Kobiety na pierwszym planie! Najlepsze seriale 2020 roku
Jakie były najlepsze seriale z 2020 roku z kobietami w roli głównej?
Kończy się jeden z najdziwniejszych roków w XXI wieku. Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na ilość czasu spędzanego przez nas w domu z nosami wklejonymi w niebieskie i srebrne ekrany. Zjawisko binge-watchingu czyli kompulsywnego pochłaniania kolejnych odcinków seriali zebrało w 2020 roku wyjątkowo obfite żniwo, znacząco powiększając grono entuzjastów rozrywki. Mimo bolesnych informacji o kasowaniu kolejnych tytułów lub przekładania terminów premier, trzeba przyznać, że twórcy seriali nie pozwolili nam się nudzić. W mijającym roku miałyśmy co oglądać. Przedstawiamy zestawienie najlepszych seriali 2020 z kobietami w rolach głównych. Co łączy wszystkie produkcje? Dobrze opowiedziane historie, żeńska optyka, jakość wykonania. Jeśli ich nie widziałaś, koniecznie to zmień!
Najlepsze seriale 2020 roku
The Crown
Gdzie oglądać: Netflix
Czwarta odsłona serialu o brytyjskiej monarchii to zdecydowanie sezon zdominowany przez kobiety. Na pierwszym planie, obok Elżbiety II (Olivia Colman), pojawiają się Margaret Thatcher (Gillian Anderon) i księżna Diana (Emma Corrin). Akcja najnowszego sezonu toczy się w latach 80. i przedstawia nie tylko najciekawsze wydarzenia historyczne i polityczne, ale też coraz odważniej obnaża hipokryzję królewskiej rodziny – ukrywanie niepełnosprawnych kuzynek, aranżowanie związków z góry skazanych na cierpienie, czy stosowanie podwójnych standardów dotyczących traktowania pracowników najważniejszych kobiet w kraju. Przyjemność odbiorczą The Crown zawdzięcza twórcom, którzy oddali ducha epoki – doskonale odwzorowanym kostiumom, genialnej grze aktorskiej balansującej na cienkiej granicy parodii i muzyce.
Gambit królowej
Gdzie oglądać: Netflix
Miniserial, który stał się faworytem 2020 roku krytyków i widzów. Nic dziwnego, ta siedmioodcinkowa opowieść o geniuszce z domu dziecka, która „kosi” wytrawnych szachistów z całego świata (w rolę Vasiliego Burgova – najgroźniejszego przeciwnika głównej bohaterki wciela się Marcin Dorociński), trzyma widza w kłującym napięciu od początku do końca. W tym serialu wszystko gra: oszczędni w gesty i mimikę aktorzy – wspaniałe oczy Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), kostiumy oraz scenografia, które oddają psychologiczną ewolucję bohaterki i klimat Ameryki lat 50. i 60.
Od nowa
Gdzie oglądać: HBO Go
Możesz być siedemnaście lat w małżeństwie i nic nie wiedzieć o swoim mężu – o prawdziwości tego zdania widz przekonuje się w trakcie trwania sześcioodcinkowego serialu HBO. Grace Frase (Nicole Kidman – gra, produkuje i cudnie śpiewa w czołówce serialu) jest poważaną psychoterapeutką, a Jonathan (Hugh Grant) – jakbyśmy go określili – sympatycznym – onkologiem dziecięcym. Para wychowuje razem syna, Henriego (Noah Jupe) i mieszka w Nowym Jorku – co ciekawe, serial był kręcony na chwilę przed wybuchem pandemii, która, spowodowała upiorne opustoszenie ulic centrum świata. Sielankę przerywa brutalne morderstwo, która wstrząsa życiem rodziny. Podejrzani stają się wszyscy. Od nowa to sprawdzona formula wielkomiejskiego thrillera, która skazuje nas na pożarcie miniserialu w napięciu podczas jednego posiedzenia. Być może finał nie powala z nóg, ale fani „Wielkich kłamstewek” nie powinni być zawiedzeni.
Unorthodox
Gdzie oglądać: Netflix
Dobry, bo poruszający dla większości z nas niedostępny temat życia kobiet w ultraortodoksyjnym środowisku, miniserial. Jego fabułą są losy dziewiętnastoletniej Żydówki, która buntuje się przeciwko chasydzkim zwyczajom i opuszcza Brooklyn, aby udać się do Berlina. Przeszłość ją dogania. W pościg za Esther (Shira Haas) rzucają się jej mąż i kuzyn. Przez zaledwie cztery odcinki, obserwujemy ucieczkę dziewczyny wychowanej w hermetycznej społeczności, bez wykształcenia i znajomości „normalnego” świata, która trafia do szkoły muzycznej i zaczyna życie na wolności. Unorthodox to skomplikowana opowieść o relacjach rodzinnych, osobistych wyborach oraz wpływie fanatyzmu i kultury na człowieka. Produkcja Netfliksa oparta jest na faktach, czyli na światowym bestselerze „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” – biograficznej książki autorstwa Deborah Feldman.
This Is Us (Tacy jesteśmy)
Gdzie oglądać: Amazon Prime
Każdy ma rodzinę, a każda rodzina ma swoją historię. This Is Us przedstawia losy Pearsonów na przestrzeni dziesięcioleci. Poznajemy Jacka (Milo Ventimiglia) i Rebecci (Mandy Moore) jako młodych rodziców w latach 80. i ich 37-letnie dzieci, Kevina (Justin Hartley), Kate (Chrissy Metz) ) i Randalla (Sterling K. Brown). Najlepszy serial obyczajowy ostatnich lat, pokazujący to, w jaki sposób najmniejsze wydarzenia w naszym życiu wpływają na to, kim się stajemy. Piąty sezon tego wyciskacza łez był kręcony w czasie pandemii, przez to większość scen obywa się w parach, a motyw koronawirusa obecny jest w fabule. Z resztą, cała akcja serialu, nie licząc retrospekcji, jest mocno osadzona w bieżących wydarzeniach. Świetnie napisane dialogi, autentyczność postaci i inteligentny scenariusz tworzą ciepły serial doskonały na trudne czasy.
Genialna przyjaciółka
Gdzie oglądać: HBO Go
Niezwykle wierna adaptacja książki Eleny Ferrante przedstawiającej historię trwającej sześćdziesiąt lat trudnej, acz pięknej przyjaźni między dwiema kobietami. Lila (Gaia Girace) i Elena (Margherita Mazzucco), uciekając z biedy, wybrały (?) zupełnie różne drogi. Akcja serialu toczy się w brudnym, robotniczym i jednocześnie magicznym Neapolu. Drugi sezon, który miał swoją premierę w lutym 2020 pokazuje zmieniającą się narrację, która od dziecięcych dylematów zaczyna przechodzić do spraw społecznych i politycznych. Lila jest świeżo po ślubie, ale ma wrażenie, że po przyjęciu nazwiska męża zatraciła siebie. Elena jest wzorową uczennicą, ale podczas wesela przyjaciółki uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa wśród ludzi ze swojego środowiska, ani w nowym otoczeniu. Jest też nacisk na wątek romantyczny, który nie może skończyć się szczęśliwą miłością między głównymi bohaterami – tak bez spoilerów. Genialna przyjaciółka to gratka dla fanów niuansów realizatorskich, niejednoznacznych postaci i uniwersalnych historii.
Ratched
Gdzie oglądać: Netflix
Niech cię nie zwiodą kolorowe obrazki, przepyszna scenografia i wymuskane kostiumy z końcówki lat 40. Ratched w reżyserii Iana Brennana i Ryana Murphego (American Crime Stories, Glee, Hollywood) jest prequelem Lotu nad kukułczym gniazdem, a to zwiastuje jeden wielki kamp. Tytułowa bohaterka, Mildred Ratched (Sarah Paulson) przyjeżdża do Północnej Kalifornii i nie do końca uczciwie znajduje zatrudnienie w szpitalu psychiatrycznym, w którym dyrektor szpitala wprowadza niepokojące eksperymenty na ludzkich umysłach. Pielęgniarkę poznajemy jako oddaną swoim obowiązkom, pełną empatii kobietę. W miarę infiltracji systemu opieki zdrowia i jego pracowników, u Mildred uzewnętrznia się od dawna trzymana na wodzy demoniczność, ujawniająca, że człowiek nie rodzi się potworem, a staje się nim.
Wielka
Gdzie oglądać: HBO Go
„Ostra kostiumowo-feministyczna jazda” – zrecenzowała Kalina Mróz (Gazeta Wyborcza). Trudno o lepsze podsumowanie tego przeciwnego antyhistorycznego serialu o Katarzynie Wielkiej (Elle Fanning), który jest wyłącznie delikatnie inspirowany kilkoma faktami. „Wielka” to satyryczna opowieść o monarchii, w której pierwsze skrzypce gra obca, romantyczka, która przybywa do Rosji by wyjść za mąż za cara. Szybko okazuje się, że w zdeprawowanym do granic absurdu świecie nie ma miejsca na wrażliwość, dlatego Katarzyna postanawia zabić zdziecinniałego Piotra (Nicholas Hoult), zniszczyć Kościół i pokrzyżować plany wojska.
Osiecka
Gdzie oglądać: TVP, TVP VOD
Serial „Osiecka” w tym rankingu znalazł się „na krechę”. Mimo wielkich nadziei pokładanych w ekranizacji biografii najbardziej charyzmatycznej polskiej poetki i autorki tekstów w XX wieku, pierwsze wyemitowane odcinki wypadają słabo. Chociaż recenzje krytyków nie zostawiają na serialu suchej nitki (głównie ze względu na reputację Telewizji Polskiej), to jednak postanowiłam dać „Osieckiej” szansę, głównie ze względu na obsadę. W tytułową rolę wcielają się dwie zdolne aktorki: znana z filmu „Boże Ciało” Eliza Rycembel (gra młodą Agnieszkę Osiecką) oraz Magdalena Popławska, która wciela się rolę dorosłej poetki.
To był subiektywny ranking najlepszych seriali z 2020 roku. Masz inne propozycje? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu pod tym artykułem!
Zobacz też:
Najlepsze seriale kryminalne 2020 roku – sprawdź TUTAJ
Filmy i seriale z silną postacią kobiecą – czytaj TUTAJ
TOP 7: Najlepsze seriale o kobietach – zobacz TUTAJ
Serial 9 lutego, 2021
Gambit Królowej wspaniały serial !