Thursday, February 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Najlepsze szczoteczki elektryczne ostatnich lat: ranking 2019-2021

Najlepsze szczoteczki elektryczne ostatnich lat: ranking 2019-2021

Te technologiczne cacka wiedzą lepiej od ciebie, jak czyścić twoje zęby

szczoteczki elektryczne do zębów

Elektryczne szczoteczki do zębów to przyszłość higieny uzębienia / fot. materiały Partnera

Powszechna  jest już świadomość roli, jaką odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej w naszym codziennym życiu. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że to jedyny sposób nie tylko, by zadbać o zdrowy, piękny uśmiech, ale również uniknąć wielu schorzeń stomatologicznych, takich jak kamień nazębny i próchnica. Podstawę codziennej pielęgnacji powinno oczywiście stanowić systematyczne i dokładne szczotkowanie zębów

 

Jednak by mycie zębów było naprawdę efektywne, ważne jest nie tylko to jak szczotkujemy zęby, ale również czym je myjemy. Mowa tu oczywiście o odpowiednio dobranej paście i dobrej jakości szczoteczce do zębów. Choć najpopularniejszym rozwiązaniem wciąż są szczoteczki manualne, coraz częściej sięgamy po bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, jakimi są szczoteczki elektryczne. Na rynku znajdziemy modele, których praca oparta jest na różnych technologiach. Który zatem model będzie dla nas najlepszy? Podpowiadamy, jakie szczoteczki okazały się prawdziwym hitem w ostatnich latach!

Szczoteczki elektryczne czy soniczne? Podział szczoteczek

Szczoteczki elektryczne, to wszystkie modele szczoteczek, które do pracy wymagają źródła zasilania, czy to w postaci baterii, czy akumulatora ładowanego za pomocą dedykowanej ładowarki. Ich praca polega na mechanicznym wprawieniu w ruch główki. Ze względu na zastosowane w danym modelu technologie, wyróżniamy:

• szczoteczki rotacyjne,
• szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (3D),
• szczoteczki soniczno-rotacyjne,
• szczoteczki soniczne.

 

Rozważania pt. szczoteczka soniczna czy elektryczna są zatem błędne, bowiem wszystkie szczoteczki soniczne zaliczają się również do szczoteczek elektrycznych. Lepszym podziałem może być szczoteczka soniczna czy rotacyjna, jednak w tym wypadku też nie jest to podział precyzyjny, bowiem zdarzają się szczoteczki, które możemy zaliczyć do obu grup.

Szczoteczka elektryczna

fot. materiały Partnera

W przypadku pierwszych dwóch rozwiązań, szczoteczki posiadają okrągłą główkę, przypominającą akcesoria dentystyczne. W zależności od modelu, może ona wykonywać ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjne z dodatkowym pulsowaniem i emisją fal dźwiękowych. Pozwala to na wytworzenie aktywnej chmury bąbelków, która wyjątkowo skutecznie likwiduje osad nazębny i bakterie z jamy ustnej, zapobiegając powstawaniu kamienia i przebarwień.

 

Z kolei szczoteczki soniczne posiadają główkę o klasycznym, podłużnym kształcie, a ich praca opiera się przede wszystkim na emisji fal dźwiękowych, wspomaganych ruchem wymiatającym.

Szczoteczki soniczne czy rotacyjne? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Z pewnością każdy rodzaj szczoteczki elektrycznej jest bardziej efektywny niż stosowanie szczoteczki manualnej. Jeżeli chodzi jednak o porównanie poszczególnych rodzajów szczoteczek elektrycznych, na prowadzenie zdecydowanie wysuwają się szczoteczki soniczno-rotacyjne. Sprawdzą się one doskonale między innymi dla dzieci czy osób, które mają problem z prawidłową techniką szczotkowania. W ich przypadku bowiem nie jest konieczne wykonywanie żadnych dodatkowych ruchów, a jedynie stopniowe przesuwanie główki po powierzchni kolejnych zębów, co jest znacznie delikatniejsze dla szkliwa i dziąseł.

 

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się nad naszymi potrzebami i uwzględnić najważniejsze parametry, które będą decydowały o naszym zadowoleniu.

szczoteczki elektryczne

fot. materiały Partnera

Rozmiar szczoteczki i końcówki – korpus szczoteczki może mieć mniejszy lub większy gabaryt i wagę, co ma wpływ na komfort jego użytkowania. Istotna jest również wielkość końcówki, która będzie decydowała o łatwości manewrowania szczoteczką wewnątrz jamy ustnej.
Twardość włókien – miękkie dedykowane są dzieciom i osobom z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Średniej grubości włókna są dość uniwersalne i sprawdzają się w większości przypadków. Na rynku znajdziemy również końcówki do szczoteczki elektrycznej wzbogacone np. o węgiel aktywny czy fluor, lub też o określonym kształcie, jak końcówki do szczoteczki elektrycznej do aparatów ortodontycznych. Warto wziąć pod uwagę również cenę wymiennych końcówek.
Sposób zasilania i czas pracy – zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne zasilane akumulatorowo niż za pomocą baterii. Sprawdźmy jednak, jak długą pracę po jednym pełnym ładowaniu gwarantuje nam producent.
Funkcje dodatkowe – choć najważniejsza jest oczywiście częstotliwość ruchów szczoteczki i emisja fal dźwiękowych, warto przy zakupie wziąć pod uwagę inne możliwości jakie daje szczoteczka, jak np.:
‒ zmienne tryby pracy,
‒ czujnik siły nacisku,
‒ wbudowany timer,
‒ możliwość połączenia z aplikacją edukującą i pomagającą poprawić technikę mycia zębów,
‒ obecność akcesoriów, takich jak np. etui podróżne czy ładowarka indukcyjna.

 

Istotna jest również kwestia naszego budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup szczoteczki elektrycznej. Jeżeli chodzi o szczoteczki rotacyjne i 3D, ceny zaczynają się tu już od kilkudziesięciu złotych. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, za szczoteczkę soniczną lub soniczno-rotacyjną możemy zapłacić nawet kilkaset złotych. Warto więc zastanowić się również, ilu domowników będzie korzystało ze szczoteczki. Być może bowiem zamiast dwóch osobnych szczoteczek lepiej wybrać jeden model z pojemnym akumulatorem, który wyposażymy w osobne końcówki, po jednej dla każdego z użytkowników.

Najlepsze szczoteczki elektryczne na rynku ostatnich lat

Wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej nie należy do najłatwiejszych. Choć na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących szczoteczki elektryczne, zarówno rotacyjne, jak i soniczne, od lat liderami w branży są: Oral-B, Panasonic, Philips Sonicare, Seysso czy Megasonex. Biorąc pod uwagę takie czynniki jak funkcjonalność, wykonanie, stosunek ceny do jakości, liczba trybów pracy, dostęp do aplikacji i pojemność akumulatora, przedstawiamy topową trójkę ostatnich lat:

szczoteczka Oral B

fot. materiały Partnera

Szczoteczka soniczno-rotacyjna Oral-B Genius X

Oral-B Genius X to najbardziej zaawansowana szczoteczka soniczno-rotacyjna na rynku, stworzona przez markę od lat polecaną przez stomatologów na całym świecie. Oprócz ruchów 3D i emisji fal dźwiękowych (soniczność) posiada ona aż 6 różnorodnych trybów pracy, pojemny akumulator zapewniający ponad 2 tygodnie pracy na jednym ładowaniu, czujnik nacisku zwalniający tempo, gdy wyczuje zbyt dużą siłę, a co najważniejsze jej praca wspomagana jest sztuczną inteligencją. Dzięki połączeniu Bluetooth i dedykowanej aplikacji, wykorzystującej między innymi aparat w naszym smartfonie, mamy możliwość monitorowania jakości szczotkowania naszych zębów w czasie rzeczywistym, analizy naszych przyzwyczajeń i wdrażania w życie przygotowanych przez ekspertów wskazówek, które zgłasza nam aplikacja. Oral B Genius X to produkt premium, dostępny w różnych wariantach kolorystycznych, w przypadku którego cena idzie w parze z wysoką jakością wykonania i szeroką funkcjonalnością.

Szczoteczka soniczna Oral-B PULSONIC Slim

Oral-B PULSONIC Slim to kolejna godna uwagi propozycja od Oral-B. Tym razem mamy do czynienia z klasycznym, eleganckim designem i wysoką częstotliwością fal dźwiękowych, które emituje ta wyjątkowa szczoteczka soniczna. Wydłużona główka posiada włókna o specjalnie zaokrąglonych końcach, które doskonale usuwają nawet uporczywe przebarwienia i osad nazębny, wytrzymały akumulator, wbudowany timer i dwa tryby pracy sprawiają, że jest ona wyjątkowo wygodna w użytkowaniu.

Szczoteczka soniczna Seysso Carbon Black

Seysso Carbon Black – jeden z czterech modeli szczoteczek sonicznych oferowanych przez markę Seysso. Charakteryzuje się wysoką częstotliwością emitowanych fal, a także wyjątkowo długą żywotnością baterii, bowiem na jednym ładowaniu możliwe jest jej użytkowanie nawet do półtora miesiąca. Posiada kilka podstawowych trybów pracy i możliwość stosowania różnego rodzaju końcówek. To godna uwagi propozycja, zwłaszcza jeżeli mamy ograniczony budżet, oferuje bowiem dobrą jakość w przystępnej cenie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ