Wednesday, July 17, 2024
Home / Moda  / Na czym polega zrównoważona moda?

Na czym polega zrównoważona moda?

Cokolwiek kupujesz, miej zawsze z tyłu głowy ochronę środowiska

Zrównoważona moda

fot. Unsplash

W dzisiejszych czasach wiele osób martwi stan środowiska naturalnego. Podejmowanie działań, które mogą poprawić tę sytuację, to obowiązek każdego z nas. Zmiany konieczne są na każdym polu, także jeśli chodzi o modę. Wobec konieczności ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu, produkowania ogromnej ilości ubrań, z których wiele ląduje w śmieciach, a także chęci zadbania o środowisko, powstała idea zrównoważonej mody. Jest ona obecna zarówno wśród małych, jak i dużych firm. Założenia ekologicznej mody z powodzeniem można stosować także w praktyce, między innymi decydując się na dokonywanie zakupów odzieży z drugiej ręki

 

1. Zrównoważona moda ‒ na czym polega?
2. Jakie korzyści niesie zrównoważona moda?
3. Jak przenieść trendy branży modowej do codziennego życia?

 

Zrównoważona moda ‒ na czym polega?

Na czym polega moda zrównoważona? Ten trend, który w języku angielskim nosi nazwę sustainable fashion, powstał w opozycji to innego zjawiska, jakim jest fast fashion. Zwolennicy tego ruchu opowiadają się za zmianami w przemyśle odzieżowym i większym naciskiem na slow fashion. Według tej idei przemysł odzieżowy powinien być bardziej ekologiczny, a jego szkodliwy wpływ na środowisko naturalne powinien zostać ograniczony. Zmiany, służące kwestiom ochrony środowiska, obejmują nie tylko proces produkcji, ale także etyczne zatrudnienie, wykorzystywanie dobrej jakości, naturalnej materiałów, a także tworzenie niewielkich, spójnych kolekcji ubrań. Jeśli chodzi o konsumentów, są oni zachęcani do kupowania mniejszej liczby ubrań lepszej jakości. Na zrównoważoną modę stawiają odpowiedzialne marki, zarówno mniejsze, jak i większe. Także największym graczom na rynku modowym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego.

Jakie korzyści niesie zrównoważona moda?

1. Produkowanie niewielkich partii ubrań, bez nadprodukcji. W ten sposób ogranicza się ilość odpadów.
2. Ubrania lepszej jakości, z naturalnych materiałów, takich jak na przykład bawełna organiczna. Są nie tylko lepsze dla naszej skóry, ale także dla planety.
3. Lepsze warunki pracy dla osób w branży odzieżowej. Sprzeciw wobec wielkich fabryk, w których wyzyskuje się pracowników.

Jak przenieść trendy branży modowej do codziennego życia?

Zastanawiasz się, jak moda ekologiczna może być obecna w codziennym życiu? Przede wszystkim kupuj mniej ubrań. Świetnym pomysłem są zakupy w sklepach typu second hand online. Możesz upolować tam perełki za grosze w doskonałym stanie. Możesz nie tylko dać ubraniom nowe życie, ale także zadbać w ten sposób o planetę. I oczywiście swoją szafę. Sprawdź sklep z odzieżą używaną https://less.store/.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ