Monday, March 27, 2023
Home / Kultura  / Najlepsze filmy na Walentynki

Najlepsze filmy na Walentynki

Filmy na walentynki to zestaw doskonały. Podpowiadamy pięć najciekawszych walentynkowych tytułów.

filmy na walentynki

Filmy na walentynki to zestaw doskonały. Podpowiadamy pięć najciekawszych walentynkowych tytułów / fot. Joel Overbeck / Unsplash

Filmy plus walentynki to zestaw doskonały. Można go przetestować na romantycznej randce w kinie oraz w domowych pieleszach, jako dodatek do kolacji przy świecach. W zależności od repertuaru przyda się i zakochanym, i grupie przyjaciół, którzy święto miłości wolą spędzać alternatywnie i w większym gronie. Niezdecydowanym podpowiadamy pięć najciekawszych walentynkowych tytułów

TOP 5: Filmy na Walentynki

1. „CASABLANCA”, 1942, REŻ. MICHAEL CURTIZ

 

Casablanca

„Casablanca” / fot. materiał prasowy

Są tacy, którym 14 lutego nie kojarzy się z romantycznymi uniesieniami, ale z kiczem i skrajną komercją. Żeby ten dzień uszlachetnić, warto sięgnąć po filmową klasykę. Trudno o wybór bardziej stylowy niż „Casablanca”, która regularnie pojawia się w czołówce rankingów najlepszych melodramatów w historii kina.

Ze wszystkich knajp we wszystkich miastach świata musiała wejść właśnie do mojej

– skarży się Rick Blaine na widok byłej ukochanej. Ilsa Lund znów pojawia się w jego życiu i prosi o przysługę. Wszyscy wiemy, co będzie dalej, ale i tak chcemy, by Humphrey Bogart i Ingrid Bergman zagrali to jeszcze raz.

2. „PAMIĘTNIK”, 2004, REŻ. NICK CASSAVETES

Pamiętnik

„Pamiętnik” / fot. materiał prasowy

Ci, którzy zamiast współczuć rozdzielonym kochankom, wolą oglądać historie miłosne z happy endem, mogą wybrać „Pamiętnik”. W filmie Nicka Cassavetesa znajdą wszystko, co składa się na hollywoodzką love story: parę pięknych bohaterów, ich młodzieńcze zauroczenie, rodziców przeciwnych mezaliansowi (on jest biedny; ona pochodzi z bogatej rodziny), determinację w pokonywaniu przeszkód na drodze do szczęścia i obietnicę miłości aż po grób. Całości dopełnia obecność obowiązkowej sceny pocałunku w deszczu i fakt, że od występu w tym filmie zaczęła się oszałamiająca kariera Ryana Goslinga.

3. „MIĘDZY SŁOWAMI”, 2003, REŻ. SOFIA COPPOLA

Miedzy_slowami

„Między słowami” / fot. materiał prasowy

Kino miłością stoi, a kolejni twórcy prześcigają się w serwowaniu widzom jak najbardziej romantycznych uniesień. Niektórzy szukają innych rozwiązań, proponując nam historie subtelne i nieoczywiste. Mistrzynią (nie tylko uczuciowych) niedopowiedzeń jest Sofia Coppola. W „Między słowami” pozwala dwójce samotnych postaci (grają je Scarlett Johansson i Bill Murray) spotkać się w Tokio i… No właśnie, nie do końca wiadomo, czy więź, która połączy Charlotte i Boba, to jeszcze przyjaźń czy już kochanie.

4. „LISTY DO M.”, 2011, REŻ. MITJA OKORN

„Listy do M.” / fot. materiał prasowy

„Listy do M.” / fot. materiał prasowy

Żadne zestawienie walentynkowych filmów nie może się obejść bez komedii romantycznej. Tu możliwości wyboru są nieograniczone, zwłaszcza w kinie zza Wielkiej Wody. Żeby udowodnić, że „Polacy nie gęsi”, postanowiliśmy sięgnąć po przykład z własnego podwórka. „Listy do M.” – opowieść, w której losy kilku spragnionych miłości postaci krzyżują się w okolicy świąt Bożego Narodzenia – okazały się jednym z największych hitów ostatnich lat. Niedawno na ekranach gościła druga część sercowych perypetii Doris, Mikołaja i spółki, ale my proponujemy odświeżyć sobie o niebo lepszy oryginał.

5. „FRANCES HA”, 2013, REŻ. NOAH BAUMBACH

„FRANCES HA”

„Frances Ha” / fot. materiał prasowy

Do tej pory mieliśmy na względzie preferencje zakochanych lub spragnionych miłości. Nie zapominamy jednak także o zadowolonych z życia singielkach, które na razie nie szukają drugiej połówki (ale nie rezygnują z filmów na walentynki). Jednym z najcieplejszych i najzabawniejszych portretów „samotnej kobiety w wielkim mieście” jest „Frances Ha”. Główna bohaterka komediodramatu Baumbacha, choć los nie szczędzi jej niepowodzeń (także sercowych), nigdy nie traci pogody ducha i nie rezygnuje z odrobiny szaleństwa, nad konieczność bycia w związku przedkładając realizację własnych pasji i pielęgnowanie
przyjaźni.

Zobacz też:

TOP 13. filmów o miłości, których lepiej nie oglądaj sama 

 

Materiał pochodzi z nr 1/2016.

film

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ