Thursday, February 29, 2024
Home / Uroda  / Na co zwrócić uwagę karmiąc butelką?

Na co zwrócić uwagę karmiąc butelką?

Nie rób sobie wyrzutów, jeśli z jakichś powodów zdecydujesz się karmić swoje dziecko butelką. Choć mleko matki jest najlepsze, obecnie na rynku są dostępne mieszanki, których skład jest tak zbliżony do mleka naturalnego, jak to

Na co zwrócić uwagę karmiąc butelką?

Na co zwrócić uwagę karmiąc butelką? / fot. fotolia

Nie rób sobie wyrzutów, jeśli z jakichś powodów zdecydujesz się karmić swoje dziecko butelką. Choć mleko matki jest najlepsze, obecnie na rynku są dostępne mieszanki, których skład jest tak zbliżony do mleka naturalnego, jak to tylko jest możliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Na co zwrócić uwagę karmiąc butelką?

Na co zwrócić uwagę karmiąc butelką? / fot. fotolia

Po pierwsze – dobierz mleko

Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Dlatego przed wyborem najlepiej skonsultować się z pediatrą, który pomoże ci wybrać mieszankę optymalną dla twojego dziecka. Duże znaczenie będzie miało na przykład to, czy maluch jest alergikiem.

Ważne jest również dbanie, aby mleko modyfikowane było dostosowane do wieku dziecka, bowiem inne potrzeby ma noworodek, a inne półroczne niemowlę.

Po drugie – smoczek

Ważna jest nie tyle sama butelka do karmienia, ale jej smoczek. Najlepsze będą te, których wygląd będzie jak najbardziej zbliżony do anatomicznej budowy kobiecego sutka. Taki smoczek nie zaszkodzi zgryzowi twojego dziecka.

Nie powinien być ani za duży, ani za mały. Przyjrzyj się też jego miękkości i wielkości otworu – picie z butelki nie powinno sprawiać dziecku trudności (w przeciwnym razie nie będzie chciało jeść), ale nie powinno też być zbyt łatwe, ponieważ ssanie jest jednocześnie ćwiczeniem aparatu mowy.

Nie bez znaczenia jest również tworzywo – może się zdarzyć, że u dziecka wystąpi reakcja alergiczna.

Po trzecie – przestrzegaj zaleceń

Nie zmieniaj na własną rękę proporcji mieszanki, jaką podajesz dziecku. Zagęszczając mleko dodatkową łyżką proszku sprawisz, że twoje dziecko otrzyma za dużą porcję białka i składników mineralnych. Analogicznie, nie wolno go również rozcieńczać. Odmierzaj miarką dołączoną do opakowania dokładnie taką ilość, jaką zaleca producent.

Ważne jest również każdorazowe przygotowywanie świeżej mieszanki. Nie wolno podawać dziecku resztek z poprzedniego posiłku, ponieważ w gotowym produkcie namnażają się bakterie, mogące wywołać u twojego dziecka przykrą biegunkę.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ