Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Najlepsze witaminy dla sportowców

Najlepsze witaminy dla sportowców

Uprawiasz sport?

Witaminy

Witaminy dla sportowców/ fot. materiały prasowe

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z głównych czynników determinujących osiągnięcie celów treningowych. Witaminy dla sportowców powinny być dostarczane przede wszystkim z pożywienia. Świeże owoce i warzywa są ich najlepszym źródłem, jednak nie zawsze mamy do nich dostęp. W takiej sytuacji najlepszym wyborem są suplementy diety, które zawierają łatwo przyswajalne minerały i witaminy w dużych dawkach. Systematyczne treningi i regularny wysiłek zwiększają zapotrzebowanie nie tylko na kalorie, ale również różnego rodzaju mikroelementy, o dostarczenie których należy odpowiednio zadbać

 

 

Preparaty magnezowe

Wiele osób boryka się z permanentnym brakiem magnezu w organizmie. Z czego to wynika? Obecnie ludzie żyją w ciągłym pośpiechu. Wszechobecny stres, napięcie i nerwowe sytuacje w pracy, szkole, na studiach i w życiu prywatnym powodują szybkie spalanie magnezu. Kolejnym czynnikiem wpływającym na niski stan tego pierwiastka jest uboga i monotonna dieta.

 • W sklepach oferujących suplementy diety można znaleźć m.in. preparaty magnezowe z witaminami z grupy B, charakteryzujące się wysoką przyswajalnością. Co więcej, wybrane suplementy pokrywają aż 100% dziennego zapotrzebowania na magnez.
 • Ponadto, dostępne są preparaty z dodatkiem potasu, witaminy C, D, K2, cynku, a także błonnika. Oferowane suplementy są w postaci jednorazowych, płynnych shotów, tabletek i granulek, dzięki czemu każda osoba może znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie formę.

Suplementy z wysoką zawartością witaminy C

Najlepsze witaminy dla sportowców wyróżniają się wysoką biodostępnością. Witamina C jest niezbędna do życia każdemu człowiekowi. Co ciekawe, wbrew panującym opiniom, cytryna wcale nie jest jej najlepszym źródłem. Zdecydowanie większe ilości dostępne są w pietruszce, czarnej porzeczce, papryce, koperku, a nawet szczypiorku. Niedobory witaminy C w organizmie mogą objawiać się krwawieniem dziąseł, osłabieniem odporności, a także powolnym gojeniem się skaleczeń.

 

Suplementy

Suplementacja diety i sport/ fot. materiały prasowe

 

 

 • Witaminy dla sportowców w postaci tabletek to niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie w okresach, w których trudno o świeże warzywa i owoce.
 • Witamina C jest najczęściej oferowana w tabletkach charakteryzujących się długim i stopniowym uwalnianiem. Ponadto, występuje w formie tabletek musujących i w postaci czystego kwasu askorbinowego jako proszek.

Minerały dla sportowców

Preparaty zawierające żelazo są polecane nie tylko kobietom uprawiających sport, ale również mężczyznom. Brak tego składnika przyczynia się do permanentnego zmęczenia, a w skrajnych przypadkach do anemii.

 • Suplementy diety z żelazem są niejednokrotnie wzbogacone o witaminę C, szereg witamin z grupy B, a także chlorofil.
 • Najbardziej popularne są tabletki do połykania i tabletki musujące, przeznaczone do rozpuszczenia w wodzie.

Wiele osób uprawiających sport decyduje się na minerały i witaminy w formie kompletów, które w zależności od producenta, zawierają od kilku do kilkunastu łatwo przyswajalnych składników.

Sole mineralne

Podczas długotrwałego wysiłku fizycznego wzrasta ryzyko odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej, dlatego wiele osób uprawiających sport stosuje sole mineralne. Są one wykorzystywane również podczas długich podróży. W zależności od producenta, preparaty tego typu zawierają sód, potas, wapń, magnez, krzem a także witaminy B, E i D. Sole mineralne mogą być stosowane zarówno przed, w trakcie jak i po treningu. Warto pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej porcji i stosować się do innych zaleceń producenta.

 

źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
2 komentarze
 • Dominika 1 listopada, 2020

  Trzeba jednak być świadomym, że pełne działanie suplementacji możemy poczuć jedynie wtedy, gdy nasza dieta jest dopracowana i w pełni zbilansowana, nasz trening jest odpowiednio ciężki, a jakość i długość snu pozwala na regenerację organizmu.

 • Bartosz 14 grudnia, 2020

  Odpowiednie suplementy wspomogą na pewno całą przygodę związaną z treningami i siłownią. Trzeba jednak skonsultować ich dawkowanie z osobą, która zna się na rzeczy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ