Na poprawę humoru, wieczór ze znajomymi, romantyczny czas we dwoje i ukojenie nerwów po ciężkim dniu. Polskie filmy komediowe polecają się na każdą okazję. My wybieramy spośród nich te najciekawsze i najlepiej oceniane przez krytyków i widzów. Wyboru dokonujemy spośród produkcji z ostatnich lat i jesteśmy pewni, że niebawem staną się klasyką gatunku. Jeśli nie wierzysz, już dziś obejrzyj najlepsze polskie komedie w CANAL+ online
Zupa nic
„Dobrze utrafione proporcje w opowieści o «zwykłym życiu» w czasach PRL-u i dużo miejsca dla aktorskich popisów. Dębska ma klasę a Ewa Wiśniewska urok i power!” napisał w recenzji „Zupy nic” Tomasz Raczek. Pomysł tworzenia kolejnego filmu o realiach życia w komunizmie wydawał się ryzykowny. W tych zawodach wysoko zawiesił poprzeczkę Stanisław Bareja. Ale reżyserka prequelu filmu „Moje córki krowy” przeskakuje ją z gracją, nie powielając klisz.
Opowieść o Elżbiecie (Kinga Preis) i Tadku (Adam Woronowicz), ich córkach ‒ Marcie (Barbara Papis) i Kasi (Alicja Warchocka) oraz dzielącej z nimi mieszkanie babci (Ewa Wiśniewska) została przedstawiona w kilku obrazkach namalowanych ciepłymi barwami. Jest nostalgicznie, absurdalnie i bez wchodzenia w mroczne zakamarki historii. “Zupa nic” to zdecydowanie jedna z najlepszych polskich komedii obyczajowych ostatnich lat. Wielki plus za inteligentny humor.
Cicha noc
W 2018 roku „Cicha noc” zdobyła aż 10 nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), reżyserię (Piotr Domalewski), zdjęcia (Piotr Sobociński Jr.) oraz Nagrodę Publiczności. Film jest też laureatem kilku Złotych Lwów i nagród festiwalu OFF Camera. Karolina Korwin-Piotrowska napisała o nim: „Po prostu rewelacja, tu nie ma się do czego przyczepić, wszystko jest na świetnym poziomie”.
Film opowiada historię wigilijnej nocy w typowym polskim domu gdzieś na prowincji. Hmmm, na pewno typowym? Niby wszystko zaczyna się typowo: na Boże Narodzenie przyjeżdża syn. Wizyta budzi zdziwienie najbliższych, ale zgodnie z zapewnieniami, nie stoją za nią żadne specjalne pobudki. Szybko okazuje się jednak, że Adam nie wpadł tylko po to, aby podzielić się opłatkiem. A i reszta rodziny ma o czym opowiadać przy świątecznym stole.
Teściowie
Polska komedia z 2021 roku, z Mają Ostaszewską, Marcinem Dorocińskim, Izabelą Kuną i Adamem Woronowiczem w rolach tytułowych „Teściów”. Właściwie należałoby powiedzieć: niedoszłych teściów. Bo chociaż wesele trwa w najlepsze, nie ma na nim państwa młodych. Nie, nie wyjechali w pośpiechu w podróż poślubną, ale w ogóle nie dotarli przed ołtarz. On zwinął żagiel, ona zamknęła się w domu. Zostali ich rodzice, goście, rachunki za wystawną imprezę.
„Teściowie” to dobra polska komedia. Chociaż jej fabuła utkana jest wokół świetnie znanego już w kinematografii motywu wesela, to traktuje go z lekkością i świeżością.
Biały potok
Film w reżyserii Michała Grzybowskiego z Marcinem Dorocińskim w roli głównej. Na ekranie towarzyszą mu Agnieszka Dulęba-Kasza, Julia Wyszyńska i Dobromir Dymecki. „Biały potok” to polska komedia, która bierze na warsztat relacje pomiędzy dwoma małżeństwami. Pierwsze prowadzi stateczne, uporządkowane życie. Drugie jest ich przeciwieństwem. Trzęsienie ziemi zaczyna się w momencie, gdy podczas rutynowej kłótni jednej z par pada sugestia, że doszło do zdrady. Potem już tylko napięcie rośnie, a spiralę nakręcają niedomówienia, kłamstewka, żarty z podtekstami. „Biały potok” to najlepsza polska komedia omyłek ostatnich lat, którą szczególnie docenią miłośnicy czarnego humoru.
Kiler
Jerzy Kiler, komisarz Ryba, Stefan „Siara” Siarzewski czy „Wąski” to postaci, które zajmują zaszczytne miejsca w panteonie kultowych postaci z polskich komedii. Podobnie jak cytaty z filmu Juliusza Machulskiego, które na stałe osiadły w języku polskim. „Kiler” to bez dwóch zdań evergreen, który po latach ciągle bawi. Gwiazdorska obsada (m.in. Cezary Pazura, Jerzy Stuhr, Janusz Rewiński, Katarzyna Figura), dobrze napisany scenariusz, zapadająca w pamięci muzyka to tylko część składowych jego sukcesu.
Planeta Singli
Najlepsza polska komedia romantyczna ostatnich lat, która doczekała się dwóch sequeli i serialu na luźno związanych z nią motywach. „Planeta Singli” opowiada historię uroczej, skromnej romantyczki Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) ‒ przebojowej gwiazdy telewizji. Czy tę dwójkę, którą na pierwszy rzut oka różni wszystko, coś jednak połączy? Przed nimi bardzo wyboista droga usiana zabawnymi i inteligentnymi dialogami oraz różnorodnymi postaciami, które im towarzyszą.