Sunday, December 8, 2024
Home / PARTNER MK  / Najczęstsze choroby oczu u kobiet: co o nich wiesz?

Najczęstsze choroby oczu u kobiet: co o nich wiesz?

Na co jesteś bardziej narażona?

zdrowe oczy

Wielogodzinne patrzenie w komputer nie służy oczom / fot. materiały prasowe

Chociaż różne wady i choroby oczu dotykają obecnie coraz większego odsetka społeczeństwa, mamy też prężnie rozwijająca się medycynę. Techniki laserowego leczenia okulistycznego są coraz doskonalsze. Korekcja wad wzroku stała się również mniej kłopotliwa, a to dzięki wynalezieniu szkieł kontaktowych, czy choćby okularów progresywnych. Okazuje się, że niektóre choroby oczu występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Zobaczmy, jakie

 

Zaćma (katarakta)

Zaćma powstaje na skutek postępującego mętnienia soczewki oka, co utrudnia przedostawanie się promieni świetlnych do siatkówki. Najczęściej jest wynikiem starzenia się organizmu, czasem jednak bywa wadą wrodzoną (czynnik genetyczny lub uszkodzenie płodu w łonie matki). Może też powstać po urazie gałki ocznej lub z powodu pracy w warunkach szkodliwych. Stany zapalne oka (zapalenie rogówki, twardówki lub błony naczyniowej), przyjmowanie niektórych leków, przewlekłe choroby (np. cukrzyca, niedoczynność przytarczyc, atopowe zapalenie skóry) oraz kontakt oczu z chemikaliami zalicza się do głównych czynników ryzyka. Choroba rozwija się powoli, ale nie można jej zatrzymać. Obraz stopniowo staje się coraz mniej wyraźny i nie daje się skorygować szkłami korekcyjnymi. Wraz z upływem czasu lepiej widać w cieniu i o zmierzchu, później obraz staje się coraz bardziej zamglony, aż – gdy soczewka zmętnieje całkowicie – zanika zupełnie. Przywrócenie wzroku jest możliwe tylko operacyjnie – lekarz usuwa mętną soczewkę i w jej miejsce wszczepia sztuczną.

Jaskra

Jaskra polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego, co może zakończyć się utratą wzroku.

 

Spowodowana jest zbyt wysokim ciśnieniem śródgałkowym oka, które wywołane jest nadmierną produkcją cieczy wodnistej lub zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Choroba rozwija się najczęściej u osób powyżej 35. roku życia. Może mieć podłoże genetyczne lub powstawać z powodu zmian w naczyniach, spowodowanych przez miażdżycę lub cukrzycę. Wśród czynników ryzyka wymienia się: nadciśnienie tętnicze, migreny, krótkowzroczność oraz stres. Objawy choroby pojawiają się stopniowo. Należą do nich: „mroczki” lub jasne obwódki wokół źródeł światła, ból oczu i głowy, pogorszenie i zawężenie pola widzenia. Choroby nie można wyleczyć, jednak można ją spowolnić i zatrzymać. Jeszcze do niedawna stosowano w tym celu specjalne krople do oczu, które zmniejszały wytwarzanie cieczy wodnistej i zwiększały jej odpływ. Nie zawsze jednak były skuteczne. W chwili obecnej ciśnienie w oku zmniejsza się laserowo, poprzez poszerzanie otworów odpływowych płynu lub wykonując otworki w tęczówce oka.

Prezbiopia (Starczowzroczność)

W wyniku starzenia się organizmu soczewka oka stopniowo traci swoją elastyczność, upośledzając zdolność akomodacji. Przedmioty bliższe tracą na ostrości, natomiast dalsze stają się bardziej wyraźne. Leczenie polega na noszeniu odpowiednio dobranych okularów. Osoby, które wcześniej używały szkieł korekcyjnych, w momencie pojawienia się starczowzroczności powinny zamiennie posługiwać się dwiema parami okularów. Można jednak zaopatrzyć się w soczewki progresywne, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa objawia się zamazanym obrazem, w którym pojawiają się „paprochy”. Choroba ta należy do najczęstszych powikłań cukrzycy. Mogą też jej sprzyjać ciąża, okres dojrzewania i operacja zaćmy. Schorzenie polega na uszkodzeniu najpierw naczyń włosowatych, a następnie receptorów i włókien nerwowych siatkówki. Tworzą się wybroczyny i obrzęki, ponieważ osłabione ściany naczyń krwionośnych przepuszczają krew. Dodatkowo, zmienione chorobowo naczynia nie dostarczają siatkówce wystarczającej ilości składników odżywczych. Czasem dochodzi również do rozwarstwienia siatkówki (warstwa nerwowo-czuciowa siatkówki oddziela się od warstwy barwnikowej). Leczenie polega na fotokoagulacji laserowej, czyli usuwaniu nieprawidłowych naczyń, co chroni siatkówkę przed rozprzestrzenianiem się zmian, jednak choroby nie da się wyleczyć całkowicie. Czasem dochodzi do nieodwracalnej utraty wzroku.

Zbadaj swój wzrok on-line

Wzrok należy do jednego z najważniejszych zmysłów, umożliwiających komunikację z otoczeniem. Jest niezwykle czuły i wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Dlatego należy mu się szczególna dbałość i troska z naszej strony. Trzeba zachowywać odpowiednią higienę oczu oraz przynajmniej raz do roku badać swój wzrok u specjalisty. Na stronie https://czasnawzrok.pl/test/ można przetestować swój wzrok, nie wychodząc z domu.

 

źródło: Partner MK
Oceń artykuł
2 Comments
  • atari breakout 1 października, 2019

    Thank you for providing information about eye diseases in women. I really need such information.

  • Timka 17 października, 2019

    Sama miałam problem z bólem oczu . Okazało się, ze jest to wina tego, ze pracuję przed komputerem w nieodpowiednich okularach. Wcześniej myślałam, ze po prostu boli mnie głowa, a okazało się, ze bolała mnie głowa z powodu niedopasowanych szkieł. Polecam szczególnie szkła z antyrefleksem. Eliminują odbłyski swiatła i dzięki temu praca jest wygodnieijsza.

    Szkła takie tanie nie są ale warto skorzystać z promocji w Trendy Opticians https://trendyopticians.pl

    Obecnie przy zakupie oprawek jest tam promocja na takie szkła za 1 zł.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ