Monday, July 22, 2024
Home / Kultura  / Nadchodzi dobre granie

Nadchodzi dobre granie

13 sierpnia na stadionie Korony w Krakowie będzie się działo!

Męskie Granie

Na scenie Męskiego Grania od kilku lat występują także kobiety / fot. materiały prasowe

Sześć lat temu ruszyli w trasę koncertową po całej Polsce, aby zaprezentować twórcze oblicze rodzimej sceny muzycznej. Eksperymentują tak do dziś, 13 sierpnia kolejna odsłona Męskiego Grania odwiedzi Kraków. Poza członkami męskiej orkiestry, której szeregi w tym roku zasilili Dawid Podsiadło, Organek i O.S.T.R., na scenie wystąpią utalentowane kobiety. Od kilku edycji trasa Męskiego Grania nie jest już tylko „męska” 

Męskie Granie

Na scenie Męskiego Grania od kilku lat występują także kobiety / fot. materiały prasowe

Trasa koncertowa Męskiego Grania związana jest z marką Żywiec, która w 2010 roku zapoczątkowała projekt. Przez ostatnie lata inicjatywa ta wyrosła jednak znacznie bardziej poza promocyjne działania marki. Stała się cyklicznym wydarzeniem w największych polskich miastach, które corocznie przyciąga fanów alternatywnej muzyki.

Początkowo Męskie Granie było typowo „męskim” przedsięwzięciem. Dyrektorem artystycznym dwóch pierwszych edycji został Wojciech Waglewski, który na sceny trasy koncertowej zaprosił takich artystów jak: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Lech Janerka czy Maciej Maleńczuk. Pierwszą edycję promował singiel „Wszyscy muzycy to wojownicy”, z kolei drugą utwór pod tytułem „Kobiety nam wybaczą”.

Męskie Granie

Koncerty Męskiego Grania przyciągają fanów niebanalnych brzmień / fot. materiały prasowe

Kobiety wybaczyły – podczas trzeciej edycji Męskiego Grania w 2012 roku dyrektor artystyczną projektu została Katarzyna Nosowska. Na scenach, oprócz muzyków takich jak: Marek Dyjak, Czesław Mozil i Tymon Tymański, pojawiły się artystki: Monika Brodka, Julia Marcell i Iza Kowalewska. W następnych latach wystąpiły także między innymi: Mela Koteluk, Maria Peszek, Grażyna Łobaszewska i Stanisława Celińska.

Od 2013 roku organizatorzy trasy stawiają głównie na młodych, utalentowanych twórców polskiego rynku muzycznego. Łączenie różnych stylów, zacieranie granic między pokoleniami artystów i niebanalne brzmienia – to cechy charakterystyczne Męskiego Grania. Nic dziwnego, że bilety na poszczególne koncerty szybko się wyprzedają, a kolejne miasta domagają się organizacji koncertu Męskiego Grania w następnym roku. Projekt marki Żywiec konkurować może obecnie nawet z dużymi polskimi festiwalami.

Męskie Granie

Organizatorzy trasy stawiają na młodych, utalentowanych twórców polskiego rynku muzycznego / fot. materiały prasowe

13 sierpnia na stadionie Korony przy ulicy Parkowej 12A w Krakowie po raz kolejny usłyszymy brzmienia Męskiego Grania. Wystąpią między innymi: Męskie Granie Orkiestra (Podsiadło, Organek i O.S.T.R), DJ Krime, DJ Eprom, Domowe Melodie, Miloopa, Iza Lach, Rebeka oraz Monika Brodka. Ta ostatnia 13 maja wydała nową płytę, która już zyskała w Polsce status złotej. Krążek „Clashes” jest także doceniany przez zagraniczne media, pisał o nim między innymi „The Guardian”. Brodka podbija świat, nic w tym zaskakującego – skoro „wszyscy muzycy to wojownicy” to kobiety tym bardziej!

Karolina Kastelik

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ