Sunday, May 19, 2024
Home / Kultura  / Najpiękniejsze zakątki Chorwacji – gdzie się zatrzymać, co zobaczyć?

Najpiękniejsze zakątki Chorwacji – gdzie się zatrzymać, co zobaczyć?

Malownicze wybrzeże Adriatyku czy jedno z tak wielu wspaniałych miast leżących na pobliskich wyspach? Na terenie Chorwacji miejsc godnych uwagi nie brakuje. Którym z nich warto poświęcić szczególną uwagę? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie

Najpiękniejsze zakątki Chorwacji - gdzie się zatrzymać, co zobaczyć?

Najpiękniejsze zakątki Chorwacji - gdzie się zatrzymać, co zobaczyć? / fot. fotolia

Malownicze wybrzeże Adriatyku czy jedno z tak wielu wspaniałych miast leżących na pobliskich wyspach? Na terenie Chorwacji miejsc godnych uwagi nie brakuje. Którym z nich warto poświęcić szczególną uwagę? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie podróży po tym kraju?

Najpiękniejsze zakątki Chorwacji - gdzie się zatrzymać, co zobaczyć?

Najpiękniejsze zakątki Chorwacji – gdzie się zatrzymać, co zobaczyć? / fot. fotolia

Dubrownik: miasto niczym perła

Nazywany „Perłą Adriatyku” Dubrownik to najważniejszy punkt w programie każdej wycieczki. To najpiękniejsze miasto, jakim może pochwalić się Chorwacja. Kwatery prywatne, które można wynająć za pomocą strony edom.pl, pozwalają na spędzenie urlopu w centrum tego niezwykłego miasta i poznawanie bez ograniczeń jego niezwykłej atmosfery. Na terenie tego miasta czeka aż 1100 luksusowych apartamentów, w których można znaleźć noclegi dla 5 osób już za 1200 złotych tygodniowo. Prosta rezerwacja za pośrednictwem na przykład serwisu edom.pl daje każdemu szybki dostęp do kompleksowo wyposażonej kwatery, która stanie się bazą wypadową dla wycieczek po mieście. Czym zachwyca stolica Dalmacji? Dubrownik to miasto pełne unikalnych zabytków. Już sam spacer po starówce może stać się wyjątkową przygodą. Potężne mury miejskie z licznymi basztami stały się już dawno symbolem starego miasta. W wyznaczonym przez te fortyfikacje pierścieniu można ujrzeć takie budowle, jak Pałac Rektorów czy gotycki zespół klasztorny Klarysek. Tu również znajdują się takie atrakcje, jak Wielka Studnia Onofria oraz słynna Kolumna Rolanda. Zachwyca też leżąca w pobliżu Dubrownika wyspa Lokrum, z której wybrzeży rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok na potężne mury miejskie strzegące miasta od strony morza.

Split: najstarszy kurort Dalmacji

W czasie wędrówek po Chorwacji warto odwiedzić miasto, które już w czasach starożytnych służyło jako letnisko rzymskim dostojnikom. To Split, którego wizytówką stał się Pałac Dioklecjana z przełomu III i IV wieku. W tym mieście można też ujrzeć wiele świątyń wznoszonych w okresie wczesnego średniowiecza, a o długiej historii miasta najlepiej można się przekonać w miejscowym Muzeum Archeologicznym.

Najpiękniejsze miasta Wysp Dalmatyńskich

Wspaniale prezentują się również wiekowe osady leżące na Wyspach Dalmatyńskich. Są one jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Chorwacji, a każda z nich może oczarować swymi atrakcjami. Miasto Korcula zadziwia swymi fortyfikacjami oraz wspaniałej zabudowie Starego Miasta. Piękne pałace i zabytkowe świątynie można tu ujrzeć na każdym kroku, a najważniejszym obiektem jest Dom Marco Polo. Miasto Hvar przyciąga najstarszym teatrem miejskim oraz pięknym wybrzeżem adriatyckim. Na wyspie Brač czeka z kolei wspaniałe miasto Bol w pobliżu którego znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji , znana doskonale jako Złoty Róg.

Najpiękniejsze zakątki Istrii

Istria jest drugim po Dalmacji regionem, który zyskał wyjątkowe uznanie w oczach turystów. Naturalne walory wypoczynkowe oraz piękne miasta uczyniły zeń jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Z pewnością na uwagę zasługuje miasto Porec, jedno z najstarszych na terenie Istrii. Budowle romańskie i gotyckie są jego największą atrakcją, zachwyca też historyczny układ urbanistyczny miasta. Drugim miastem, którego w czasie wędrówek po półwyspie pominąć nie można jest niewielkie, za to wyjątkowo malownicze miasteczko Motovun.

Przyrodnicze perełki Chorwacji

Chorwacja kusi też wspaniałą przyrodą, a jej liczne rezerwaty z pewnością zasłużyły na uwagę. Jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych tego kraju stał się Park Narodowy Krka, znany z widowiskowych wodospadów oraz wyjątkowej roślinności. Wielkim uznaniem cieszą się również Jeziora Plitwickie, kuszące malowniczym krajobrazem oraz wspaniałym ptactwem.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ