Monday, September 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Na czym polega FAME MMA?

Na czym polega FAME MMA?

Dla amatorów walk i zakładów

FAME MMA

fot. Freepik

Na czym polega FAME MMA? Jeszcze dwa lata temu zastanawiało się nad tym mnóstwo osób, które nie potrafiły zrozumieć fenomenu tej prężnie rozwijającej się federacji sztuk walki. FAME MMA specjalizuje się głównie w tzw. freak fightach, czyli walkach amatorskich celebrytów, infuencerów, youtuberów, tiktokerów, instagramerów i muzyków. Pomimo, że początkowo na kartach walk nie można było dostrzec ani jednego zawodowego fightera, to po kilku edycjach włodarze doszli do wniosku, że aby federacja zaczęła się bardziej rozwijać, muszą  postawić również na aspekt czysto sportowy. Poziom sportowy wzrasta i zmienia się z gali na galę, a wraz z nim FAME MMA zasady

 

Czym jest FAME MMA?

Federacja mieszanych sztuk walki powstała w maju 2018 roku. Mało osób wie, że wszystko zaczęło się już wcześniej. Na pomysł walk youtuberów, którzy mieli realne konflikty, wpadł pewien streamer i twórca „Guzik”, który miał „zatargi” z „Danielem Magicalem”. Do tego dołączył Michał „Boxdel” Baron, który często w swoich transmisjach i filmach na kanale YouTube poruszał tematy innych twórców. Za organizacją FAME MMA stoi czterech właścicieli: Krzysztof Rozpara, Rafał Pasternak, Wojciech Gola i Michał Baron. Dwóch pierwszych posiada po 30% udziału w spółce, natomiast ostatni dwaj po 20%. Warto wspomnieć, że na starcie organizacji była to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dopiero po 12 galach właściciele postanowili wejść na giełdę. W związku z tym od dwunastej edycji FAME MMA fani tej szybko rozwijającej się federacji mogą bez problemu kupować akcje spółki.

 

Wiecie już, na czym polega FAME MMA, a w dalszej części artykułu poznacie FAME MMA zasady obowiązujące na każdej gali. Wszystkie pojedynki z karty walk można typować u jednego z legalnych serwisów bukmacherskich w Polsce. Jeśli nie znacie wszystkich zawodników lub potrzebujecie zasięgnąć opinii osób, które mają pojęcie o freak fightach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wejść w typy i sprawdzić, co obstawiają najlepsi gracze na naszej stronie. Ponadto znajdziecie tam analizy spotkań w innych dyscyplinach sportowych, a każdego miesiąca najlepsi typerzy mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród za najlepszą skuteczność!

Co jeszcze trzeba wiedzieć o federacji FAME MMA?

Pytanie o to, na czym polega FAME MMA, było często zadawane w wywiadach i w mediach społecznościowych. Zamysłem federacji są przede wszystkim freak fighty, czyli walki osób, które nie miały do tej pory do czynienia ze sztukami walki i nigdy nie były związane profesjonalnie ze sportem. Na galach występują głównie infuencerzy, youtuberzy, celebryci i muzycy. Od niedawna również coraz częściej pojawiają się tiktokerzy, a także sportowcy z innych dyscyplin sportowych. W oktagonie FAME MMA pojawiło się już kilku zawodowców, którzy mocno odmienili sposób postrzegania federacji w Polsce i na świecie. Warto tu wymienić takie postaci, jak Norman Parke, Borys Mańkowski i Marcin Wrzosek. FAME MMA kojarzone jest jednak ze swoimi stałymi bywalcami i zawodnikami, którzy generują największe emocje już podczas konferencji. Realne konflikty i częste potyczki słowne przyciągają przed ekranami monitorów setki tysięcy fanów.

Zasady walk w ramach federacji

Gale FAME MMA cieszą się tak dużym zainteresowaniem, głównie wśród młodszej publiki. Nie zmienia to faktu, że pełnoletnie osoby często oglądanie walk swoich „idoli” w klatce łączą z możliwością obstawiania zakładów i teoretycznym zyskiem w przypadku trafionych typów. Decydując się na typowanie, FAME MMA zasady powinny być jasne i klarowne, aby żadna osoba nie miała wątpliwości, w jakiej formule walczy dany zawodnik oraz ile rund potrwa pojedynek. W tej konkretnej organizacji przeważają oczywiście walki toczone w formule MMA. Walka najczęściej trwa 3 rundy po 3 minuty. Zawodnicy w przerwach pomiędzy rundami mają od jednej do półtorej minuty na złapanie oddechu.

 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zrezygnowano m.in. z uderzeń łokciami, czy skrętówek, które w przypadku zupełnych amatorów mogłyby się skończyć poważnymi kontuzjami. Mieszane sztuki walki to nie jedyna formuła, którą kibice mogą zobaczyć podczas każdej edycji gali. To także pojedynki bokserskie oraz kickbokserskie. Warto dodać, że na inauguracyjnej pierwszej edycji mieliśmy do czynienia również z pojedynkiem rycerskim. Było to jednak jak na razie jednorazowe takie wydarzenie. To jednak nie wszystko, ponieważ włodarze za namową zawodników godzą się również na walki dwóch na jednego, pojedynki w klatce rzymskiej czy starcia bez ograniczeń czasowych aż do pokonania rywala.

Czy FAME MMA zasady obowiązują tylko we freak fightach?

Gala rzeczywiście specjalizuje się w pojedynkach amatorskich, jednak poziom sportowy w porównaniu z pierwszymi edycjami poszedł znacząco w górę. Pierwszym profesjonalnym starciem, które odbyło się na FAME MMA 11, był pojedynek Normana Parke z Borysem Mańkowskim. Obaj panowie walczyli w formule bokserskiej 15 minut bez przerwy. Polak zrewanżował się Irlandczykowi za porażkę w KSW, wygrywając zasłużenie na punkty. Z kolei na następnej odsłonie Kasjusz „Don Kasjo” Życiński pokonał w formule bokserskiej byłego mistrza KSW, Marcina Wrzoska! Nie było to jednak aż tak dużym zaskoczeniem, ponieważ „Don Kasjo” stoczył wiele walk amatorskich. Z pewnością miało to przełożenie na jego dyspozycję.

 

Wzrósł także poziom sportowy samych celebrytów, którzy podczas rozpoczęcia przygody ze sztukami walk słynęli głównie z niechlujnych, chaotycznych ciosów, podczas gdy teraz potrafią pokazać lepszą technikę, kondycję i umiejętności. Trzeba przyznać, że od kilku edycji FAME MMA nie polega już głównie na freak fightach. To największy plus tej organizacji, ponieważ każdy interesujący się sztukami walki znajdzie tutaj coś dla siebie.

Karta walk FAME MMA

Przed każdą odsłoną gali FAME MMA właściciele ogłaszają nowe nazwiska i walki. Liczba pojedynków według zasad FAME MMA może się zmieniać, ale zazwyczaj kibice mogą liczyć na co najmniej 10 interesujących pojedynków. Rekordowa była pod tym względem 11 gala, na której mogliśmy emocjonować się aż 13 walkami. Włodarze zawsze poświęcają dużo czasu na dopracowanie karty walk, zdając sobie sprawę z tego, że wiele z nich musi zawierać, chociażby nutkę jakiegoś konfliktu, aby zaciekawić potencjalnych nowych widzów, którzy ostatecznie wykupią PPV.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ