Friday, October 4, 2024
Home / PARTNER MK  / Najczęstsze operacje chirurgii plastycznej

Najczęstsze operacje chirurgii plastycznej

Nie musimy z pokorą przyjmować wszystkiego, czym obdarzyła nas natura

Operacja na odstające uszy chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna proponuje między innymi korektę odstających małżowin usznych / fot. Natasaadzic, Getty Images Pro

Chirurgia plastyczna jest jedną z dziedzin medycyny, która cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Ogromny postęp medyczny, który nastąpił w ostatnich latach sprawił, że wachlarz zabiegów oferowanych przez chirurgów plastycznych stale powiększa się pozwalając na korygowanie defektów całego ciała oraz niwelowanie oznak starzenia się organizmu. Mimo tak ogromnej różnorodności i dużego dostępu do najróżniejszych technik operacyjnych od kilku lat widoczny jest trend na kilka konkretnych procedur z zakresu chirurgii plastycznej. Jakie są najpopularniejsze operacje z tej dziedziny, jak przebiegają i na jakie defekty estetyczne są one rozwiązaniem, dowiesz się czytając poniższy artykuł

 

Korekta odstających uszu

Korekta uszu to małoinwazyjny zabieg poprawy wyglądu lub rekonstrukcji małżowiny usznej. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia pacjenta. Jest to zabieg czysto estetyczny, dlatego nie istnieją konkretne wskazania do jego wykonania. Głównym kryterium są osobiste odczucia pacjenta, który czuje się źle ze zbyt dużymi lub odstającymi uszami. Przyjmuje się, że wiekiem granicznym, po przekroczeniu którego można planować korekcję uszu, jest szósty rok życia, kiedy to chrząstka jest już w pełni ukształtowana, a wygląd ucha nie zmienia się tak dynamicznie, jak wcześniej. Pod linkiem znajdziesz cennik za zabieg korekcji odstających uszu, który może być wykonywany na obu uszach, lub na jednym uchu w przypadku asymetrii.

Przebieg zabiegu oraz zalecenia pooperacyjne

Zabieg tego typu trwa z reguły od 1 do 1,5 godziny, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Do znieczulenia miejscowego obszaru operacyjnego stosuje się lidokainę oraz adrenalinę w formie zastrzyku, dzięki czemu pacjent jest w pełni świadomy jednak nie odczuwa bólu. Operacja polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia tuż za uchem a następnie wymodelowania chrząstki, tak by nadać jej wymarzony przez pacjenta kształt.

Szwy stosowane podczas korekcji uszu są zdejmowane zazwyczaj po około 7 -14 dniach od zabiegu. Pierwsze dni wymagają od pacjenta zwracania szczególnej uwagi na okolicę ucha i noszenie dużego opatrunku z opaska elastyczną. Ważne jest jak najrzadsze dotykanie uszu, ograniczenie rozmów przez telefon oraz nienoszenie okularów i ozdób, mogących dotykać ucha. Przez kolejne 4 tygodnie wskazane jest noszenie specjalnej opaski, która zabezpieczy ucho przed odkształceniem się. W pierwszych chwilach po operacji konieczne może również okazać się przyjmowanie łagodnych leków przeciwbólowych  z uwagi na obrzęk i ból w okolicach operowanej małżowiny. Dolegliwości te powinny ustąpić w przeciągu kilku dni. Należy także zrezygnować z wysiłku fizycznego przez okres minimum 1 miesiąca.

Zabieg na opadające powieki

Fot. Puhhha, Getty Images Pro

Korekta opadających powiek

Kolejną niezwykle popularną operacją z zakresu chirurgii plastycznej jest korekta opadających powiek. Proces ten, związany ze starzeniem się skóry, polega na jej wiotczeniu i rozciąganiu, co prowadzi do przesłonięcia źrenic. Opadająca powieka znacząco postarza wygląd, dlatego jest jednym z częściej operowanych defektów twarzy, zarówno u kobiet jak i mężczyzn w przedziale wiekowym 40 – 60 lat. Opadająca powieka nie jest jednak jedynie defektem kosmetycznym, bowiem przesłonięta nadmiarem skóry źrenica stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa, znacznie ograniczając pole widzenia. Pacjenci uskarżający się na występowanie tego defektu mogą mieć zatem problemy z prowadzeniem auta czy czytaniem książek. Jak  w artykule korekta opadających powiek tłumaczy lekarz z gabinetu Derm-Estetyka, wczesna interwencja pozwoli na uniknięcie problemów z ograniczonym polem widzenia.

Przebieg zabiegu oraz zalecenia pooperacyjne

Zabieg korekcji opadających powiek wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z użyciem lidokainy oraz adrenaliny, wstrzykiwanej podskórnie. Zabieg trwa od 1 do 1,5 godziny i jest na tyle bezpieczny, że pacjent nie wymaga obserwacji pozabiegowej. Typowa operacja korekcji opadających powiek polega na wykonaniu nacięcia w naturalnym załamaniu górnej powieki, tak by wychodziło ono poza kąt oka i było zlokalizowane w obrębie zmarszczek ocznych. Następnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry powieki oraz zszycie cięcia przy użyciu niezwykle cienkich nici. Po zabiegu przez około 7 – 14 dni może występować zasinienie i obrzęk powiek, które ustąpią samoistnie.

Szwy usuwa się zazwyczaj po około 7 dniach. W związku z wystąpieniem zasinienia i bólu pooperacyjnego może wystąpić konieczność zażywania łagodnych środków przeciwbólowych przez pierwsze dni po zabiegu. W przypadku kobiet zaleca się rezygnację z makijażu przez około 10 dni, a następnie ograniczenie go do niezbędnego minimum przez jeszcze kilka tygodni. Ważne jest również korzystanie przez kilka tygodni z okularów przeciwsłonecznych, by niepotrzebnie nie napinać okolicy oczu podczas przebywania na słońcu.

alt: Przed i po zabiegu na worki pod oczami

Fot. Zdravinjo, Getty Images

Zabiegi chirurgii plastycznej na worki pod oczami

Zabiegi korekcji worków pod oczami to ostatni z prezentowanych przez nas zabiegów chirurgii plastycznej. Powstawanie nieestetycznych poduszek związane jest zazwyczaj ze starzeniem się skóry, kiedy to staje się ona luźna, marszczy się i opada. Zaczyna się tworzyć swego rodzaju kieszonka, w którą przemieszcza się tłuszcz z oczodołów, a całość zaczyna przypominać worki. Twarz osoby borykającej się z workami pod oczami wygląda na niezwykle zmęczoną i dużo starszą niż w rzeczywistości. Co ciekawe, defekt ten równie często występuje u kobiet jak i u mężczyzn, jednak to panie są częstszymi bywalczyniami klinik chirurgii estetycznej.

Problem worków pod oczami dotyczy Ciebie? Przeczytaj artykuł, gdzie dowiesz się jak wygląda zabieg na worki pod oczami oraz jakie są przeciwwskazania do jego wykonania.

Przebieg zabiegu oraz zalecenia pooperacyjne

Podobnie jak korekcja opadających powiek zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1 – 1,5 godziny. Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach do znieczulenia używa się lidokainy oraz adrenaliny podawanych podskórnie w formie zastrzyku. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia w dolnej powiece tuż pod linią dolnych rzęs, a następnie wycięciu nagromadzonej skóry wraz z tkanką tłuszczową i przylegającym do nich mięśniem. Następnie skóra zostaje odpowiednio napięta i zszyta, tak by blizna z czasem stała się praktycznie niewidoczna. Tuż po operacji może wystąpić spore zasinienie i obrzęk, które znikną po kilku dniach. Jeśli wystąpią dolegliwości bólowe, to przez pierwsze dni po operacji można wspomagać się łagodnymi środkami przeciwbólowymi.

Szwy w tym przypadku również zdejmowane są po około 7 dniach od zabiegu. Do tego czasu należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego oraz schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem jest jak najczęstsze noszenie ciemnych okularów, chroniących oko przed światłem przez około miesiąc od zabiegu.

Chirurgia plastyczna to dziedzina, które daje nam ogromne możliwości niwelowania defektów wyglądu, znacznie wpływających na nasze codzienne życie. Dzięki niewielkim i nieskomplikowanym operacjom jesteśmy w stanie pozbyć się dręczących nas problemów i kompleksów oraz przywrócić pewność siebie, tak ważną w dzisiejszym świecie.

Tekst: Marlena Kaszuba
Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ