Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Na co zwrócić uwagę poszukując najlepszego ośrodka leczenia uzależnień?

Na co zwrócić uwagę poszukując najlepszego ośrodka leczenia uzależnień?

Uświadomienie sobie trapiącego problemu, który drąży ciało i duszę nie jest łatwe. Ale jak go nazwać? Czy jest to tylko chwilowy kłopot, który minie wraz z początkiem wiosny lub jednego, weselszego dnia? W porównaniu z

Wsparcie ze strony bliskich jest pomocne w walce z problemem uzależnienia

Pierwszym krokiem do złamania złych nawyków jest próba uświadomienia sobie szkód, jakie wnoszą w nasze życie uzależnienia / fot. materiały prasowe

Uświadomienie sobie trapiącego problemu, który drąży ciało i duszę nie jest łatwe. Ale jak go nazwać? Czy jest to tylko chwilowy kłopot, który minie wraz z początkiem wiosny lub jednego, weselszego dnia? W porównaniu z ostatnimi latami, badania statystyczne wskazują, że wśród osób cierpiących na uzależnienie od alkoholu, narkotyków a nawet komputera i telefonu, jest coraz więcej kobiet. Ale jak zacząć zmianę? Dlaczego ośrodek leczenia uzależnień będzie dobrym, choć niekoniecznie pozytywnie kojarzącym się rozwiązaniem?

 

Joga i medytacja mogą być skutecznym elementem terapii.

Pierwszym krokiem powinna być próba własnej diagnozy / fot. materiały prasowe

Uświadomienie i nazwanie problemu – od czego zacząć?

Nie da się ukryć, że obecne czasy, mimo cudownych udogodnień takich jak wydłużenie życia czy dostarczanie wielu ciekawych rozrywek, jest też epoką narastającej presji, miliona bodźców, notorycznie przybywających obowiązków. Wszyscy dookoła przywykli do wiecznie uśmiechających się ludzi, modnie ubranych, z głową pełną marzeń i toną sił na każdy dzień wyzwań. Rzeczywistość jednak okazuje się być znacznie mniej kolorowa. Wymagania dyktowane nam przez otoczenie oraz wewnętrzna potrzeba spełniania swoich ambicji i planów, nawet przy niewielkim powodzeniu lub tylko stagnacji, wytrącają z wewnętrznej równowagi. Harmonia naszego ciała i umysłu zostaje zaburzona, a my zaczynamy poszukiwać pocieszycieli, którzy pozwolą zapomnieć o problemach. Cudownie, gdyby były to najbliższe i zaufane nam osoby, jednak… coraz częściej stają się nimi niewinne lampki wina bądź drinki smakowane przy wielu okazjach. Nierzadko utrapienie codzienności zdają się “leczyć” substancje silnie odurzające, a nawet – świat komputera, Internetu i ekranu smartfona.

W takiej sytuacji pierwszym krokiem do złamania złych nawyków jest próba uświadomienia sobie szkód, jakie wnoszą w nasze życie te śmiertelnie niebezpieczne uzależnienia. Bo przecież jak obserwują naukowcy i lekarze doskonale diagnozujący kwestię uzależnień, istnieje pewien mechanizm – coraz większa częstotliwość danej czynności, następnie stopniowe zatracanie się w nawyku, a w przypadku odtrącenia go – stany niepokoju, złości, bezsilności a nawet agresji. Pierwszym krokiem powinna być więc próba własnej diagnozy tej sytuacji, bądź wsparcie ze strony bliskich. To właśnie dzięki niemu osoby będące w nałogu potrafią ponownie wrócić do życia i raz jeszcze przewartościować swoje priorytety.

Terapia uzależnień – doskonałe efekty w nowoczesnym wydaniu

Chyba zdecydowana większość osób, które kiedykolwiek usłyszą o leczeniu uzależnień czy specjalistycznej terapii, widzą przed oczyma krąg zwróconych do siebie osób o grobowych minach i znajdujących się w niezbyt przyjemnym otoczeniu. Ten stereotyp mocno pokutuje w naszym społeczeństwie, przez co potrzebujące profesjonalnego wsparcia osoby uzależnione, w tym również kobiety, odwracają się od skorzystania z dobrodziejstwa skutecznej terapii uzależnień. Obecnie, coraz częściej pojawia się opcja leczenia w ośrodkach prywatnych zlokalizowanych w pięknych i ustronnych zakątkach nie tylko Polski, lecz również Europy. W domowym, przytulnym klimacie oraz małych, kameralnych grupach mamy szansę oderwać się od codzienności i nie myśleć o smutnym powrocie do obowiązków tak jak wtedy, gdy robilibyśmy to wychodząc z gabinetu w rodzinnym mieście.

Co więcej, za jeden z głównych filarów skutecznego wsparcia oraz takiego terapeutycznego pobytu, uznaje się uczestnictwo w codziennych zajęciach jogi i medytacji. Idea detoksu powinna dotyczyć nie tylko ciała (dzięki ekologicznej, zdrowej diecie), ale również umysłu. Do tego więc idealnie nadaje się korzystanie z uroków natury i kultury rozumiane jako wycieczki trekkingowe, zaszycie się w lesie, odpoczynek na plaży czy zwiedzanie urokliwych miasteczek.

W ośrodkach leczenia uzależnień pomocy udzielają profesjonalni terapeuci

Gdy decyzja o terapii zostanie podjęta warto rozejrzeć się za odpowiednim ośrodkiem / fot. materiały prasowe

Ośrodek leczenia uzależnień na Sycylii

Gdy decyzja o podjęciu terapii zostanie już podjęta, warto rozejrzeć się za dobrym miejscem, które tak jak wspomniano wyżej, powinien zapewniać wiele elementów decydujących o powodzeniu. Pamiętajmy, że profesjonalni terapeuci, którzy oczywiście powinni stanowić merytoryczną podstawę ośrodka leczenia uzależnień, to nie wszystko – dobra atmosfera, słońce, cudowny ciepły klimat i aura domowej przytulności nie raz potrafiły odegnać najczarniejsze myśli osób z nałogami!

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ