Tuesday, March 5, 2024
Home / Kultura  / Najlepsze kurorty narciarskie

Najlepsze kurorty narciarskie

Zobacz rozwiązanie konkursu zimowego "Gdzie na narty" i sprawdź jakie kurorty warto odwiedzić w przyszłym sezonie.

Czechy, Spindlerowy Młyn - fot. Elżbieta Augustyn

Czechy, Spindlerowy Młyn - fot. Elżbieta Augustyn

W Alpy, Dolomity, Tatry, Sudety a może Beskidy – gdzie najlepiej wybrać się na narty? Nasi Czytelnicy udowodnili, że znają wiele świetnych kurortów. Ski Welt, Kaunertaler, Chopok, Wierchomla, Pilsko, Kotelnica to tylko niektóre z tras, które wybieracie. 

 

WYNIKI KONKURSU!

Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu zimowego: „Gdzie na narty” i informujemy, że wybór zwycięzców był naprawdę trudny. Przysłaliście łącznie 110 prac, z których wybraliśmy 5, które teraz nagradzamy 2 kurtkami i 3 zestawami gadżetów marki Hi-Tec.

 

Czechy, Spindlerowy Młyn - fot. Elżbieta Augustyn

Czechy, Spindlerowy Młyn - fot. Elżbieta Augustyn

 

I MIEJSCE – Krystyna Roszak i opis Etny 

„Mam takie jedno miejsce, które wspominam ze szczególnym dreszczykiem przyjemności. Nie jest to ani luksusowy alpejski kurort, ani urokliwa miejscowość w Dolomitach, nie jest to też swojski Kasprowy.

Miejsce, o którym mówię, ma w sobie magiczną moc, pod zwałami śniegu drzemie tam bowiem wysoka temperatura i zwalista masa płynnej, wrzącej skały. To niesamowite uczucie pomykać na nartach po grzbiecie największego europejskiego wulkanu! Mowa oczywiście o Etnie, prawie trzyipółtysięcznym szczycie wyrastającym nagle z morza u wybrzeży zielonej Sycylii.

Z jej zboczy można zobaczyć jak niebo zlewa się z ziemią i morzem, tworząc szaloną, dziką i przepiękną całość, przyprawiającą o bicie serca. Zakochałam się w tej Królowej, gdy tylko zobaczyłam ją pierwszy raz – jeszcze na lotnisku w Katanii. Gdy kilka miesięcy później jechałam wyciągiem w kierunku jej dymiącego szczytu, wyposażona w koszmarne pożyczone od znajomego Włocha narty i spodnie sprzed półwiecza, czułam się jak prawdziwy zdobywca świata. Spędziłam na Jej przychylnych stokach cudowny dzień, pełen słońca, magii, radości i gorącej herbaty pomiędzy kolejnymi szusami w dół. Może to dzięki Etnie Znajomy przestał być tylko znajomym, chyba oboje poczuliśmy magię tej góry….

Dodam też, że chociaż najważniejsze były emocje, to poziom przygotowania stacji dla narciarzy był na iście europejskim poziomie. Widoki niezapomniane, miejsce magiczne, wspaniałe, godne polecenia amatorom i profesjonalistom. Brawo dla Sycylijczyków

 

II MIEJSCE – Magdalena Bąbała i wspomnienia z Wierchomli 

Wierchomla - fot. Magdalena Bąbała

Wierchomla - fot. Magdalena Bąbała

 

„Sami popatrzcie na ten stok. Jest jak droga mleczna pełna świecących gwiazd. To tu, na Wierchomli jazda na snowboardzie dała mi największą satysfakcję, niezależność i wolność. Przełamałam pewne bariery i poczułam co to znaczy dobra zabawa! Snowboard dał mi swobodę oraz możliwość robienia tego, na co mam ochotę bez żadnych ograniczeń. Stał się dla mnie źródłem szczęścia.Przed jazdą uwielbiam ubrać się w śmieszne spodnie w różową kratę oraz zwariowaną czapkę z wielkimi pomponami , ponieważ im bardziej kolorowo i zabawnie, tym swobodniej się czuję.

Wierchomla to miejsce, gdzie można rewelacyjnie spędzić czas ze znajomymi. Niezależnie od wieku można się tu zabawić i totalnie wyluzować. Wyjeżdżając na górę można podziwiać piękne widoki lub zamknąć oczy i pozwolić by słońce na przemian z wiatrem biło się o względy Twojej twarzy. Relaksujesz się, odrywasz od codzienności i czujesz powoli rosnące podniecenie na samą myśl, że będziesz tylko Ty i stok.

To nigdy się nie nudzi, za każdym wjazdem w górę uczucie jest to samo. Potem zeskakujesz na ten puszysty śnieg, poprawiasz gogle, robisz głęboki wdech, czujesz jak serce przyspiesza bieg i …suniesz. Płyniesz kołysząc się na boki, pochłaniasz otaczające Cię dźwięki i powoli zapominasz o całym świecie. Jesteś w raju, tańczysz wśród gwiazd, fruniesz wolny jak ptak! Gdy skończy się zjazd, oglądasz się za siebie i już zazdrościsz tym, którzy dopiero szykują się do swej drogi szczęścia. I znowu pragniesz być już tam by móc odnaleźć swój raj.

Wieczorem gdy usiądziesz z przyjaciółmi przy grzanym winie możesz wrócić wspomnieniami na stok. Dla mnie sezon się już skończył i nie mogę się już doczekać gdy wrócę tu za rok!

Serdecznie polecam Wierchomlę i jej mleczny stok.”

 

Za I i II miejsce przyznajemy nagrody w postaci kurtek narciarskich marki Hi-Tec

Kurtki Hi-Tec - nagrody za I i II miejsce

Kurtki Hi-Tec - nagrody za I i II miejsce

 

NAGRODY POCIESZENIA w postaci zestawów gadżetów Hi-Tec otrzymują:

Kasia Bieleń, która poleca bułgarski kurort Bansko w górach Pirin .

Agnieszka Wojtkowiak, której ulubionym kurortem narciarskim jest słowacki ośrodek Jasna-Chopok.

Małgorzata Skibińska, która zaprasza na Górę Kamieńsk.

 

Galeria nadesłanych zdjęć konkursowych

 

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Mariusz 6 marca, 2012

    Szkoda, że zrobiliście z tego konkurs fotograficzny bo zamieszczenie zdjęcia to żaden problem. Chyba chodziło o twórczość, a nie wklejenie fotki i opisanie jak to tam jest fajnie… Nie popisaliście się …

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ