Na jakie nowotwory najczęściej chorują kobiety?
Jedną z przyczyn nowotworów jajnika, macicy oraz piersi są predyspozycje genetyczne. Dlatego warto sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka.
Utarło się przekonanie, że każda kobieta z uwagi na wahania hormonalne zachodzące w jej organizmie jest narażona na rozmaite choroby nazywane „kobiecymi”. Tymczasem wiele schorzeń jest przekazywanych dziedzicznie i stan hormonalny nie robi tutaj specjalnie dużej różnicy. A choroby nowotworowe są obecnie najczęstszą przyczyną śmierci wśród kobiet.
Kobiety najczęściej zapadają na nowotwory jajnika, macicy oraz piersi – tak mówią statystyki. Nie oznacza to jednak, że inne choroby nowotworowe im nie grożą i są dla nich mniej niebezpieczne niż dla mężczyzn. Sprawdźmy, jakie nowotwory są najczęstszymi u kobiet, które mają największą śmiertelność oraz jak można im zapobiegać i prowadzić do ich szybkiego leczenia.
Najczęstsze nowotwory u kobiet
Kobiety najczęściej zapadają na guza piersi, i co istotne – jest to również jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Choć mówi się o nim wiele, to nadal kobiet poddających się badaniom profilaktycznym czy badających własne piersi jest niewiele, co wpływa również na nikły procent wykrywania choroby. Szacuje się, że choruje na nie ponad 20% kobiet ze zdiagnozowanymi nowotworami, jednakże liczba chorych może być większa – pomija się bowiem te, które się nie badają. Nowotwór piersi często daje przerzuty, jeśli nie jest wykryty i leczony na wczesnym etapie.
Drugim nowotworem, na który zapadają kobiety, jest nowotwór macicy, a konkretnie – trzonu macicy. Ta choroba jest diagnozowana częściej, co wynika przede wszystkim z regularnych badań cytologicznych, które obecnie są darmowe po skończeniu 25 roku życia. Nowotwór ten stanowi ok. 7% wszystkich przypadków raka u kobiet i częściej rozwija się u nieródek. Kobiety atakuje również często nowotwór płuc, którego śmiertelność jest spora w związku z nikłymi badaniami profilaktycznymi – szczególnie narażone są na niego kobiety palące papierosy.
Grupy ryzyka i profilaktyka choroby
W największej grupie ryzyka, zwłaszcza względem nowotworów piersi, macicy czy jajników, stawia kobiety genetyka. Jeśli bliska kobieta w rodzinie cierpiała na podobny nowotwór, to ryzyko, że jej krewna czy potomkini zachoruje jest jeszcze większe. W związku z tym, aby ocenić skalę ryzyka, co może pomóc w dalszej profilaktyce zachorowania, dobrze jest wykonać testy genetyczne. Profilaktyczne testy genetyczne wykonywane są z krwi i pozwalają ocenić, czy w genach odpowiedzialnych za konkretne schorzenia występują konkretne zmiany.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka są również brak dzieci – który podnosi ryzyko zarówno raka piersi, jak i macicy – a także nieprawidłowy styl życia, mała aktywność czy niezdrowa dieta. Kluczowe znaczenie może mieć stres oraz miejsce zamieszkania – kobiety żyjące w ciągłym pośpiechu, zestresowane oraz mieszkające w dużym mieście są bardziej narażone na nowotwory. Z tego powodu warto poddawać się regularnym badaniom krwi oraz moczu, badaniu RTG klatki piersiowej, cytologii oraz mammografii.
Chcesz sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka? Zobacz pakiet badań genetycznych dla kobiet na Zdrowegeny.pl