Tuesday, June 25, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Najlepsze lodówki na rynku – jakie parametry mają znaczenie?

Najlepsze lodówki na rynku – jakie parametry mają znaczenie?

Wybierz optymalną dla siebie

Lodówka

fot. Envato Elements

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń AGD w każdej kuchni. To dzięki niej mamy zagwarantowany stały dostęp do świeżych produktów spożywczych. Ilość modeli lodówek dostępnych w sklepach może przerażać. Nawet mając sprecyzowane oczekiwania, podczas wybierania odpowiedniego sprzętu, możemy stracić mnóstwo czasu i nerwów na podjęcie decyzji. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki? Jakie parametry mają największe znaczenie? Który model zaspokoi nasze wszystkie potrzeby?

 

Kluczowe parametry, czyli wymiary i pojemność

Pojemność lodówki jest jednym z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu. Na pojemność lodówki warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku, gdy posiadamy dużą rodzinę. Ilość miejsca powinna być wystarczająca, aby swobodnie rozłożyć produkty spożywcze wszystkich domowników.

Jeśli potrzebujemy lodówki o pojemności większej niż 500 litrów, warto wziąć pod uwagę modele side by side, które dzięki podwójnym drzwiom lepiej zatrzymują chłód. Dzięki możliwości otwarcia tylko jednego skrzydła, możemy ograniczyć ilość dostającego się do środka ciepłego powietrza. Skutkuje to wolniejszym wzrostem temperatury wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie mniejszym zużyciem energii elektrycznej do ponownego schłodzenia. Lodówka dwuskrzydłowa pozwala wygodnie rozłożyć zakupy, po czym szybko odnaleźć je na półkach.

 

Mając dużą rodzinę i niewielką powierzchnię kuchni, nie musimy myśleć o remoncie czy przeprowadzce. Na rynku znaleźć można także lodówki węższe od modeli side by side, które są w stanie zapewnić dużą ilość miejsca. Co więcej, mniejsza lodówka wiąże się z niższą ceną zakupu i większą oszczędnością energii. Utrzymująca się przez wiele lat popularność tradycyjnych lodówek umożliwia olbrzymi wybór modeli.

Gabaryty lodówki są niezwykle ważne szczególnie w przypadku, gdy szukamy sprzętu do niewielkiej kuchni. Nie wszystkie modele zmieszczą się do pomieszczenia o powierzchni kilku metrów kwadratowych. W takich sytuacjach warto wziąć pod uwagę modele o zmniejszonej szerokości, nieprzekraczającej 55 cm. Dobrą alternatywą w takiej sytuacji mogą być otwierające ranking lodówek urządzenia marki Samsung, wyposażone w technologię SpaceMax, zapewniającą większą pojemność lodówki bez zwiększania jej wymiarów zewnętrznych.

Zużycie energii oraz poziom hałasu, czyli główne informacje znajdujące się na etykiecie energetycznej

Lodówka jest urządzeniem pracującym przez 24 godziny na dobę. Dobrze jest więc wybrać model pobierający jak najmniej energii elektrycznej. Informację o jej zużyciu znaleźć można w oznaczeniu klasy energetycznej, opisywanej przez litery od A do G. Chłodziarki charakteryzujące się największą oszczędnością to modele z klasy od A do D.

 

Kolejną ważną kwestią jest poziom hałasu. Mimo, że w dzień nie zwracamy na to zazwyczaj uwagi, bucząca lodówka spędza sen z powiek wielu domownikom. Szmer bywa szczególnie problematyczny w przypadku mieszkań z aneksem kuchennym lub kawalerek. Wybierając odpowiedni model lodówki, sprawdźmy poziom hałasu przez nią emitowanego – wiele obecnie produkowanych modeli nie przekracza 35 dB, co porównać można z dźwiękiem niewiele głośniejszym od szeptu.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Podczas wyboru idealnej lodówki, warto zwrócić także uwagę na jej dodatkowe funkcje. Opcje takie jak No Frost, regulowane pojemniki drzwiowe czy szuflady wydłużające świeżość owoców i warzyw mogą znacznie poprawić komfort codziennego korzystania z lodówki.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ