Na czym polega krótkowzroczność i jakie są sposoby jej korekty?
Krótkowzroczność jest wadą, którą można skorygować

Krótkowzroczność nie musi być na całe życie / fot. Pexels
Krótkowzroczność jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Polega ona na nieostrym widzeniu przedmiotów, które znajdują się daleko. Na szczęście istnieje kilka sposobów na jej korektę. Zobacz, czym charakteryzuje się ta wada i jak ją leczyć
Czym jest ta wada?
Krótkowzroczność jest refrakcyjną wadą wzroku. Oznacza to, że jest ona ściśle związana z akomodacją soczewki. Nie jest ona w stanie prawidłowo skupiać promieni świetlnych – nie zbiegają się one na siatkówce, ale tuż przed nią. W efekcie widziany obraz jest rozmazany. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku patrzenia na przedmioty znajdujące się w pewnej odległości od obserwatora. W przypadku patrzenia z bliska nie występują żadne objawy. Krótkowzroczność występuje nawet u 30 proc. populacji. Wada może pojawić się u osób w każdym wieku – także u dzieci.
Skąd bierze się krótkowzroczność?
Wada ta może być spowodowana czynnikami genetycznymi. Występuje u osób, które mają zbyt długą gałkę oczną lub kulistą rogówkę. Do jej rozwoju mogą przyczynić się także zmiany w obrębie soczewki. Jest często rozpoznawana u osób z cukrzycą oraz we wczesnym rozwoju zaćmy.
Warto zdawać sobie sprawę, że krótkowzroczność może rozwinąć się także pod wpływem czynników środowiskowych. Są to przede wszystkim nieprawidłowe nawyki – np. zbyt długie wpatrywanie się w ekran smartfona lub komputera. Na rozwój wady są narażone szczególnie te osoby, które wykonują pracę, wymagającą długotrwałego skupienia wzroku w jednym, bliskim punkcie.
Jak można ją korygować?
Osoby, które obserwują u siebie pogorszenie wzroku, powinny udać się do okulisty. Lekarz przeprowadza serię badań, dzięki którym możliwe jest ustalenie przyczyny dolegliwości. Na ich podstawie dopasowywane jest także odpowiednie leczenie.
Krótkowzroczność jest wadą, którą można skutecznie korygować. Najczęściej wybieranymi metodami są soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne. Stosuje się w nich soczewkę wklęsło-wypukłą, która rozprasza promienie świetlne. Warto zdawać sobie sprawę, że krótkowzroczność można leczyć przy pomocy laseroterapii.
Zabieg laserowy na krótkowzroczność
Zabieg laserowy jest małoinwazyjną metodą leczenia krótkowzroczności. Wiąże się z niskim ryzykiem powikłań oraz krótkim czasem rekonwalescencji. Polega na wycięciu fragmentu rogówki, dzięki czemu ulega ona spłaszczeniu. W efekcie promienie świetlne docierające do oka są skupiane we właściwym miejscu, a obraz jest ostry.