Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / Najpopularniejsze imiona damskie – co oznaczają?

Najpopularniejsze imiona damskie – co oznaczają?

Z Oliwią warto się zaprzyjaźnić, a z Wiktorią lepiej nie zadzierać

najpopularniejsze imiona damskie

Najpopularniejsze imiona damskie ulegają zmianie co kilka lat, jednak w Polsce wciąż mamy najwięcej kobiet o imieniu Anna / il. Canva

Najpopularniejsze imiona damskie to Anna i Katarzyna, a najczęściej wybieranym dla dziewczynek imieniem od kilku lat jest Zofia. Co decyduje o ich popularności? Kiedyś imionom nadawano funkcje magiczne. Imię miało obdarzyć konkretnymi cechami osobę, która je miała otrzymać, dlatego zwracano szczególną uwagę na znaczenie i pochodzenie imion. Obecnie nie jest to aż tak istotne, jednak znaczenie warto poznać, chociażby z czystej ciekawości. Co oznaczają popularne imiona damskie? Poznaj znaczenie kilku z nich

Imiona damskie – jakie są najpopularniejsze?

Kiedyś rodzice z dużą uwagą nadawali imiona swoim dzieciom, wierząc, że cechy przypisane do danego imienia będą towarzyszyły w życiu ich pociechom. Teraz wybór odpowiedniego imienia opiera się przede wszystkim o aktualną modę i osobiste skojarzenia związane z imieniem. Często spotyka się również, że rodzice wybierają imię po jakimś członku rodziny, by uczcić jego osobę. Które imiona damskie cieszą się dużym wzięciem?

 

Popularność imion zmienia się co jakiś czas. Kilka lat temu modne były spolszczenia anglojęzycznych imion, teraz do łask wracają dawne imiona, takie jak Hanna czy Antonina. Według statystyk Ministerstwa Cyfryzacji w Polsce najwięcej jest kobiet o imieniu Anna, Katarzyna i Maria, a w ostatnich latach najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek to Zofia, Zuzanna i Laura.

 

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało listę najpopularniejszych imion nadawanych córkom w 2023 roku (Imiona żeńskie nadane dzieciom w Polsce w 2023 r.*). W minionym roku urodziło się 4461 Maji, 3846 Oliwii i 2531 Wiktorii, ale nadal najpopularniejszym żeńskim imieniem w Polsce jest Anna, a Natalia znajduje się w pierwszej 20-stce.

 

Może cię zainteresować:

Dlaczego warto być mamą? Macierzyńska przygoda

Co oznacza imię Maja?

kobieta o imieniu Maja

Imię Maja – co oznacza? W Grecji Maja to „dobra matka” / zdj. Canva

 

Imię „Maja” znalazło się na 5 miejscu w rankingu najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek. Na swojej pozycji utrzymuje się od 2020 roku. Co decyduje o popularności imienia Maja? Co oznacza to imię?

Maja – co oznacza imię i jakie ma pochodzenie?

Imię Maja ma nie do końca wyjaśnione pochodzenie i obecne jest w wielu kulturach. Słowo „maja” w sanskrycie jest symbolem iluzji świata, który nas otacza, a w języku nepalskim oznacza „miłość”. „Maja” może wywodzić się też od hebrajskiego mariam (napawać radością) lub egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Źródła najczęściej podają, że imię to pochodzi z czasów starożytnej Grecji i Rzymu i powstało od greckiego słowa μαῖα (maia) oznaczającego dobrą matkę, damę lub przybraną matkę. W mitologii greckiej to imię nosiła jedna z siedmiu Plejad – nimfa góry Kyllene w Arkadii, matka Hermesa. Z kolei w rzymskiej Maia to matka-ziemia, bogini wzrastania.**

Co oznacza imię Maja? – cechy charakteru

Maja to prawdziwy ancymon. Z jednej strony jest delikatna, grzeczna i urocza, a z drugiej to uparciuch o własnym zdaniu, który lubi się rządzić i rozstawiać innych po kątach. Na szczęście dzięki wrodzonemu wdziękowi i urokowi osobistemu wiele grzeszków uchodzi jej na sucho.

 

Kobiety noszące imię Maja mają wiele cech przywódczych. Potrafią doskonale dowodzić i rozkazywać. Są stanowcze, odważne, silne i sprytne, a w swoich działaniach konsekwentne. Mają też dobrze rozwiniętą intuicję, dzięki czemu potrafią łatwo poznać się na ludziach.

 

Inne cechy Maji: wrażliwa, inteligentna, uduchowiona, pomysłowa, zaradna, empatyczna, ambitna, pracowita, perfekcjonistka, marzycielka, wierna, lojalna

Imię Anna – co oznacza?

kobieta o imieniu Anna

Anna to imię najpopularniejsze w Polsce/ zdj. Canva

 

Anna to najczęściej występujące w Polsce imię żeńskie. Według statystyk zamieszczonych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji (lista imion żeńskich w rejestrze PESEL stan na 26.01.2024***) to imię nosi aż 1 072 616 kobiet. Jest to najpopularniejsze imię w naszym kraju i jedyne, które nosi ponad milion osób. Co oznacza imię Anna i skąd pochodzi?

Co oznacza imię Anna – pochodzenie

Anna to imię hebrajskie, pochodzące od słowa hannāh– łaska, wdzięk. Często jest tłumaczone jako „pełna wdzięku” i oznacza kobietę miłą, łagodną i przyjemną. Patronką imienia w katolicyzmie jest Święta Anna – matka Najświętszej Maryi Panny.

Jaka jest Anna?

Według internetowej księgi imion Anna jest kobietą, dla której najważniejsza jest rodzina i bliscy. Jest oddaną żoną i matką. Doskonale radzi sobie z wychowaniem dzieci i utrzymaniem domu, gdyż jest kobietą oszczędną zaradną i zapobiegliwą. Lubi wieść wystawne życie i pławić się w luksusach, dlatego na męża szuka mężczyzny bogatego lub z perspektywami, który zapewni jej wygodne i spokojne życie. Nie oznacza to wcale, że Anna jest leniwa i tylko korzysta ze wspólnego majątku. Jest pomysłowa, ma chłonny i błyskotliwy umysł, dzięki czemu kształci się na specjalistkę. W swoim zawodzie jest wybitna, co pozwala jej zarobić spore pieniądze, a nawet zdobywać nagrody i sławę.

Imię Anna: co oznacza – cechy charakteru

Anna nie lubi być sama. Jest osobą ciepłą, dobrą i wyrozumiałą. Jej otwartość i pogoda ducha, sprawiają, że ludzie lubią przebywać w jej towarzystwie. Zależy jej na utrzymywaniu dobrych relacji z innymi, co przychodzi jej z łatwością. Sama jest wrażliwa i potrafi zachować się wobec innych delikatnie i taktownie.

 

Inne cechy Anny: energiczna, przebojowa, ciekawa świata, waleczna, odporna na stres, dążąca do samorozwoju, szczera, materialistka, nerwowa, wybuchowa, ze skłonnością do huśtawek nastroju, stanowcza, sumienna, wymagająca, pełna zapału

Co oznacza imię Natalia?

kobieta oimieniu Natalia

Chociaż sprawia wrażenie naiwnej, Natalia twardo stąpa po ziemi/ zdj. Canva

 

W pierwszej 20-stce najpopularniejszych żeńskich imion jest również „Natalia”. Imię to zajmuje 16-stą pozycję z wynikiem 317 133 kobiet o tym imieniu.*** Co oznacza imię Natalia?

Jaka jest Natalia? Co oznacza imię i jakie jest jego pochodzenie?

Natalia pochodzi od łacińskiego sformułowania dies natalis, oznaczającego dzień narodzin. Mówi się, że oczekuje ona ponownych narodzin w życiu pośmiertnym. Być może dlatego imię to nadawano dziewczynkom urodzonym w dzień Bożego Narodzenia. Jaka jest Natalia?

 

To prawdziwie przyjacielska dusza. Na jej twarzy często widnieje uśmiech, którym zaraża wszystkich wokół. Jest szczera, miła i przyjazna i łatwo zjednuje sobie ludzi. Niestety Natalia jest też nieufna i dlatego ma niewielu przyjaciół. Miłość i małżeństwo traktuje poważnie i najlepiej czuje się w stabilnych i długotrwałych związkach. Wtedy wie, że zna swojego partnera na wylot i może mu zaufać.

Imię Natalia – co oznacza i czym się charakteryzuje?

Natalia to kobieta subtelna, o dziewczęcej urodzie. Jest osobą ciepłą, miłą o ogromnym uroku osobistym. Jej delikatny wygląd i charyzma sprawiają, że może stwarzać wrażenie niezaradnej i naiwnej, jednak nic bardziej mylnego. W rzeczywistości Natalia twardo stąpa po ziemi, jest samodzielna, ambitna i wie, czego chce. Zna swoje zalety i słabości, dzięki czemu stale pracuje nad sobą i dąży do samodoskonalenia. Natalia żyje według swoich reguł, nie ulega wpływom i kiedy sobie coś postanowi, to jest mała szansa, że zmieni swoją decyzję.

 

Inne cechy Natalii: pewna siebie, czuła, troskliwa, odpowiedzialna, szczera, pomocna, towarzyska, mściwa, dumna, pamiętliwa, uparta, subiektywna, skryta

Co oznacza imię Wiktoria?

kobieta o imieniu Wiktoria

Co oznacza imię Wiktoria? Wywodzi się z łaciny i oznacza zwycięstwo/ zdj. Canva

 

Imię Wiktoria było szczególnie popularne w latach 2000-2008. Zajmowało wtedy swoje miejsce w pierwszej trójce imion najczęściej nadawanych dziewczynkom.

Imię Wiktoria – co oznacza i skąd pochodzi?

Imię Wiktoria pochodzi z języka łacińskiego (victoria) i oznacza zwycięstwo. Nosiła je rzymska bogini zwycięstwa i chwały.

W kulturze chrześcijańskiej jej patronką jest Święta Wiktoria z Sabiny – dziewica i męczennica. Legenda głosi, że odmówiła ona małżeństwa poganinowi, który oskarżył ją przed cesarzem jako chrześcijankę, co w tamtych czasach było równoznaczne z wyrokiem śmierci.

Jaka jest Wiktoria? Co oznacza to imię?

Wiktoria to kobieta niezwykle tajemnicza. Jest bardzo skryta, a jej osobisty czar sprawia, że jest intrygująca i chce się ją odkrywać i poznawać. Za swoją oschłą powierzchownością i dystansem ukrywa emocjonalną i delikatną naturę i w rzeczywistości łatwo ją zranić. Wiktoria nie jest jednak słodkim niewiniątkiem i za doznane krzywdy potrafi się dotkliwie zemścić.

 

Kobieta o tym imieniu świetnie radzi sobie w sytuacjach stresowych i uparcie dąży do postawionych sobie celów. Dzieje się tak m.in. dzięki dobrej organizacji i ściśle zaplanowanym działaniom. Wiktoria unika podejmowania spontanicznych decyzji, a w życiu kieruje się rozsądkiem, a nie uczuciami.

 

W relacjach Wiktoria poszukuje partnera, na którym może polegać i takiego, który jest podporą związku i zapewni jej bezpieczeństwo. Prawdopodobnie to ona rozpocznie flirt, gdyż jest typem zdobywcy i lubi mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w jej życiu.

 

Inne cechy Wiktorii: pracowita, indywidualistka, powściągliwa, flegmatyczna, praktyczna, racjonalistka, odpowiedzialna, poważna, opanowana, nie znosi sprzeciwu, spokojna, inteligentna, konkretna, mocno stąpa po ziemi, surowa

 

Sprawdź też:

3 najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają kochający rodzice

Imię Oliwia – co oznacza?

kobieta o imieniu Oliwia

Oliwia jest sympatyczna i nie sposób jej nie lubić / zdj. Canva

 

Imię Oliwia zaczęło zyskiwać sławę w 2003 roku, kiedy to zajmowało piąte miejsce wśród najpopularniejszych imion wybieranych dla dziewczynek. Już trzy lata później znalazło się w pierwszej trójce, zajmując trzecie miejsce na podium. Jaka jest Oliwia? Co oznacza to imię?

Co oznacza imię Oliwia i jakie jest jego pochodzenie?

Oliwia to imię znane już w starożytności. Pochodzi z języka łacińskiego (oliva) i oznacza drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwkę. Gałązka drzewa oliwnego symbolizuje pokój i taka właśnie jest Oliwia – przyjacielska, otwarta i bezkonfliktowa. Ważne dla niej są takie wartości jak egalitaryzm i sprawiedliwość, w związku z czym często staje w obronie słabszych i niesłusznie osądzanych oraz bierze udział w akcjach charytatywnych.

Imię Oliwia: co oznacza – cechy charakteru kobiet o tym imieniu

Oliwia emanuje dobrą energią, dzięki czemu ludzie do niej lgną i zyskuje wielu przyjaciół. Na co dzień jest otwarta i towarzyska, a wobec innych pełna empatii i zrozumienia. Przyciąga nie tylko swoim entuzjazmem i czarującym sposobem bycia, ale również oryginalnym wyglądem, piękną aparycją i zmysłowością.

 

To osoba o silnym charakterze. Oliwia, jak mało kto, potrafi walczyć o swoje. W życiu wykazuje się odwagą i śmiało wyraża swoje zdanie, nawet gdy jest ono inne niż pozostałych. Jest mądra utalentowana i kreatywna, dzięki czemu osiąga swoje cele i zawodowe sukcesy.

 

Inne cechy Oliwii: wyrozumiała, lojalna, troskliwa, wierna, romantyczna, mądra, uczuciowa, ciepła, rodzinna, sympatyczna, życzliwa, spokojna, opanowana, tradycjonalistka, odpowiedzialna

 

 

Źródła:

*https://dane.gov.pl/pl/dataset/219,imiona-nadawane-dzieciom-w-polsce/resource/54100/table?page=1&per_page=20&q=&sort=
**https://pl.wikipedia.org/wiki/Maja
***https://dane.gov.pl/pl/dataset/1667,lista-imion-wystepujacych-w-rejestrze-pesel-osoby-zyjace/resource/54110/table?page=1&per_page=20&q=&sort=
https://www.ksiegaimion.com/
https://pl.wikipedia.org/
https://www.mjakmama24.pl/znaczenie-imion/
Aplikacja BRAIAN, zawierająca rankingi polskich imion chłopców i dziewczynek od 2000 do 2020 na podstawie danych z https://dane.gov.pl

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ