Thursday, July 18, 2024
Home / Inne  / Najlepszy kredyt hipoteczny ‒ jak znaleźć ofertę

Najlepszy kredyt hipoteczny ‒ jak znaleźć ofertę

Kredyt hipoteczny stanowi poręczne narzędzie bankowe, pozwalające inwestować w nieruchomości, nie dysponując dostateczną ilością własnych środków

kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to najprostszy sposób na zdobycie środków na dom lub mieszkanie /fot. materiały Partnera

Czy istnieje jeden, najlepszy kredyt hipoteczny? Z całą pewnością nie. Nie ma dwóch identycznych produktów bankowych, a każde zobowiązanie dobierane jest do potrzeb, ale też możliwości spłaty kredytobiorcy, który o takie wnioskuje

 

Z powodzeniem udaje się jednak dopasować produkt bankowy do preferencji klienta, i dzieje się tak również w przypadku kredytów hipotecznych. Dowiedz się więcej, jeśli i Ty planujesz tego typu współpracę z bankiem.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Sam kredyt hipoteczny jest wyjątkowym produktem bankowym. To kredyt celowy, który wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Wszystko dlatego, że udzielany jest na dużą wartość i długi okres spłaty, nawet 30 lat. To kredyt, którego celem jest zdobycie środków na zakup wybranej nieruchomości. Dzisiaj są to mieszkania z rynku pierwotnego, ale kredyt hipoteczny można uzyskać także na nieruchomość z rynku wtórnego, a nawet działkę i budowę domu.

Trudno określić, jaki jest najlepszy bank na kredyt hipoteczny, ponieważ większość z tych komercyjnych instytucji, oferuje własne warunki. Te z kolei zmieniają się diametralnie, nawet kilka razy w miesiącu i zakładają liczne ograniczenia, ale też specjalne promocje. Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie, jaki kredyt hipoteczny najlepszy, musimy zdać sobie sprawę, że wszystko zależy od preferencji samego kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny w Polsce ‒ popularność

Co ciekawe, kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych zobowiązań bankowych i to właśnie o takie wsparcie finansowe ubiegają się Polacy. Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają ‒ choć coraz więcej mieszkań nabywanych jest za gotówkę, to jednocześnie nie maleje liczba wniosków o kredyt hipoteczny. Wszystko dlatego, że jest to jedno z niewielu zobowiązań bankowych, które pozwala nabyć własne „cztery kąty”. Kredyt zakłada dużą wartość i długi okres spłaty, dzięki czemu kredytobiorca nadal może cieszyć się stabilną płynnością finansową, a jednocześnie zyskuje środki na wybraną nieruchomość.

Okazuje się jednak, że wybór konkretnego banku, z którym kredytobiorca podejmie tego rodzaju współpracę, oraz wybór samej oferty, nie jest taki prosty. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, iż pomimo obowiązujących przepisów polskiego prawa oraz norm unijnych, każdy bank realizuje jednocześnie własną politykę kredytową i na swoich warunkach udziela kredytu hipotecznego. Najlepszy to ten, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości spłaty danego klienta.

Kredyt hipoteczny ‒ podstawowa charakterystyka

Chociaż każdy kredyt hipoteczny może charakteryzować się innymi kryteriami, to podstawa takich zobowiązań jest zawsze taka sama. Kredyt na mieszkanie jest wyjątkowym produktem, ale zawsze takim, który wiąże się z wysokim ryzykiem kredytowym. Banki próbują zminimalizować ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta. Dlatego wymagają od niego nie tylko dobrej zdolności i historii kredytowej (zawsze generowany jest raport BIK), ale również dodatkowych zabezpieczeń. Tutaj na myśli mamy wpis do księgi wieczystej i ustanowienie na hipotece zabezpieczenia bankowego oraz konieczność wniesienia wkładu własnego.

Dzisiaj, zgodnie z unijną Rekomendacją S, wkład własny wynosi minimum 20% całego zobowiązania kredytowego. Sam wkład własny udaje się oczywiście zmniejszyć, spełniając dodatkowe warunki banku, natomiast praktycznie w każdym przypadku powoduje to pogorszenie zasad współpracy z instytucją bankową. Dobrą informacją jest zaś to, że wkład własny można wnieść nie tylko w formie gotówki. Może to być też zabezpieczenie oszczędności, środków na IKE czy IKZE, albo jako zabezpieczenie nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy. Nierzadko na wkład własny można  zaciągnąć dodatkowy kredyt, na przykład kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny ‒ jak i gdzie szukać najlepszych ofert?

Ponieważ różne są potrzeby klientów banków, instytucje oferujące kredyt hipoteczny, mogą ustalać inne warunki takich zobowiązań. Dzisiaj to klient wybiera kredytodawcę. Banki w obliczu ogromnej konkurencji muszą wręcz walczyć i zachęcać potencjalnych kredytobiorców coraz korzystniejszymi ofertami. Właśnie dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepszy kredyt hipoteczny. Pewne jest natomiast, że takie zobowiązanie udaje się z powodzeniem dobierać do indywidualnych potrzeb.

Przydatnym narzędziem, dzięki któremu przyszły kredytobiorca szybko i w jednym miejscu może porównać oferty co najmniej kilku banków, jest ranking kredytów hipotecznych. Takie zestawienie uwzględnia czynniki kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności danego zobowiązania. Zawsze warto brać pod uwagę całkowite koszty, czyli wskaźnik RRSO, wysokość comiesięcznej raty i okres trwania współpracy. Nie bez znaczenia będą także dodatkowe ograniczenia, ale też specjalne bonusy, na jakich kredytobiorca może sporo zyskać. Dzisiaj banki coraz częściej rezygnują na przykład z konieczności wpłaty prowizji za udzielenie kredytu. To z kolei generuje spore oszczędności dla klienta, który ubiega się o kredyt na mieszkanie.

 

Źródło: materiał Klienta MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ