Saturday, April 20, 2024
Home / Kultura  / 5 kultowych love stories na Walentynki

5 kultowych love stories na Walentynki

Filmy na walentynki to zestaw doskonały. Podpowiadamy pięć najciekawszych walentynkowych tytułów.

filmy na walentynki

Filmy na walentynki to zestaw doskonały. Podpowiadamy pięć najciekawszych walentynkowych tytułów / fot. Joel Overbeck / Unsplash

Filmy plus walentynki to zestaw doskonały. Można go przetestować na romantycznej randce w kinie oraz w domowych pieleszach, jako dodatek do kolacji przy świecach. W zależności od repertuaru przyda się i zakochanym, i grupie przyjaciół, którzy święto miłości wolą spędzać alternatywnie i w większym gronie. Niezdecydowanym podpowiadamy pięć najciekawszych walentynkowych tytułów

 

TOP 5: Filmy na Walentynki

 

1. „Casablanca”, 1942, Reż. Michael Curtiz

 

Casablanca

„Casablanca” / fot. materiał prasowy

Są tacy, którym 14 lutego nie kojarzy się z romantycznymi uniesieniami, ale z kiczem i skrajną komercją. Żeby ten dzień uszlachetnić, warto sięgnąć po filmową klasykę. Trudno o wybór bardziej stylowy niż „Casablanca”, która regularnie pojawia się w czołówce rankingów najlepszych melodramatów w historii kina.

Ze wszystkich knajp we wszystkich miastach świata musiała wejść właśnie do mojej

– skarży się Rick Blaine na widok byłej ukochanej. Ilsa Lund znów pojawia się w jego życiu i prosi o przysługę. Wszyscy wiemy, co będzie dalej, ale i tak chcemy, by Humphrey Bogart i Ingrid Bergman zagrali to jeszcze raz.

 

2. „Pamiętnik”, 2004, Reż. Nick Cassavetes

 

Pamiętnik

„Pamiętnik” / fot. materiał prasowy

Ci, którzy zamiast współczuć rozdzielonym kochankom, wolą oglądać historie miłosne z happy endem, mogą wybrać „Pamiętnik”. W filmie Nicka Cassavetesa znajdą wszystko, co składa się na hollywoodzką love story: parę pięknych bohaterów, ich młodzieńcze zauroczenie, rodziców przeciwnych mezaliansowi (on jest biedny; ona pochodzi z bogatej rodziny), determinację w pokonywaniu przeszkód na drodze do szczęścia i obietnicę miłości aż po grób. Całości dopełnia obecność obowiązkowej sceny pocałunku w deszczu i fakt, że od występu w tym filmie zaczęła się oszałamiająca kariera Ryana Goslinga.

 

3. „Między słowami”, 2003, Reż. Sofia Coppola

 

Miedzy_slowami

„Między słowami” / fot. materiał prasowy

Kino miłością stoi, a kolejni twórcy prześcigają się w serwowaniu widzom jak najbardziej romantycznych uniesień. Niektórzy szukają innych rozwiązań, proponując nam historie subtelne i nieoczywiste. Mistrzynią (nie tylko uczuciowych) niedopowiedzeń jest Sofia Coppola. W „Między słowami” pozwala dwójce samotnych postaci (grają je Scarlett Johansson i Bill Murray) spotkać się w Tokio i… No właśnie, nie do końca wiadomo, czy więź, która połączy Charlotte i Boba, to jeszcze przyjaźń czy już kochanie.

 

Może też cię zainteresuje:
Elvis, mąż Priscilli

 

4. „Listy do M.”, 2011, Reż. Mitja Okorn

 

Roma_Gasiorowska

Obok znakomitych ról w ważnych dla polskiej kinomatografi filmach Roma Gąsiorowska ma też rolę w komedii „Listy do M”/ fot. materiały prasowe

Żadne zestawienie walentynkowych filmów nie może się obejść bez komedii romantycznej. Tu możliwości wyboru są nieograniczone, zwłaszcza w kinie zza Wielkiej Wody. Żeby udowodnić, że „Polacy nie gęsi”, postanowiliśmy sięgnąć po przykład z własnego podwórka. „Listy do M.” – opowieść, w której losy kilku spragnionych miłości postaci krzyżują się w okolicy świąt Bożego Narodzenia – okazały się jednym z największych hitów ostatnich lat. Niedawno na ekranach gościła druga część sercowych perypetii Doris, Mikołaja i spółki, ale my proponujemy odświeżyć sobie o niebo lepszy oryginał.

 

5. „Frances Ha”, 2013, Reż. Noah Baumbach

 

„FRANCES HA”

„Frances Ha” / fot. materiał prasowy

Do tej pory mieliśmy na względzie preferencje zakochanych lub spragnionych miłości. Nie zapominamy jednak także o zadowolonych z życia singielkach, które na razie nie szukają drugiej połówki (ale nie rezygnują z filmów na walentynki). Jednym z najcieplejszych i najzabawniejszych portretów „samotnej kobiety w wielkim mieście” jest „Frances Ha”. Główna bohaterka komediodramatu Baumbacha, choć los nie szczędzi jej niepowodzeń (także sercowych), nigdy nie traci pogody ducha i nie rezygnuje z odrobiny szaleństwa, nad konieczność bycia w związku przedkładając realizację własnych pasji i pielęgnowanie przyjaźni.

 

Może też cię zaintryguje:
Pikantne momenty – 8 propozycji filmów i seriali, z których dowiesz się o seksie więcej niż myślisz

 

 

 

Materiał pochodzi z nr 1/2016.

film

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ