Wednesday, April 24, 2024
Home / Moda  / Design  / Na co zwrócić uwagę, aranżując przestrzeń poddasza?

Na co zwrócić uwagę, aranżując przestrzeń poddasza?

Mniej znaczy więcej!

Jak sprawić, by przestrzeń wydała się większa? / fot. materiały prasowe

Nieużywane i zakurzone poddasze może mieć w sobie potencjał na funkcjonalny pokój lub użyteczny kącik do odpoczynku. Nie bój się skośnego dachu, ponieważ nawet pod wersją dwuspadową możesz zrobić przytulne pomieszczenie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu poddasza!

Jak sprawić, by przestrzeń wydała się większa? / fot. materiały prasowe

Adaptacja poddasza – dlaczego jest kłopotliwa?

Trudność w zagospodarowaniu poddasza zależy od rodzaju dachu, przy czym stromy dach dwuspadowy jest tym najbardziej kłopotliwym. Dotyczy to w szczególności urządzania łazienki, jako że montaż urządzeń sanitarnych często wymaga ścian o określonych minimalnych wysokościach. Przy adaptacji poddasza ważne więc jest, ile przestrzeni użytkowej można z niego wydzielić. Przestrzeń użytkowa zaś to ta, w której można się swobodnie poruszać, a mierzona jest od podłogi do sufitu i wynosi min. 190 cm.

Łazienka na poddaszu

Jeśli chcesz zaadaptować poddasze na łazienkę, to zacznij przede wszystkim od sprawdzenia wysokości ściany pionowej oraz ściany kolankowej. Ściana kolankowa to rodzaj ściany dobudowanej na ostatniej kondygnacji budynku, pod samym dachem. Zwiększa wysokość użytkową strychu, ale aby pozwalała na jego wygodne zagospodarowanie, powinna wynosić minimum 90 cm (ta wysokość pozwala np. na ustawienie wanny pod skosem). Twoja łazienka na poddaszu ma małą powierzchnię użytkową i martwisz się o lokalizację prysznica? Zdecyduj się na kabinę bez brodzika! Możesz umieścić ją pod skosami, a jej szklane ściany dopasować do skosów. Pamiętaj jednak, by prysznic umieszczony był blisko pionu kanalizacyjnego. Więcej informacji na temat funkcjonalnej łazienki na poddaszu znajdziesz na portalu Domolubni.pl.

Kącik hobbystyczny na poddaszu

Jeśli sądzisz, że twoje poddasze jest na tyle kłopotliwe, że nie dasz rady urządzić na nim wygodnej łazienki, nie spisuj skosów na straty! Zawsze możesz zaaranżować poddasze na przytulny kącik do czytania, rysowania czy realizowania innych pasji.

Jeśli przestrzeni użytkowej jest naprawdę niewiele, skoncentruj się na wykorzystaniu miejsca pod szczytem dachu, w którym wolnej przestrzeni jest najwięcej. Wstawisz tutaj wygodną, rozkładaną kanapę lub stół z krzesłami i niewielką szafeczkę. Skosy możesz natomiast zabudować szafkami na wymiar, odzyskasz przez to część miejsca, które marnuje się, gdy stoją tam klasyczne, prostopadłościenne szafki. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na szafki o gładkich, bezuchwytowych frontach, powiększysz optycznie przestrzeń!

Jak jeszcze optycznie powiększyć poddasze?

Niewielkie i ciemne pomieszczenie pod dachem łatwo doświetlić przez wstawienie okien połaciowych lub kolankowych. Jeśli twój budżet jest przygotowany na większy wydatek, możesz zamontować w dachu podwójne okno połaciowe, którego górna część otwiera się normalnie, natomiast dolna po otwarciu tworzy mini balkonik ze szczebelkami. Takie rozwiązanie dobrze doświetli oraz odrobinę powiększy przestrzeń ciemnego poddasza.

Planując aranżację poddasza, nie zapomnij o uniwersalnych zasadach: jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a mniej mebli i przedmiotów sprawi, ze przestrzeń wyda się większa.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ