Najciekawsze arboreta w Polsce
Chcielibyście spędzić czas na łonie natury, jednak niekoniecznie w parku? Zatem co powiecie na arboretum?
Chcielibyście spędzić czas na łonie natury, jednak niekoniecznie w parku? Zatem co powiecie na arboretum? To specyficzny rodzaj ogrodu botanicznego, ponieważ jego główną atrakcją są drzewa i krzewy. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z ścieżek zdrowia, szlaków dydaktycznych, czy też placów zabawach dla najmłodszych.
Arboretum w Powsinie
Ogród ten charakteryzuje się roślinami z wielu różnych stref klimatycznych i łącznie rośnie w nim około 1900 gatunków. W pierwszej części ogrodu znajdują się głownie drzewa i krzewy iglaste, a także rośliny wrzosowate. Drzewa i krzewy zostały dobrane pod kątem ich wzrostu, co przekłada się na niezwykle uporządkowany widok. Znajdziemy tu także takie okazy jak: metasekwoja chińska czy wiele odmian cisów, jałowca płożącego, cyprysików i innych. W drugiej części arboretum znajdziemy rośliny drzewiaste z rodziny wrzosowatych. Są to głownie różne odmiany azalii, wrzosy i inne mniej znane gatunki. Jedną z największych atrakcji tego ogrodu jest pokaźna kolekcja gatunków i odmian magnolii. Ciekawostką jest, że w tym ogrodzie znajduje się tak zwane drzewo Franklina, niezwykle piękne zwłaszcza jesienią. Pochodzi ono z stanu Gorgia w USA i jest bardzo rzadkie. Ogród jest obecnie otwarty 7 dni w tygodniu, od godziny 10 do 18. Ceny biletów są bardzo przystępne.
Miejsce: Warszawa, Ursynów
Arboretum w Kórniku
Znajduje się tu jedno z największych w Europie Środkowo-Wschodniej arboretów. Początki istnienia ogrodu szacuje się na XIX wiek, kiedy był tu tworzony park w stylu włoskim, a następnie francuskim. Znajduje się tutaj oszołamiająca liczba- około 3,5 tysiąca- odmian i gatunków roślin. Przekłada się to na bardzo malownicze widoki. Jedną z największych atrakcji są lipy, które mają około 300 lat. Dodatkowo jednym z elementów ogrodu jest sam zamek w Kórniku, którego warto odwiedzić. Jego początki datuję się na epokę średniowiecza, stąd stanowi on swoistego rodzaju lekcję historii w cudownej plenerii. Obecnie w Zamku znajduje się ekspozycja muzealna o dużej kolekcji prezentowanych przedmiotów. Wracając do samego arboretum, szczególne miejsce zajmują w nim brzozy, topole oraz drzewa i krzewy iglaste. Szczególnie mogą zachwycić nas okazy drzew zwanych czarnymi orzechami, liczącymi sobie od 120 do 150 lat. Tak więc w Kórniku możemy połączyć odkrywanie historii z podziwianiem piękna natury. Obecnie godziny otwarcia to 10 do 19, a miedzy lipcem a wrześniem do 18. Mogę jeszcze dodać, że istnieje możliwość odbycia sesji fotograficznej dla młodej pary, co zapewne będzie stanowiło wyjątkową pamiątkę.
Miejsce: Kórnik, Wielkopolska
Arboretum Bramy Morawskiej
Znajduje się ono w Lesie Obora i ma powierzchnię około 162 ha. W tym ogrodzie, który zarazem pełni funkcje leśnego korytarza ekologicznego, można podziwiać wiele ciekawych gatunków roślin, w tym gatunki chronione. Dodatkowo na zwiedzających czekają dwie ścieżki dydaktyczne: jedna o tematyce dendrologicznej i druga o tematyce ekologicznej. Dodatkową atrakcją będzie zapewne ścieżka zdrowia. Dla rodzin z dziećmi miłym dodatkiem jest mini zoo, czy też plac zabaw dla najmłodszych oraz możliwość biwakowania. Należy jednak pamiętać iż w poniedziałki mini zoo jest nieczynne. Godziny otwarcia ogrodu w sezonie letnim to 10 – 18 i co ważne wstęp zarówno do mini zoo, jak i do arboretum jest zupełnie bezpłatny. Z ciekawostek warto odnotować, że w wyniku pełnienia funkcji korytarza ekologicznego będącego szlakiem migracji wielu gatunków z południowych i południowo – wschodnich rejonów Europy. Będzie on idealnym miejscem wycieczek z dziećmi.
Miejsce: Racibórz