcą ludu, władcę; Nikolaos od nike – zwycięstwo i laos – lud.
  10. Stanisław (3874) – staropolskie imię słowiańskie oznaczające tego, który miał stać się sławny (od stani – stać się i sław – sława)

Mateusz – najpopularniejsze imię męskie lat 00.

Imię Mateusz w 2000 roku było na podium imion najczęściej nadawanych chłopcom. [2] Obecnie coraz rzadziej wybiera się to imię dla swojego potomka, jednak nadal zajmuje ono wysokie pozycje w rankingu. Według danych z dn. 19 stycznia 2024 roku w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych polskich imion męskich z liczbą 377011 znalazło się imię Mateusz. Co oznacza to imię i jaki charakter ma jego posiadacz? [3]

Imię Mateusz co oznacza – pochodzenie

Imię Mateusz ma swoje korzenie w początkach ery chrześcijańskiej i jest imieniem biblijnym. Pochodzi z języka hebrajskiego od wyrazu Matanjah oznaczającego „dar Boga”, „dar Jahwe”. W staropolskich źródłach można znaleźć to imię w wersjach: Mathaeus, Matyjasz, Matitiasz, Matyja, Matys(z), Matoz, Matusz. Początkowo w Polsce imię Mateusz i Maciej nie były rozróżniane, ze względu na taką samą etymologię. Dopiero po XVI wieku stały się odrębnymi imionami. [4]

Jaki charakter ma Mateusz?

Mateusz ma przyjazne usposobienie i łatwo nawiązuje kontakty z innymi. Jest ciekawy świata i ma wiele zainteresowań, o których lubi rozmawiać. Ławo mu zaskarbić zaufanie innych, gdyż jest dobroduszny i zawsze chętnie służy pomocą.

 

Mateusz jest odpowiedzialny i ma konserwatywne poglądy. Nie akceptuje wolnych związków i marzy o znalezieniu partnerki na dobre i na złe. Kiedy już na taką trafi, łatwo z niej nie zrezygnuje i będzie walczył o relację w obliczu trudności. Dąży do zbudowania trwałego związku opartego na szczerości i zaufaniu. Jako tradycjonalista myśli również o założeniu rodziny.

 

Przeczytaj koniecznie:

Najpopularniejsze imiona damskie – co oznaczają?

 

Co oznacza imię Kacper?

imie kacper co oznacza

Kacper jest niezależny i to pewny siebie/ zdj. Canva

 

Pomimo że imię Kacper nie jest w Polsce szczególnie popularne, w ostatnich latach powróciło do łaski i znalazło się w pierwszej 20-stce najczęściej nadawanych imion męskich. W 2023 roku aż 2684 chłopców otrzymało imię Kacper. [1] Co oznacza imię Kacper?

Kacper – co oznacza imię i jakie jest jego pochodzenie?

Imię Kacper powstało z przekształcenia imienia Kasper. Pochodzi od słowa perskiego „ganzabara” oznaczającego „strażnik skarbca”. Inne źródła podają, że może być to zdrobnienie od imienia Gathaspar, czyli „wspaniały”, „ten, co dba o swoją cześć”. [5,6]

Imię Kacper – co oznacza i jaki nadaje charakter?

Kacper to urodzony optymista o dużym poczuciu humoru. Z największych opresji potrafi wyjść obronną ręką, gdyż szybko znajduje pozytywne aspekty i rozwiązanie sytuacji. Jest kontaktowy, wygadany i łatwo mu zjednać sobie ludzi. Poza tym jest serdeczny, tolerancyjny i dowcipny, dzięki czemu inni do niego lgną. Chociaż otacza się towarzystwem, ceni sobie samotność. Jest niezależny, ma swoją opinię i nie znosi, gdy ktoś go ogranicza.

 

Kacper jest gospodarny i rozsądny. Wie, jak zarządzać pieniędzmi i osiągać sukcesy. Jest pomysłowy i sprytny, a wrodzona odwaga i pewność siebie sprawiają, że nie boi się podejmować wyzwań.

Imię Wojciech – znaczenie

Zgodnie z rejestrem PESEL w Polsce jest 335311 Wojciechów. Tym sposobem imię to jest w pierwszej 20-stce najpopularniejszych imion męskich. W 2023 nazwano imieniem Wojciech 3078 chłopców. [1,3] Co oznacza imię Wojciech?

Co oznacza imię Wojciech i skąd pochodzi?

Wojciech to staropolskie imię, które jest reliktem imion pogańskich. Było używane w średniowieczu przez Słowian, a jego pochodzenie datuje się na X wiek. Oznacza „cieszącego się wojownika” i składa się z dwóch członów: „woj” – wojownik i „ciech” – cieszyć się, radość. Inne znaczenie tego imienia to: wojownik przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość.

Imię Wojciech co oznacza i jaki charakter ma jego posiadacz?

Wojciech to mężczyzna prosty, nastawiony na działanie. Jest zaradny i pewny siebie. Nie rozmyśla, tylko dąży prosto do celu. Jest racjonalistą, który ma własne zdanie. Chociaż zmienia je niechętnie, potrafi przyjąć celne argumenty. To świetny organizator. W domu sprawnie zaplanuje i zorganizuje imprezę, a w pracy będzie doskonale zarządzał ludźmi.

 

Wojciech, chociaż jest typem introwertyka, ma pogodne usposobienie i ludzie go lubią. Z drugiej strony jest nieufny i pamiętliwy. Kiedy ktoś go zrani, będzie się mścił. Nie lubi intryg i dwulicowości i chętnie ujawnia sprawcę matactw

Czy Wojtek i Wojciech to to samo imię?

Wojtek jest najpopularniejszym zdrobnieniem od imienia Wojciech, co oznacza, że jest to to samo imię. Inne zdrobnienia tego imienia to np.: Wojtuś, Wojteczek, Wojtunio, Wojcio, Wojtas, Wojtasz, Wojcik, Wojcieszek, Wojtaszek, Wojtaszko.

Co oznacza imię Kuba?

Jakub jest w top 10 imion najczęściej nadawanych chłopcom w 2023 roku. Zajmuje 7 miejsce z liczbą 4474 nazwanych tak dzieci. W Polsce mamy 426709 Jakubów, co również plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion męskich. [1,3] Pospolitym zdrobnieniem tego imienia jest Kuba, które jest również obecne jako odrębne imię. W 2023 roku nosiło je 16721 obywateli. [3] Co oznacza imię Kuba?

Imię Kuba co oznacza i skąd pochodzi?

Imię Jakub (Kuba) pochodzi z języka hebrajskiego od słowa Jaaqob i oznacza „niech Bóg strzeże”. Po raz pierwszy pojawiło się w Biblii, gdy była mowa o narodzinach synów Izaaka – bliźniąt Ezawa i Jakuba. Etymolodzy upatrują tutaj genezę imienia od słowa „aqeb”, czyli pieta, gdyż Jakub trzymał za piętę swego brata.

 

W Polsce imię Jakub stało się znane w XIII wieku, a jego inne najpopularniejsze wtedy formy to Jakób, Jakob, Jokob i Jokub. Do 1936 roku imię to pisane było przez „ó”. Zmieniła to wprowadzona w tamtym roku reforma ortograficzna. Popularność imienia trwała do XVIII wieku, później imię zachowało się głównie na wsi i wśród ludności pochodzenia żydowskiego. Swój dawny blask zaczęło odzyskiwać w latach 70. , a szczyt popularności przypadł na lata 2000-2015, kiedy nadawano to imię największą ilość razy. W 2015 roku imię Jakub nadano  aż 8730 razy. [7,8]

Jaki charakter ma imię Kuba?

Jakub jest pogodnym człowiekiem, który lubi towarzystwo innych. Jest pomocny i zawsze służy dobrą radą. Zazwyczaj jest przyjaźnie nastawiony, chyba że napotka ludzi fałszywych o nikłych wartościach moralnych. Nie znosi kłamstwa i oszustwa i gdy będzie miał z tym styczność, zniknie jego sympatyczne oblicze, a pojawi się pogarda.

 

Jakub to ogromny marzyciel, który chciałby zawojować cały świat. Wszystko go ciekawi, dlatego dużo czyta, wciąż się rozwija i uczy się nowych rzeczy. Lubi też podróżować, gdyż to świetna okazja, by poznać tamtejsze kultury i poszerzyć swoje horyzonty. Ma niespokojną naturę, nie lubi siedzieć w miejscu, a monotonia to jego wróg. Jeśli odpoczywa, to tylko aktywnie, uprawiając sport lub ewentualnie zapełnia ten czas jakimiś intelektualnymi rozrywkami.

Czy Jakub i Kuba to to samo imię?

Zwykle imię Kuba jest zdrobnieniem od imienia Jakub, jednak od 2006 roku Kuba figuruje również jako oddzielne imię. Zgodnie z decyzją Rady Języka Polskiego imię to może oficjalnie figurować w dokumentach. [9]

 

Może cię zainteresować:

3 najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają kochający rodzice

 

Imię Tomasz – co oznacza?

co oznacza imię tomasz

Tomasz to osoba o wysokim ego/ zdj. Canva

 

Imię Tomasz zajmuje 3 miejsce pośród najczęściej występujących w Polsce imion męskich. Dane na dzień 19 stycznia 2024 roku pokazują, że aż 536774 obywateli nosi to imię. Tomasz nie jest jednak popularnym imieniem nadawanym dzieciom. W 2023 roku urodziło się tylko 830 Tomków. [1,3] Co oznacza imię Tomasz?

Imię Tomasz – co oznacza i jakie ma pochodzenie?

Tomasz to imię biblijne pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słowa „toma” oznaczającego bliźniaka lub coś podwójnego. W Polsce nadawano to imię od XII wieku, a największą sława cieszyło się w latach 70. XX wieku.

Charakter Tomasza

Tomasz jest prawdziwą duszą towarzystwa. Do dobrego samopoczucia potrzebuje publiczności, która mu przyklaskuje. Chce błyszczeć i być chwalony. W męskim gronie musi być samcem alfa. Przez swoją zaciętość i skłonność do ryzyka rzadko odmawia wyzwań. Sprawia to, że może popadać w nałogi i znajdować się w niebezpiecznych sytuacjach. Chociaż posiada dar zjednywania sobie ludzi, wobec innych nie zawsze bywa miły. Ma szorstki charakter, potrafi być opryskliwy i niesympatyczny. Lubi komentować i nie unika uszczypliwych lub ironicznych uwag. Przez swój niewyparzony język często ma kłopoty.

 

Tomasz to osoba bardziej praktyczna niż kreatywna. Kiepski z niego artysta, ale za to dobry adwokat. Zwykle ma konserwatywne poglądy, a w życiu skupia się na rzeczach potwierdzonych i konkretnych. Tomasz interesuje się sportem i dba o swoją kondycję fizyczną. Dużą wagę przykłada do swojego wyglądu fizycznego, dlatego regularnie trenuje, a w wolny czas spędza aktywnie.

 

Źródła:
https://dane.gov.pl/pl/dataset/219/resource/54099,imiona-meskie-nadane-dzieciom-w-polsce-w-2023-r-imie-pierwsze/table?page=1&per_page=20&q=&sort= [1]
https://dane.gov.pl/pl/dataset/219/resource/21458,imiona-nadane-dzieciom-w-polsce-w-latach-2000-2019-imie-pierwsze/table?page=1&per_page=20&q=&sort= [2]
https://dane.gov.pl/pl/dataset/1667,lista-imion-wystepujacych-w-rejestrze-pesel-osoby-zyjace/resource/54109/table [3]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mateusz [4]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kacper [5]
https://www.kalbi.pl/imieniny-kacper [6]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_(imi%C4%99) [7]
https://akademiaporodu.pl/blog/ranking-imion-2015-najczesciej-i-najrzadziej-nadawane-imiona/ [8]
https://www.ksiegaimion.com/jakub
https://miastodzieci.pl/imiona/kuba/ [9]
https://www.ksiegaimion.com
https://www.kalbi.pl

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ