Saturday, May 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Nadpotliwość – jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Nadpotliwość – jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Czym się ratować?

Kobieta walcząca z nadmierną potliwością przy pomocy antyperspirantu

Kobieta walcząca z nadmierną potliwością / fot. Fotolia

U niektórych osób dochodzi do ciągłego pocenia się w obrębie pach, dłoni czy stóp. Fachowo stan ten określa się jako miejscową nadpotliwość. Produkcja potu może być zwiększona z powodu czynników zewnętrznych, takich jak upał, stres czy strach. Nadmierna potliwość może być źródłem stałego dyskomfortu w naszym życiu i w dłuższej perspektywie negatywnie wpływać na relacje społeczne i poczucie pewności siebie. W sposób szczególny problem ten daje o sobie znać w okresie letnim. Poza oddziaływaniem społecznym wzmożone wytwarzanie potu może być też przyczyną chorób skóry. Na przykład, w narażonych na wilgoć okolicach obserwuje się zwiększone występowanie zakażeń grzybiczych czy też przewlekłe reakcje zapalne

Kiedy zdecydować się na zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Pocenie się jest regulowane bez udziału naszej woli tak jak ciśnienie krwi, trawienie czy rytm serca. W przypadku łagodnego pocenia się często pomagają proste metody, takie jak dobranie rodzaju odzieży, unikanie kawy i alkoholu, ćwiczenia relaksacyjne lub kąpiele. Można stosować także herbatę z szałwii lub niektóre leki, jak chlorek glinu. W przypadku najbardziej nasilonej nadpotliwości można z powodzeniem stosować toksynę botulinową. W tym celu substancję aktywną wstrzykuje się bardzo cienkimi igłami w dany obszar skóry. Redukuje to produkcję potu w ostrzykniętych gruczołach potowych. Nie ma to wpływu na inne funkcje nerwowe, takie jak czucie lub dotyk. Toksyna botulinowa od wielu lat używana jest z powodzeniem w medycynie. Poza leczeniem nadpotliwości stosowana jest również w przypadku niektórych schorzeń neurologicznych, takich jak kurczowy kręcz szyi i inne zaburzenia ruchowe.

Przebieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Leczenie miejscowej nadpotliwości toksyną botulinową przeprowadzane jest ambulatoryjnie. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest bezpośrednio w skórę danej okolicy, którą wcześniej znieczulamy. Zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym i od razu po nim można opuścić gabinet, bez ograniczeń w codziennych aktywnościach.

Efekty leczenia

Od drugiego dnia po zabiegu są odczuwalne pierwsze efekty leczenia.

Toksyna botulinowa zmniejsza produkcję potu.

W następnych dniach pocenie się będzie stopniowo coraz słabsze. Wraz z mniejszym poceniem się ustąpi także ewentualny nieprzyjemny zapach. Czas utrzymywania się działania leku jest u każdej osoby indywidualny. Efekt utrzymuje się 6 do 12 miesięcy, ale czas ten może wynosić nawet 18 miesięcy.

Przeciwwskazania

W pierwszych godzinach po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej należy unikać wysiłku fizycznego. W przypadku iniekcji w obrębie dłoni lub pach należy unikać podnoszenia ciężarów, nie prowadzić przez kilka godzin samochodu i nie przeciążać rąk w inny sposób.
Należy również pamiętać, że jak każdy zabieg medycyny estetycznej, tak i ten wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Wszystkie informacje można otrzymać w czasie konsultacji z lekarzem.

Informacje o ekspertce

Doktor Lidia Majewska

Lidia Majewska / fot. Edyta Potrząsaj

Dr Lidia Majewska – certyfikowana lekarka medycyny estetycznej, absolwentka Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz studiów podyplomowych Medycyna estetyczna i kosmetologia dla lekarzy w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia, jak również Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie. Wykładowczyni przedmiotu Medycyna estetyczna w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia na kierunku Medycyna estetyczna i kosmetologia dla lekarzy.
Jej ideą jest świadomy antiaging, w którym małoinwazyjne zabiegi, oparte na metodach biologicznych, pozwalają na holistyczną poprawę kondycji skóry, delikatną zmianę wyglądu i podkreślenie urody. Bez przerysowania, nadmiaru i sztuczności. Wierzy, że estetyka przejawia się w harmonii i subtelności rezultatów. Właścicielka ESME Clinic.

Oceń artykuł
6 komentarzy
 • Alicja 3 października, 2018

  W Krakowie polecamy siebie:)

 • Kaśka 19 lipca, 2019

  Serio nie ma innych dobrych metod na zatrzymanie pocenia niż ten botoks? Szukam jakiegoś dobrego rozwiażania na pocenie twarzy, ale nie kosztownego i bolesnego. Ktoś coś wie na ten temat?

 • gosia 25 września, 2019

  Hej Kaśka, poczytaj sobie o jonoforezie przeciw poceniu, np firma ktora wyrabia electro antiperspirant oferuje leczenie nie tylko dłoni czy stóp za pomocą tego sprzetu, ale i twarzy. Cena nie jest wysoka.

 • Kaśka 30 września, 2019

  Hej gosia dzięki, cały czas sprawdzałąm czy ktoś odpowiedział 🙂 nie znam jeszcze tego electro antiperspirantu, ale chetnie o nim poczytam, może go właśnie kupię.

 • 카지노 14 stycznia, 2020

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: miastokobiet.pl/nadpotliwosc-toksyna-botulinowa/ […]

  • Daniel 21 stycznia, 2020

   polecam sobie wstrzyknąć do środka mózgu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ