Saturday, July 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Najlepsze materiały na zlew kuchenny – stal nierdzewna, granit czy ceramika?

Najlepsze materiały na zlew kuchenny – stal nierdzewna, granit czy ceramika?

Dopasuj go do aranżacji kuchni

Zlewozmywak

fot. AI / Adobe Stock

Wybór odpowiedniego zlewu kuchennego może niekiedy stanowić wyzwanie. Jeżeli zakupi się model nieadekwatny do swoich potrzeb, funkcjonalność kuchni znacząco się zmniejszy, co utrudni wykonywanie codziennych obowiązków. Warto więc starannie przygotować się do zakupu, poznając specyfikę konkretnych egzemplarzy. Różnią się one przede wszystkim surowcem, z jakiego zostały wyprodukowane

 

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej – nowoczesny wybór dla każdego

Najczęściej wybieranym materiałem pozostaje niezmiennie od lat stal. Takie modele posiadają bowiem niezwykle korzystny stosunek jakości do ceny, co sprawdza się zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielkim budżetem. Są niewrażliwe na korozję, a także większość kuchennych detergentów, środków chemicznych i odtłuszczających. Łatwość czyszczenia to kolejna bardzo atrakcyjna cecha dla większości użytkowników. Ciekawą ofertę zlewów stalowych można znaleźć na stronie internetowej https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki.

 

Zlew ze stali nierdzewnej łatwo jest dopasować do nowoczesnego wystroju, jeżeli jednak kładziemy spory nacisk na estetykę pomieszczenia, trzeba zdawać sobie sprawę, że po dłuższym czasie intensywnego eksploatowania stal nierdzewna zetrze się i zmatowieje. Mogą również pojawić się na niej odpryski i niewielkie uszkodzenia.

Zlewy z ceramiki – estetyczne i praktyczne

Zlewy ceramiczne wypala się z gliny w bardzo wysokiej temperaturze. Są przez to odporne na jej działanie, nie uszkadzają ich również detergenty i chemikalia do czyszczenia. Cechują się łatwością w utrzymaniu w czystości oraz nieskomplikowaną pielęgnacją. Dodatkowo doskonale się prezentują, a ich wygląd nie zmienia się znacząco na przestrzeni lat, jak w przypadku modeli wykonanych ze stali nierdzewnej.

 

Niestety zlewy ceramiczne są dosyć drogie w stosunku do alternatywnych rozwiązań. Z tego powodu nie cieszą się największą popularnością mimo wielu mocnych stron. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji spory budżet, to nic nie stoi na przeszkodzie do zakupu.

Zlew z granitu – trwałość na pierwszym miejscu

Zlewy granitowe cechują się najwyższą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Wyglądają też bardzo szlachetnie, a ich popularność – mimo że nie jest to najtańsza opcja – ciągle rośnie. Występują w wielu różnorodnych wariantach, dzięki czemu każdy znajdzie model, który doskonale wpasuje się w aranżację konkretnej kuchni.

 

Nie można jednak pominąć faktu, że granit jest dosyć ciężkim surowcem. Wysoka waga znacząco utrudnia transport oraz montowanie zlewu. Ponadto szafka, na której granitowy zlew zostanie umieszczony, musi zostać dodatkowo wzmocniona, aby konstrukcja okazała się stabilna. Nie można również zapominać o regularnym czyszczeniu celem zachowania wyglądu armatury w nienagannym stanie.

Czy kolor zlewozmywaka ma znaczenie?

Pewnie wiele osób zaskoczy fakt, że takie drobne parametry jak kolor mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonalność zlewozmywaka. Jeżeli nie lubimy przeznaczać sporej ilości czasu na sprzątanie, najlepiej unikać – wbrew pozorom – modeli o czarnej barwie. Są na nich doskonale widoczne białe osady z kamienia, przez co wymagają regularnego odkamieniania.

 

Doskonale sprawdzają się w tym celu specjalne parownice. Aby przeciwdziałać osadom, można również zamontować filtry do wody. Na gładkiej, idealnie białej powierzchni oczywiście również dokładnie widać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Ponadto ten kolor ma skłonność do przebarwień, jeżeli zaniedbamy regularną pielęgnację, na przykład w wyniku częstego kontaktu z osadami z herbaty i kawy.

 

Jakie odcienie można więc wybrać zamiast powyższych? Coraz popularniejszymi opcjami są beże i brązy oraz łupkowy szary. Klasyczna srebrna powierzchnia zlewów ze stali również będzie dobrze wyglądać, jeśli po każdym użyciu przetrzemy ją suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym, tak by nie dopuścić do powstawania zacieków z wody.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ