Najlepsze filmy erotyczno-psychologiczne (Netflix, HBO Max i inne) – ranking
Najlepsze filmy erotyczno-psychologiczne na HBO Max i Netflix – ranking

Kadr z serialu „Obsesja”, Anna Barton (Charlie Murphy), & William Farrow (Richard Armitage) / fot. materiały prasowe Netfliksa
Seriale i filmy erotyczno-psychologiczne na HBO Max, Netflix i innych platformach streamingowych cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród kobiet. W przeciwieństwie do prostych fabularnie filmów porno, erotyczne thrillery czy psychologiczne romanse mają o wiele więcej do zaoferowania. W przypadku tych drugich to nie seks jest najważniejszy, ale mroczne okoliczności, niebezpieczne intrygi, obsesje i tajemnice. Wielowątkowe historie i skomplikowane portrety psychologiczne bohaterów połączone z erotyką i romansem tworzą mieszankę, na którą nie sposób się nie skusić
Skąd wiedzieć, który film lub serial faktycznie warty jest polecenia? Sprawdziłyśmy, co polecają twórcy rankingów: filmy erotyczno-psychologiczne HBO Max, Netflix i inne, a następnie zebrałyśmy w jednym miejscu najlepsze pozycje.
Filmy erotyczno-psychologiczne, erotyczne i romantyczno-erotyczne – jakie są różnice?
Film romantyczno-erotyczny ma na ogół prostą fabułę – opowiada historię romantycznej miłości. Sceny erotyczne są zazwyczaj zmysłowe, pełne pożądania i głębokich emocji między kochankami. Seks nie jest tylko fizycznym zbliżeniem, ale wyrażeniem uczuć do drugiej połówki. Filmy i seriale romantyczno-erotyczne mogą powodować rumieńce na twarzy i przyspieszone bicie serca, ale często skłaniają też do refleksji i dają możliwość utożsamienia się z bohaterami. Przykładowe pozycje romantyczno-erotyczne to komedia „SexStory” Elizabeth Meriwether na Netflixie lub dramat „Love” Gaspara Noé dostępny na HBO Max.
Z kolei film erotyczny skupia się przede wszystkim na relacji seksualnej partnerów. Może mieć mniej lub bardziej skomplikowaną fabułę, jednak w głównej mierze chodzi po prostu o seks. Przeżycia i traumy bohaterów nie są istotne – są pomijane lub poświęca się im mało uwagi. W miłosnych intrygach ważną rolę odgrywa napięcie, pikanteria i pożądanie. Do takich produkcji należy m. in. seriale „Valeria” czy „Sex/Life” do obejrzenia na platformie Netflix.

Kadr z serialu „Life/Sex” / fot. materiały prasowe NETFLIX © 2021
Najwięcej zaangażowania i skupienia wymaga film erotyczno-psychologiczny, gdyż jego fabuła jest zazwyczaj skomplikowana i wielowątkowa. Obsesje, zdrady, intrygi, a nawet przestępstwa są charakterystyczne dla tego gatunku. Erotyczne thrillery dostarczają nie tylko ciekawych historii, złożonych portretów psychologicznych bohaterów, ale także obfitujących w mrok scen seksu, pożądań i namiętności. Wybór jest spory – od „50 twarzy Greya”, przez „Nagi instynkt”, aż po miniserial „Obsesja”.
Zobacz także: On, ona i ten trzeci. Kochanek Lady Chatterley. Film, powieść i skandal

Dakota Johnson i Jamie Dornan w filmie „Nowe oblicze Greya” / fot. materiały prasowe
Dobry film erotyczny dla kobiet – gdzie obejrzeć?
Każda platforma streamingowa ma w swojej ofercie przynajmniej jeden dobry film romantyczny/erotyczny dla kobiet. Oto kilka przykładów:
Filmy erotyczno-psychologiczne na platformach streamingowych:
- Film erotyczny dla kobiet na Netflix: „Miłość dla dorosłych”, „Miłość i inne używki”
- Erotyczna oferta HBO Max: „Euforia”, „Pani Fletcher”
- Intrygi i romanse na Disney+: „Pam&Tommy”, „Nauczycielka”
- Najlepszy film erotyczny dla kobiet na Amazon Prime Video: „Kochanek”, „Doskonały rewanż”
- Romantyzm w AppleTV+: „To tylko seks”, „Narodziny gwiazdy”
Sprawdź również: Top 5: najlepsze filmy na lato
Ranking: filmy erotyczno-psychologiczne na Netflix, HBO Max i innych platformach streamingowych – TOP 5
1. „Oczy szeroko zamknięte”
Absolutny klasyk, który pojawia się w każdym zestawieniu. Thriller erotyczny w reżyserii Stanleya Kubricka z 1999 roku opowiada historię małżeństwa Billa (Tom Cruise) i Alice (Nicole Kidman). Należą do nowojorskiej elity i wiodą z pozoru szczęśliwe życie. Pewnego wieczoru między małżonkami dochodzi do kłótni. Bill wychodzi z domu i trafia do tajemniczego miejsca, w którym bierze udział w erotycznym rytuale. Mężczyzna nie jest świadomy niebezpieczeństwa, jaki mu grozi.
2. „Lektor”
Film z 2008 roku w reżyserii Stephena Daldry’ego, zdobywca Oscara, a także 7 innych nagród. Berlin, rok 1958. Nastoletni Michael (David Kross) zakochuje się w dużo starszej od siebie kobiecie, Hannie (Kate Winslet). Nawiązują płomienny romans, który trwa całe lato. Po latach kochankowie będą musieli zmierzyć się z przeszłością Hanny, oskarżonej o zbrodnie nazistowskie.
Przeczytaj koniecznie: Filmy i seriale z Kate Winslet – w jakich rolach występowała?
3. „Obsesja”
Miniserial (2023) dostępny na platformie Netflix. Szanowany londyński chirurg, William (Richard Armitage) wraz z żoną poznają narzeczoną syna, czyli Annę Barton (Charlie Murphy). Między lekarzem a Anną szybko dochodzi do zbliżenia. William uzależnia się od wybranki syna i pragnie być z nią za wszelką cenę.
4. „Niewierna”
Dramat w reżyserii Adriana Lyne’a miał swoją premierę w 2002 roku. Również tym razem jest to opowieść o pewnym małżeństwie. Connie (Diane Lane), znudzona rutyną małżeńskiego życia, wdaje się w romans z młodszym od siebie Francuzem (Olivier Martinez). Przypadkowe spotkanie, które zmienia się w pełny pożądania romans. W końcu mąż Connie (Richard Gere) przyłapuje ją na kłamstwach. To, co pewne po obejrzeniu tego filmu, to – niewierność nigdy nie kończy się dobrze.
5. „Nimfomanka”
Kolejny klasyk – tym razem jest to film z 2013 roku w reżyserii Larsa von Triera. Nimfomanka opowiada o swoich erotycznych doznaniach mężczyźnie, który ją uratował. Uzależniona od seksu kobieta używa zbliżenia dla odreagowania stresu i problemów. W ten sposób próbuje poradzić sobie z traumą i cierpieniem.
Może cię zainteresować: 15 bohaterek filmów i seriali, które kochamy za „womenpower”