Friday, June 14, 2024
Home / Kuchnia  / Na trzecią nogę

Na trzecią nogę

Co w Andrzejki rozweseli niejednego Andrzeja? Krakowscy barmani polecają (męskie?) drinki: For men only oraz Side car

Najlepsze drinki dla rasowych facetów

Najlepsze drinki dla rasowych facetów

Co w Andrzejki rozweseli niejednego Andrzeja? Krakowscy barmani polecają (męskie?) drinki.

Najlepsze drinki dla rasowych facetów

Najlepsze drinki dla rasowych facetów

1. For men only

Whisky z lodem? Nuda. Paweł Płoszczyca proponuje whisky w nowej wersji – na ostro. For men only to mocny, wyrazisty miks, po którym nikt nie powie, że picie drinków jest mało męskie.

Jak to przyrządzić?

Mieszamy w shakerze trzy ćwiartki limonki ugniecione z brązowym cukrem, 40 ml 12-letniej, szkockiej whisky Chivas Regal i 20 ml syropu Spicy. Podajemy w niskiej szklance na kruszonym lodzie, dekorując limonką i papryczką chili.

Paweł Płoszczyca – barman od siedmiu lat, obecnie w Le Scandale na Kazimierzu (pl. Nowy 9). Jest finalistą ogólnopolskich konkursów barmańskich Finlandia Vodka Cup 2007 i Żołądkowa Gorzka 2008. W ubiegłym roku wygrał krakowskie rozgrywki Havana Master Class i dzięki temu swoją wiedzę o alkoholach mógł szlifować na Kubie.

 

2. Side Car

Pierwotną wersję tego drinka wymyślono w 1924 roku w Paryżu. Była połączeniem tradycyjnego koniaku z sokiem owoców cytrusowych. W wersji Wojtka znajdujemy jeszcze likier i serwujemy jak koktajl. – Faceci zwykle myślą, że koktajlówki są zarezerwowane dla kobiet. Mój Side Car jest wyjątkiem od tej reguły – przekonuje barman.

Jak to przyrządzić?

Miksujemy w shakerze 30 ml koniaku (np. Hennessy), 30 ml likieru Cointreau oraz 30 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Mętny napój podajemy bez lodu, dekorując twistem z limonki.

Wojtek Urbański od czterech lat stoi za barem Pergaminu i Rdzy (ul. Bracka 3/5). Jest absolwentem Krakowskiej Szkoły Barmanów, członkiem Polskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmańskiego. Zwyciężył konkurs Tropical Trendy Drink, zajął też trzecie miejsce podczas Jelinek Cup w Bratysławie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ