
Nie a reguły, na której ręce powinniśmy nosić zegarek / fot. Unsplash
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, na której ręce nosi się zegarek? Na lewej, a może na prawej? I od czego to zależy? Od społecznych uwarunkowań, tradycji, odgórnie ustalonych zasad, a może względów praktycznych, wygody, stylu właściciela lub zwykłego kaprysu? Dowiedzmy się!
Prawy do lewego, lewy do prawego
Szacuje się, że około 90 procent populacji jest praworęczna. Jest to wyjątkowa cecha, która jest charakterystyczna wyłącznie dla ludzi. Odróżnia nas to od innych naczelnych, które nie preferują żadnej z rąk. Większość z nas pisze prawą ręką, rysuje, je i wykonuje wszystkie inne, codzienne czynności. Skoro więc prawa ręka jest dla nas dominująca, dlaczego zegarek nosimy przeważnie na lewej? Dokładnie z tego powodu! Przyjęło się, że zegarek nosimy na nadgarstku ręki, której używamy rzadziej.
Aspekty praktyczne noszenia zegarka
Ogólną zasadą noszenia zegarka jest to, że zakładamy go na nadgarstek dłoni, która nie jest dla nas dominująca. Jednym słowem osoby praworęczne noszą zegarek na lewej ręce. Osoby leworęczne mogłyby czynić na odwrót, czyli nosić zegarek na prawej ręce, ale często i tak podporządkowują się woli większości i zakładają go tak jak niemal wszyscy. Dlaczego wybieramy przeważnie rękę niedominującą?
Wyobraźmy sobie, że tak jak większość jesteśmy praworęczni. Pracujemy przy komputerze. Którą ręką chwytamy myszkę? Oczywiście prawą. Wykonujemy nią mnóstwo ruchów. W takim przypadku zegarek na prawej dłoni bardziej będzie nam ciążyć i istnieje większe ryzyko, że uderzymy nim o blat lub obetrzemy pasek czy porysujemy bransoletę (ryski pochodzące z tego typu aktywności, czyli tzw.„desk divingu” to podstawowe ślady użytkowania zegarka). Również zdecydowana większość zegarków ma koronkę umieszczoną na godzinie trzeciej, czyli po prawej stronie. Dzięki temu, nosząc zegarek na lewej ręce, z łatwością można sięgnąć prawą dłonią do koronki i nakręcić zegarek.
Aspekty kulturalne
Podobnie jak wykonując większość czynności, witamy się również prawą ręką. Podanie dłoni to najpopularniejsze powitanie w naszej kulturze ‒ wyraz sympatii i kultury, nawiązanie więzi z napotkaną osobą, a jednocześnie stworzenie pewnego formalnego kontekstu spotkania. Podczas gdy w pandemii bezpośredni kontakt fizyczny został ograniczony, a wręcz zakazany, zasada pozostała ta sama. Podanie ręki zastąpiło tak zwane „przybicie żółwika”, czyli stuknięcie się zaciśniętymi pięściami, a nawet łokciami. I tutaj pojawia się problem ‒ jeśli w stronę witanego wysuwamy dłoń z kosztownym zegarkiem, może to być odebrane jako chełpienie się swoim poziomem zamożności. Takie ostentacyjne zachowanie może być oznaką złego wychowania. Oczywiście jest to subiektywna opinia i każdy inaczej podejdzie do tego tematu. Jeśli jednak nie chcemy ryzykować takiego faux-pas, lepiej mieć zegarek założony na niedominującej ręce, gdzie subtelnie będzie zdobił nasz wygląd.
Wolnoć Tomku…?
Pomimo opisanych wcześniej zasad trzeba wyraźnie stwierdzić, że nie istnieją jednoznaczne zasady, na której ręce należy nosić zegarek. Podsumujmy: jeśli jesteśmy praworęczni, jest duża szansa, że zegarek będziemy nosić na ręce, którą operujemy mniej. Dzięki temu ręka wykonująca więcej ruchów będzie lżejsza; co więcej, zmniejszymy ryzyko obicia lub zarysowania zegarka o drzwi lub biurko. Wreszcie łatwiej nakręcimy czasomierz, bo koronka znajduje się zazwyczaj po prawej stronie, gotowa do uchwycenia palcami prawej ręki. Dochodzi do tego jeszcze aspekt kulturalny i odbioru noszenia zegarka na dłoni, którą się witamy.
Niemniej jednak nie ma żadnych spisanych zasad, których musimy przestrzegać. Nie ma tu też podziału na mężczyzn i kobiety ‒ wszystkie zasady można traktować jako ogólne. Najlepszą radą wydaje się po prostu dopasowanie zegarka do swoich preferencji. Jeśli rzeczywiście jest nam wygodniej, nosząc zegarek na niedominującej ręce, tak właśnie róbmy. To samo dotyczy osób leworęcznych ‒ dla nich optymalne będzie noszenie zegarka na ręce prawej, pomimo, że większość społeczeństwa robi to na odwrót. Jest jeszcze kwestia czysto praktyczna, szczególnie w przypadku kobiet ‒ kobiety często noszą też inne dodatki i ozdoby (u mężczyzn może to być obrączka na prawej ręce) ‒ wtedy wybór ręki, na której nosimy zegarek zależy od współgrania z innymi akcesoriami. Nie bójmy się eksperymentować i tworzyć nowych połączeń ‒ w końcu to nasz styl i nasz zegarek. Warto znać ogólne zasady i przekonania na ten temat, ale przecież nie trzeba się do nich stosować. Bądźmy sobą!
Każdy zegarek jest inny
Szczególnym przypadkiem mogą okazać się zegarki divery. Są to zazwyczaj zegarki o surowym wyglądzie, które cechuje duża wodoodporność i czytelność tarczy, która pozwala odczytać czas nawet pod wodą (pomaga w tym mocna luma). Divery należą do większych i bardziej masywnych zegarków oraz ważą też znacznie więcej od innych czasomierzy. Ten fakt sprawia, że zegarki typu diver preferowane są raczej na ręce niedominującej. Noszenie tak ciężkiego przedmiotu na ręce, którą nie wykonujemy wielu ruchów, jest zwyczajnie wygodniejsze. Istnieje też mniejsze ryzyko zarysowania bransolety.
Partnerem artykułu jest sklep zatokazegarkow.pl.