Tuesday, January 21, 2025
Home / Kultura  / Na jaki film do kina?

Na jaki film do kina?

Na co warto wybrać się do kina podpowiada Alicja Szyrszeń.

Pokłosie Gdyni

film zblizenia

Polska kinematografia ma się coraz lepiej, a najlepszym tego dowodem są produkcje startujące w tegorocznym głównym konkursie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Przyjęta kilkunastominutowymi owacjami na stojąco historia, dająca wiarę w to, że są lekarze, którzy potrafią się wznieść ponad wszystko, by uratować ludzkie życie, to dobrze już znani „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. Doskonale zrealizowana filmowa biografia Zbigniewa Religi zasłużenie zebrała szereg nagród na gdyńskiej imprezie, w tym tę najważniejszą – Złote Lwy.
„Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka oraz „Jeziorak” Michała Otłowskiego to debiuty fabularne, które już zostały docenione przez krytykę i publiczność. Mocne powroty na filmową scenę stanowią „Sąsiady” Grzegorza Królikiewicza oraz „Obywatel” Jerzego Stuhra, w którym w tytułowego bohatera genialnie wcielili się Jerzy i Maciej Stuhrowie. Kino tworzone przez kobiety, ale nie tylko dla kobiet, to „Obietnica” Anny Kazejak o miłości licealistów w obliczu mediów społecznościowych oraz „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz o toksycznej relacji matki z córką. Dzięki tym produkcjom niczym w lustrzanym odbiciu obserwujemy Polskę wczoraj i dziś, porażki i sukcesy, smutki i radości bohaterów, z którymi niejednokrotnie się utożsamiamy.

„Pani z przedszkola”

film pani z przedszkola
Najnowsza produkcja reżysera obsypanej nagrodami „Obławy” to przewrotna historia o ludziach i miłości. Gdy w codzienne życie spokojnej na pozór rodziny kilkulatka niespodziewanie wkracza piękna i tajemnicza przedszkolanka, nic nie jest już takie samo. To właśnie dzięki tytułowej postaci – w tej roli znakomita Karolina Gruszka – rodzice chłopca zredefiniują swój związek. W pozostałych rolach plejada polskich aktorów: Agata Kulesza, Adam Woronowicz, Krystyna Janda, Łukasz Simlat i Marian Dziędziel. ( premiera 25 grudnia)

„Hobbit: Bitwa pięciu armii”

film hobbit
Na fanów Tolkiena czeka ostatnia część trylogii o przygodach inteligentnego i uroczego hobbita Bilba Bagginsa. Tym razem wraz z przyjaciółmi przyjdzie mu stanąć do wielkiej bitwy pod Samotną Górą. Trwająca 45 minut walka, której celem jest zdobycie miasta Erebor, była dla Petera Jacksona i pozostałych twórców filmu nie lada wyzwaniem, stanowiąc skomplikowaną logistycznie operację nie tylko na planie filmowym. Po raz kolejny przeniesiemy się w świat magicznych postaci i zapierających dech w piersiach krajobrazów. (polska premiera 26 grudnia)

„Foxcatcher”

film Foxcatcher
Bennett Miller, autor „Capote” i „Moneyball”, za dramat biograficzny „Foxcatcher” otrzymał Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego reżysera. Ponownie zabiera w nim widzów w świat sportu, jednak tym razem na zapaśniczą matę. „Foxcatcher” to oparta na faktach historia braterskiej miłości, przyjaźni i rywalizacji. Bracia Schultzowie – Dave (Mark Ruffalo) i Mark (Channing Tatum) – jako zapaśnicy zdobywali najwyższe medale i tytuły m.in. na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. Kto i w jaki sposób przerwał ich złotą passę? (polska premiera 9 stycznia)

Alicja Szyrszeń

okladka-gaba-kulka-200materiał pochodzi z nr 6/2014

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ